Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropu dožene nejdříve příští generace

  1:00aktualizováno  1:00
Za posledních pět let snížilo Česko náskok Evropské unie (ve staré sestavě patnácti členů) o 14 procent – měřeno ekonomickým bohatstvím přepočteným na obyvatele. Životní úroveň Čechů loni dosáhla podle odhadů Eurostatu 64 procent průměru té západoevropské.
HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

Ekonomika bohatne v posledních letech rychleji, ale životní úrovně Západoevropanů si bude užívat nejdříve příští generace Čechů.

"Kdyby zůstalo tempo přibližování ekonomického výkonu oproti posledním letům nezměněné, mohlo by Česko dosáhnout průměru Evropské unie někdy kolem roku 2025," říká ekonom HVB Pavel Sobíšek.

S podobným výhledem pracují i další ekonomové. Převážně však dávají takovému scénáři označení "optimistický".

Česko by si muselo pro jeho naplnění udržet dnešní dvouprocentní náskok ekonomiky před starou Evropou. Ten loni umožnil růst Česka o necelá čtyři procenta.

"Zatím se nezdá, že bychom mohli zopakovat irský scénář velmi rychlého dohánění unie," míní Tomáš Holub, ředitel měnové politiky v České národní bance. Proto předpokládá, že za dvacet let bude země teprve asi na 80 procentech životní úrovně západní Evropy.

K volnějšímu tempu bude podle ekonomů tlačit také růst bohatství lidí i firem. S tím, jak budou rychleji stoupat výdělky, nebudou už tak lákat zahraniční investory. Dnes se pohybují zhruba na třetinové úrovni těch německých.

"České mzdy rostou ve vztahu k evropským podstatně rychleji než tuzemské hospodářství proti evropskému," říká ekonom České spořitelny Petr Zahradník. Jejich přiblížení těm evropským však bude kvůli nízké výchozí pozici Čechů trvat minimálně patnáct let.

Nejpozději do té doby se musí Česko přizpůsobit, aby si udrželo konkurenceschopnost. To znamená větší investice do vědy, výzkumu, vzdělání a služeb, které masivně provedlo Irsko.

V porovnání s ostatními nováčky vychází Česko zhruba průměrně. Slovensko a Maďarsko mají zařazenu vyšší rychlost, pomaleji se plouží Polsko. "Slovensko dělá největší pokrok, ale to je částečně i díky tomu, že má velmi nízkou startovací pozici," připomíná Oliver Weeks z investiční banky Morgan Stanley.

Slovensko nedosahuje ani poloviny ekonomické úrovně západní Evropy. I kdyby rostlo v příštích letech více než Česko, nedožene nás dříve než za deset let. Na prvním neotřesitelném místě se drží Slovinsko.

"Nám v současnosti nikdo na paty moc nešlape, takže si své místo v žebříčku udržíme i přesto, že náš potenciální růst je menší než v ostatních nových zemích," dodává Holub.

Desítky let, které budou nováčci v Evropské unii potřebovat na srovnání bohatství, nejsou nijak výjimečné ani pro dnes už dlouholeté a starší členy evropského klubu.

"Navzdory dvaceti letům silného růstu ekonomiky Španělsko stále nedosahuje průměru Evropské unie. S nováčky to bude stejné," říká Philippe Waechter, analytik banky Natexis Asset Management z Paříže. Klasickým případem na chvostu staré Evropské unie je Řecko.

"Nezvládlo efektivně využít peníze ze strukturálních fondů, ani dát do pořádku rozpočet," říká Weeks.

Peníze z evropských fondů jsou přidělovány právě podle ekonomické vyspělosti regionů a zemí. Česko podmínky splňovat bude, ale bohatší Praha už na peníze z unie dosáhne hůře.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Najdete na iDNES.cz