Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropští poslanci schválili rozpočet

  13:47aktualizováno  13:47
Poslanci Evropského parlamentu se shodli na rozpočtu pro léta 2007 až 2013. Na zemědělství nebo na rozvojové projekty by se mělo rozdělit 1,07 procenta hrubého národního produktu, což je zhruba 883 miliard eur během sedmi let.

O budoucím financování budou ještě příští týden rozhodovat šéfové států a vlád, které by ale měli vzít v úvahu dokument schválený parlamentem.

"Hledali jsme cestu k rovnováze mezi přidanou hodnotou a subsidiaritou," řekl k rozpočtu Reimer Böge, který návrh připravoval.

Za priority nového rozpočtu parlament označil soudržnost regionů, hospodářský růst, zvýšení zaměstnanosti a udržitelný vývoj unie.

Rozpočet je nástrojem přerozdělování v Unii. To znamená, že jeho prostřednictvím například přispívají bohatší země na rozvoj v chudších zemích, financuje se z něj také společná zemědělská politika.

Europoslankyně Jana Bobošíková k rozpočtu už dříve uvedla, že Unie by nyní neměla vzhledem k odmítnutí euroústavy ve Francii a Nizozemí hlasovat o dlouhodobých plánech. "Odmítnutí ústavy nelze arogantně přehlédnout," řekla.

Přijatý návrh zohlednil požadavky šesti nejbohatších zemí EU, které jsou čistými přispěvateli - Německa, Francie, Británie, Nizozemska, Švédska a Rakouska. Ty původně požadovaly srazit výdaje na jedno procento národního produktu.

Komise proti tomu argumentuje výdaji nutnými na rozšíření bloku o deset nových členů, včetně České republiky. Také Böge při debatě v parlamentu upozornil, že "nelze mít víc Evropy za méně peněz".

Miliardy pro farmáře
Značná část rozpočtu každoročně padne na dotace pro zemědělce. Podíl farmářů na výdajích přesto každoročně klesá. Zatímco na sklonku 80. let dostávali ze společné evropské pokladny přes 60 procent, v polovině 90. let to byla asi polovina.

V současnosti míří do zemědělství čtyřicet procent rozpočtu, v letech 2007 až 2013 se podíl dál sníží zhruba na třetinu. Nejvíce inkasují Francouzi, pak Němci, Španělé, Italové a Britové.

Česko loni bralo 186,4 milionu eur. Suma se bude každoročně zvyšovat a letos budou mít čeští farmáři nárok na 225,8 milionu eur. V roce 2013 se přímé podpory vyšplhají na 752,6 milionu eur.

Blair: Rabat si necháme
V souvislosti se schvalováním rozpočtu se znovu objevila i otázka takzvané "britské slevy". To je kompenzace, kterou v roce 1984 vyjednala Margaret Thatcherová. Z unijního rozpočtu se zemi každoročně vrací tři až čtyři miliardy eur.

To kritizuje řada členských států Unie, které by rády toto privilegium Británii vzaly.

Současný premiér Tony Blair ale ve středu prohlásil, že o této otázce vyjednávat nebude. "Britský rozpočet zůstane, jak je, a nebudeme o něm jednat. Tečka," citovala ho agentura AP.

ČISTÍ PŘISPĚVATELÉ DO ROZPOČTU
Německo, Nizozemsko, Švédsko, Rakousko, Británie, Francie
ČISTÍ PŘÍJEMCI
Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Španělsko, Slovinsko, Portugalsko, Irsko (do roku 2006)
Ostatní země mají příjmy a odvody v rovnováze.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Další z rubriky

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...Najdete na iDNES.cz