Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropu dožene nejdříve příští generace

  1:00aktualizováno  1:00
Za posledních pět let snížilo Česko náskok Evropské unie (ve staré sestavě patnácti členů) o 14 procent – měřeno ekonomickým bohatstvím přepočteným na obyvatele. Životní úroveň Čechů loni dosáhla podle odhadů Eurostatu 64 procent průměru té západoevropské.
HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

Ekonomika bohatne v posledních letech rychleji, ale životní úrovně Západoevropanů si bude užívat nejdříve příští generace Čechů.

"Kdyby zůstalo tempo přibližování ekonomického výkonu oproti posledním letům nezměněné, mohlo by Česko dosáhnout průměru Evropské unie někdy kolem roku 2025," říká ekonom HVB Pavel Sobíšek.

S podobným výhledem pracují i další ekonomové. Převážně však dávají takovému scénáři označení "optimistický".

Česko by si muselo pro jeho naplnění udržet dnešní dvouprocentní náskok ekonomiky před starou Evropou. Ten loni umožnil růst Česka o necelá čtyři procenta.

"Zatím se nezdá, že bychom mohli zopakovat irský scénář velmi rychlého dohánění unie," míní Tomáš Holub, ředitel měnové politiky v České národní bance. Proto předpokládá, že za dvacet let bude země teprve asi na 80 procentech životní úrovně západní Evropy.

K volnějšímu tempu bude podle ekonomů tlačit také růst bohatství lidí i firem. S tím, jak budou rychleji stoupat výdělky, nebudou už tak lákat zahraniční investory. Dnes se pohybují zhruba na třetinové úrovni těch německých.

"České mzdy rostou ve vztahu k evropským podstatně rychleji než tuzemské hospodářství proti evropskému," říká ekonom České spořitelny Petr Zahradník. Jejich přiblížení těm evropským však bude kvůli nízké výchozí pozici Čechů trvat minimálně patnáct let.

Nejpozději do té doby se musí Česko přizpůsobit, aby si udrželo konkurenceschopnost. To znamená větší investice do vědy, výzkumu, vzdělání a služeb, které masivně provedlo Irsko.

V porovnání s ostatními nováčky vychází Česko zhruba průměrně. Slovensko a Maďarsko mají zařazenu vyšší rychlost, pomaleji se plouží Polsko. "Slovensko dělá největší pokrok, ale to je částečně i díky tomu, že má velmi nízkou startovací pozici," připomíná Oliver Weeks z investiční banky Morgan Stanley.

Slovensko nedosahuje ani poloviny ekonomické úrovně západní Evropy. I kdyby rostlo v příštích letech více než Česko, nedožene nás dříve než za deset let. Na prvním neotřesitelném místě se drží Slovinsko.

"Nám v současnosti nikdo na paty moc nešlape, takže si své místo v žebříčku udržíme i přesto, že náš potenciální růst je menší než v ostatních nových zemích," dodává Holub.

Desítky let, které budou nováčci v Evropské unii potřebovat na srovnání bohatství, nejsou nijak výjimečné ani pro dnes už dlouholeté a starší členy evropského klubu.

"Navzdory dvaceti letům silného růstu ekonomiky Španělsko stále nedosahuje průměru Evropské unie. S nováčky to bude stejné," říká Philippe Waechter, analytik banky Natexis Asset Management z Paříže. Klasickým případem na chvostu staré Evropské unie je Řecko.

"Nezvládlo efektivně využít peníze ze strukturálních fondů, ani dát do pořádku rozpočet," říká Weeks.

Peníze z evropských fondů jsou přidělovány právě podle ekonomické vyspělosti regionů a zemí. Česko podmínky splňovat bude, ale bohatší Praha už na peníze z unie dosáhne hůře.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Najdete na iDNES.cz