Hlavním vítězem summitu G20 byl podle německých novin čínský prezident. Ilustrační foto.

Hlavním vítězem summitu G20 byl podle německých novin čínský prezident. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Evropský tisk: Summit G20 byl pozitivním signálem

  • 0
Evropský tisk hodnotí výsledky londýnského summitu G20 většinou velmi kladně, i když připouští, že do historie zřejmě nevstoupí. Výjimku ve vesměs nadšené rétorice představuje švýcarský tisk, který se k výsledkům summitu staví rezervovaně.

Podle italského konzervativního deníku Corriere della Sera zabránil londýnský summit připodobňování současné situace ke světové krizi z roku 1933 i špatným kompromisům.

"Z britské metropole naopak přišel signál kolektivní politické vůle společně krizi zvládnout. Signál, který formuli schůzek G20 potvrzuje a jedním tahem činí všechny summity G7 a G8 přežilými. Nejvýznamnější byla totiž účast Číny," píše list.

La Repubblica, další italský deník, sice připouští, že summit nelze považovat za žádný nový Bretton-Woods, jak jej před začátkem označoval britský premiér Gordon Brown, zároveň ale oceňuje schopnost všech dvaceti státníků zasednout přes počáteční obavy k jednomu stolu a dosáhnout dohody.

Výsledky summitu G20

  • podpora globální ekonomiky jedním bilionem dolarů
  • z toho 750 miliard dolarů je určeno pro Mezinárodní měnový fond, zbytek na podporu mezinárodního obchodu
  • přísnější kontrola daňových rájů
  • pokrok v regulaci
  • transformace MMF
  • vyčištění toxických aktiv z bank
  • odmítnutí protekcionismu
  • "To, co ve čtvrtek vzniklo v londýnských docích, imponuje - i kdyby jen kvůli šířce záběru. Doba totiž vyžaduje nikoli utahování jednotlivých šroubů, ale celkovou změnu přístupu," komentuje setkání G20 liberální rakouský deník Der Standard. Dodává, že nalezená opatření nepředstavují konec kapitalismu, nýbrž zásadní změny jeho norem.

    Rakouský list Kurier doufá, že závazky Spojených států amerických a Velké Británie k větší kontrole svých finančních trhů nezůstanou jen sliby. "Hesla o větším dozoru a regulaci musejí být prosazena do života a musejí být vyzbrojena sankcemi. Tady se rýsuje zápas Obama kontra Wall Street. Držíme vám palce, pane prezidente."

    "Máme současně finanční krizi i hospodářskou recesi, a na tom nemohl nic zázračně změnit ani summit G20. Přesto je neslýchaně pozitivní, že se shodl na dvou ústředních bodech - posílení MMF a zabránění protekcionismu uvolněním obchodu," píše švédský list Svenska Dagbladet. Deník oceňuje, že státníci nepřijali žádné společné regulace národních stimulačních zásahů. Ty by podle listu měly zůstat na uvážení vlád.

    Němci mají za vítěze summitu Čínu

    Německý tisk označuje za hlavní vítěze londýnského summitu čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, jehož země slíbila poskytnout ze své kasy velké prostředky na úvěry pro rozvojové země a světový obchod, a Mezinárodní měnový fond.

    Podle Financial Times Deutschland tak Čína neuplatňuje jen vliv vyplývající z velikosti jejího trhu, ale zvyšuje také svou váhu na poli mezinárodní politiky.

    "To, co bylo dosud předmětem akademických debat, získává stále reálnější obrysy: Čína si kousek po kousku nárokuje ekonomicko-politickou vůdčí roli odpovídající její tržní moci," tvrdí ekonomický deník. Dodává, že pro západní země se ale Čína nenachází v takovém politickém ani hospodářském stavu, aby mohla zaujmout vůdčí světovou roli.

    "Země se tak sice podobá novému zbohatlíkovi, jehož peníze jsou všude žádány, ale k tomu, aby se stala plně akceptovaným členem klubu velkých, to ještě nestačí."

    Frankfurter Allgemeine Zeitung hodnotí závěry summitu G20 pořekadlem, že když se dva hádají, třetí se směje. Tím třetím je podle deníku Mezinárodní měnový fond, který se dočkal zdvojnásobení svých prostředků na 500 miliard dolarů

    Švýcarský tisk: Není na co být hrdý

    Švýcarské noviny se k výsledkům summitu G20 staví většinou chladně. Švýcarsko bude muset upravit svoje pravidla bankovního tajemství a systém více zprůhlednit. Deník Basler Zeitung v tom vidí "dobrou zprávu pro Švýcarsko" alespoň v tom, že "země nyní ví, co má dělat".

    Neue Zürcher Zeitung soudí, že "na výsledky vrhá stín právě pýcha, s níž politici hrdě oznamují, že stvořili největší balíček fiskálních stimulačních a podpůrných programů moderních dějin. Jako kdyby bylo na co být hrdý."

    The Guardian, významný deník hostitelské země summitu, tvrdí, že setkání mohlo dokázat ještě mnohem víc. "Ano, máme tu pár dobrých řádků textu o větším mezinárodním dohledu na bankéře a o rozšíření kontrol nad rizikovými fondy. Avšak uprostřed finanční krize zde byl prostor k rozsáhlejším krokům. Páni z Wall Streetu a londýnského finančnictví si bezpochyby s úlevou oddechnou, až si závěry G20 přečtou," soudí britský list.

    ,

    Britská královská rodina