Pracovník bezpečnostní služby nese peníze do národní banky. Řecký parlament v...

Pracovník bezpečnostní služby nese peníze do národní banky. Řecký parlament v sobotu odhlasoval referendum o přijetí návrhů evropských věřitelů (28. června 2015). | foto: Reuters

Řecko od peněz neodřízneme, rozhodla ECB. Nepošle ale ani euro navíc

  • 987
Evropská centrální banka se rozhodla, že nebude utahovat kohoutek krizových půjček pro řecké banky. Reaguje tak na situaci, kterou vyvolalo referendum vyhlášené řeckým parlamentem. Podle evropských politiků přichází Grexit - odchod Řecka z eurozóny.

Evropská centrální banka (ECB) ponechala program nouzového financování (ELA) pro řecké banky na současné úrovni zhruba 89 miliard eur (2,4 bilionu korun). Uvedla to v neděli odpoledne. Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů.

ECB prohlásila, že vzhledem k současným okolnostem se rozhodla ponechat strop ELA na páteční úrovni. Rada guvernérů však zůstává připravena své rozhodnutí přehodnotit. Prezident banky Mario Drahgi pak dodal, že ECB pokračuje v úzké spolupráci s řeckou centrální bankou na udržení finanční stability v Řecku.

Podle listu The Guardian banka neposkytne další peníze na pokrytí odlivu vkladů, k němuž došlo během víkendu. To vyvolá velký tlak na řecký bankovní sektor. Už teď se řada vysokých úředníků obává toho, jak si banky v pondělí poradí s přílivem klientů, kteří budou chtít vybrat svoje vklady.

Guvernér Řecké centrální banky Jannis Sturnaras ve stejném prohlášení uvedl, že banka zůstává členem eurosystému a podnikne veškerá nutná opatření, aby zajistila řeckým občanům v současné obtížné situaci finanční stabilitu.

Řecká vláda bude proto v noci na pondělí zvažovat, zda zavést kontrolu kapitálu a zavřít banky. V rozhovoru pro BBC to prohlásil ministr financí Janis Varufakis. Vláda ovšem popřela, že by takovému kroku dávala přednost.

Obavy o další budoucnost Řecka způsobily, že lidé začali v sobotu masivně vybírat peníze z bankomatů. Podle odhadů mohli do sobotního odpoledne vybrat 600 až 700 milionů eur. Očekává se, že budou v masivních výběrech hotovosti z bank pokračovat i v pondělí.

Je Grexit nevyhnutelný?

Rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling prohlásil, že se mu Grexit, tedy odchod Řecka z euroskupiny, jeví jako „nevyhnutelný“. Athény by nyní mohly požádat o odchod z Evropské unie a ostatní členské země by musely souhlasit.

„Důsledky tohoto kroku pro země eurozóny nebudou zdaleka tak zlé jako pro Řecko. Je jasné, že jedna země nemůže za žádných okolností vydírat Evropskou komisi a země EU,“ citoval v nedělním vydání Schellinga rakouský list Die Presse.

Řecký parlament poměrem 178 ku 120 hlasům schválil uspořádání referenda o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení dluhové krize. Bude se konat 5. července. Věřitelé ale v sobotu oznámili, že nevyhoví žádosti Atén o odklad a záchranný program v úterý ukončí (více si přečtěte zde).

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová řekla BBC, že řecké referendum bude neplatné poté, co v úterý vyprší současný záchranný program.

Řecko teď totiž nemůže počítat s další pomocí. Lagardeová však dodala, že pokud by lidé v referendu schválili obnovu ekonomiky, pro věřitele by to byl signál, aby se pokusili o další jednání.

Francouzský premiér Manuel Valls v neděli připustil, že existuje reálná hrozba vystoupení Řecka z eurozóny v případě, že jeho občané v referendu odmítnou návrhy věřitelů.

„Řecko se svým rozhodnutím dostane v příštích dnech do akutních problémů,“ myslí si německý ministr financí Wolfgang Schäeuble. Někteří další politici se netají názorem, že by Řecko mělo být přinuceno k odchodu z eurozóny.

„Je správné ptát se lidí na jejich názor. Funguje to ovšem jen tehdy, pokud je vláda schopná dostát svým povinnostem,“ prohlásil podle Reuters předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte

„Sice je stále možné najít cestu ven, ale teď už jde skutečně o hodiny. Pokud se během příštích 24 hodin nepodaří najít alespoň krátkodobé překlenovací řešení, čeká Řecko v pondělí ráno chaos. Plíživý run na banky by se zvrhnul v drtivý tlak, kdyby ovšem banky otevřely, což se nestane. ECB nezbyde nic jiného, než odstřihnout řecké banky od likvidity, neboť řecké státní dluhopisy přestávají být dostatečným ručením za půjčky. Aby finanční sektor, a s ním i celá ekonomika, mohl fungovat, bude muset vláda zavést buď novou měnu nebo kvaziměnu paralelní s eurem. Dříve nebo později, spíše dříve, se země ocitne mimo eurozónu.

Obavám se, že se Řecko, Evropa a celý svět v pondělí ráno může probudit do chaosu. Chaosu, který nikdo nedokáže odhadnout. Může se omezit na Řecko, může být ale také podobným momentem, jako pád Lehman Brothers. Před sedmi lety také málokdo tušil, že pád nejmenší z pěti velkých investičních bank na Wall Street způsobí globální finanční krizi... na jejímž konci je odchod Řecka z eurozóny.“

Podle BBC bude muset Řecko v pondělí vyhlásit bankovní prázdniny a zavést kapitálová omezení. Bude tak reagovat na nedělní rozhodnutí Evropské centrální banky.

Referendum otřáslo důvěrou v Řecko

Lucemburský ministr financí Pierre Gramegna řekl, že Řecko nedalo dalším členům euroskupiny jinou možnost, než hlasovat proti prodloužení záchranného programu. Náhlé oznámení referenda bez informování partnerů nejen všechny překvapilo, ale otřáslo i důvěrou v Řecko.

Řecká delegace podle Gramegna nejprve v pátek odešla uprostřed jednání a pak premiér oznámil referendum a zároveň doporučil obyvatelům, aby hlasovali proti záchrannému programu, který ještě nebyl ani dokončen.

Agentura AP uvedla, že občané se budou moci vyjádřit ke dvěma návrhům věřitelů, z nichž jeden je velmi odbornou analýzou udržitelnosti zadlužení, přičemž dokumenty ještě ani nebyly přeloženy do řečtiny. Upozornila rovněž na složitost uspořádání referenda v Řecku. Bude se muset povolat volební komise pro každý okrsek, v jejímž čele však musí být právník. Ti tak často musí cestovat do vzdálených míst.

Řecku nyní podle deníku Die Welt bezprostředně hrozí finanční chaos. Od ohlášení referenda v noci z pátku na sobotu se před bankomaty v Řecku tvoří fronty lidí, kteří si chtějí vybrat úspory, protože se obávají krachu bank, návratu k drachmě nebo zavedení kapitálových kontrol, tedy omezení výběrů a transakcí.

Ty ale může zavést pouze řecká vláda, která taková opatření dosud odmítá. Podle německého listu se spekuluje o tom, že v pondělí zůstanou jednotlivé banky zavřené.

,