Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropu zasáhla benzinová krize

  1:00aktualizováno  1:00
Rychlý růst cen benzinu zaskočil celou Evropu. Britské benzinky, které patří k nejdražším v Evropě, zjišťují, že na vysokých stojanech u pump už nemají místo na nové, vyšší ceny dosahující v přepočtu 43 korun.

Fronta na benzin - Lidé posouvají auto ve frontě na benzin v Biloxi ve státě Mississippi. | foto: Reuters

"Stejně jako nikdo, ani my jsme nečekali, že ceny porostou tak rychle," řekla v neděli agentuře Reuters mluvčí společnosti BP.

"Budeme muset investovat do změn, především do stojanů u pump." Hranici třiačtyřiceti korun za litr benzinu se blíží i pumpy v Německu. Tamní průměrná cena za tři dny do pátku vyskočila o pět korun na rekordní v přepočtu 42,45 koruny.

Diesel je o zhruba osm korun levnější. Čeká se, že během týdne vyskočí až na 44 korun za litr.

Cenové rozdíly zesilují již tak častou benzinovou turistiku u česko-německých hranic. Fronty německých aut se v neděli podle zpravodajů MF DNES tvořily například u benzinky Petra v Železné Rudě. - více zde

Mírně levněji než v Německu je u rakouských pump, kde se benzin prodává za 35 korun a nafta za mírně nad dvaatřicet korun.

Pumpaři na Slovensku narazili na stejný problém jako Britové už minulý týden. Zastaralé stojany nepočítaly s tím, že by litr benzinu mohl někdy stát více než 40 slovenských korun. Na Slovensku stojí obdoba českého naturalu v přepočtu průměrných 30,45 koruny a nafta o deset haléřů víc.

Server Auto.sk v neděli varoval, že cena benzinu by se mohla v reakci na zdražování v Česku brzy vyšplhat v přepočtu na 32,6 koruny.

Mezi nejdražší země v Evropě patří kromě Británie také Nizozemsko a Dánsko. Naopak nejméně se platí v Rumunsku či Bulharsku, kde podle serveru Sofia Echo stojí benzin od soboty 29,78 koruny.

Celosvětová krize
Skokové zdražování v celé Evropě způsobují dopady ničivého hurikánu Katrina, který minulý týden udeřil na jihovýchodní pobřeží Spojených států.

Osud cen na českých či německých pumpách ovlivní to, jak rychle se USA vyrovnají s následky bouře, jež vyřadila z provozu významné rafinerie. Ty vyráběly 159 milionů litrů benzinu denně, tedy 10 procent celkové americké spotřeby.

USA - na rozdíl od Evropy - ve státních strategických zásobách drží pouze surovou ropu. Její zpracování na benzin a další produkty však kvůli poškození devíti rafinerií v oblasti Mexického zálivu vázne. Americké firmy proto minulý týden skupovaly benzin v Evropě. Právě to byl důvod, proč šly ceny v Evropě nahoru.

"Pokud krize ovlivní ropné produkty, pak tu máme celosvětovou krizi. Nikdo by si neměl myslet, že se to omezí jen na Spojené státy," řekl šéf Mezinárodní energetické agentury Claude Mandil pro německý list Die Welt. "Američané už nyní skupují benzin v Evropě."

Agentura sdružující 26 rozvinutých zemí světa se rozhodla, že do USA vyšle 30 milionů barelů ropy. Samy USA na trh vyšlou 30 milionů barelů surové ropy ze zásob. Doufají, že se tak i přes výpadek v rafineriích přeci jen podaří ceny ropy i benzinu udržet na uzdě. Někteří analytikové však jejich optimismus nesdílejí.

"Nemyslete si, že to bude znamenat snížení cen u vaší pumpy," řekl Tom Kloza z Oil Price Information Service agentuře AP. "Dnes nečelíme ropné krizi, ale benzinové krizi."

Podle Klozy teď bude záležet na tom, kolik rafinerií a do jaké míry je poškozeno. A na jak dlouho budou vyřazeny z provozu. Mezitím vlády zvažují, jak rostoucím cenám bránit úředními zásahy, například snížením daní z benzinu nebo regulací cen.

Havaj se stala prvním státem v USA, který vyhlásil cenové stropy. Každý týden bude stanovovat nejvyšší možnou cenu benzinu pro velkoobchod. Stát Georgia zase do konce září zrušil daň z prodeje benzinu. O stejném kroku uvažují vlády v Oklahomě či Connecticutu. Federální daň se však nadále platí.

Debata o snížení spotřební daně z benzinu začala v neděli také v Česku.

Máme se bát benzinu za 40 korun?
Růst cen benzinu sledují s napětím ekonomičtí odborníci. Benzin je totiž klíčovou surovinou, která ovlivňuje ceny dalšího zboží. Bude stát brzy 40 korun?
Pavel Švarc, šéf společnosti Čepro:
„Já myslím, že ne. Ta cena vlastního benzinu není tak vysoká. Když si vezmete, tak největší složkou je spotřební daň a DPH. Aby se cena dostala ke 40 korunám, to by musel vlastní benzin stoupnout dvojnásobně a to se nedá předpokládat. USA budou chtít rychle obnovit produkci, ale kapacita rafinerií v Evropě je dostatečná.“
Luděk Niedermayer, viceguvernér ČNB:
„To, co se děje, je spojeno se situací v Mexickém zálivu. Může být něco na tom, že si ropa hledá úplně novou cenovou úroveň. ale netroufl bych si předvídat další vývoj. Může jít o výkyv, který odezní.“
Pavel Sobíšek, hlavní ekonom HVB Bank:
„Nepředpokládám, že by se benzin mohl dostat až ke 40 korunám. Kdyby cena ropy dále rostla a dostala se až ke 100 dolarům za barel, tak je to myslitelné. Ale podle mého názoru je to málo realistický scénář.“
Pavel Kohout, analytik PPF:
„Je to hodně málo pravděpodobné, ale vyloučené to není. Speciálně benzin je hodně drahý, protože kapacity rafinerií jsou omezené.
Helena Horská, ekonomka Raiffeisenbank:
„Může se to stát, ale důležité je, co se bude dít s maržemi výrobců a prodejců. Jestli budou klesat, bude pomalejší i růst ceny.“

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz