Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exekuci na miliardový majetek Karlových Varů vyřeší primátor

  17:33aktualizováno  17:33
Exekuci, kvůli které má město Karlovy Vary od tohoto týdne zablokovaný majetek za miliardy korun, chce vyřešit karlovarský primátor Werner Hauptmann do několika dnů. Magistrát je totiž připravený předat ze stavebního úřadu veřejnosti informace. Za jejich zadržování nařídil soud exekuci.

Květa Koláčková před domem na Mattoniho nábřeží | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

"Pokud zjistím, že nějaké materiály opravdu z úřadu chyběly, pan Tomáš Pecina je dostane. Začnu okamžitě jednat s exekutorem, aby exekuci zrušil do dvou až tří dnů," řekl v neděli  primátor Werner Hauptmann.

O obstavení majetku rozhodl koncem ledna okresní soud. Práva manželů Kolečkových z Karlových Varů tam hájil Tomáš Pecina z pražského občanského sdružení Iuridicum Remedium.

O případu černé stavby napsala v lednu 2007 jako první MF DNES, na kterou se obrátili manželé Oldřich a Květa Kolečkovi. Ti jako nájemníci původně bydleli v bytě na Mattoniho nábřeží. Domácí jim v roce 2005 při rekonstrukci odkryl střechu a zboural koupelnu a záchod. Co se dělo na stavbě, kterou stavební úřad později legalizoval, se Kolečkovi nikdy nedozvěděli. Prý nejsou účastníky stavebního řízení.

Celý rok nechal magistrát čekat na odpověď  ombudsmana Otakara  Motejla. Ten zjistil porušení právních předpisů, protože změnu stavby lze podle stavebního zákona povolit výhradně před její realizaci. Když Kolečkovi chtěli po stavební úřadu, aby zakázal majiteli pokračovat ve stavebních úpravách, neuspěli.

Krajský úřad při odvolacím řízení poukázal nejméně na devět chyb magistrátu. Kolečkovi s pak obrátili na sdružení Iuridicum Remidium a to zase na kancelář božídarského senátora Jana Horníka. 

"Skandální exekuční vyvrcholení pokládám pouze za část špičky ledovce dění v Karlových Varech. V pětiletém trvání kauzy totiž vidíme, jak hluboce je zakořenění arogance a přezíravost. Pomohla ji odhalit  trpělivost stěžovatelů i jejich zástupců," řekl pracovník senátorské kanceláře a současně karlovarský opoziční zastupitel Jiří Kotek.

Majitel domu dostal podmínku za šikanu

Majitele domu na Mattoniho nábřeží Mariana Ortha potrestal Okresní soud v Karlových Varech půlroční podmínkou ze zkušební dobou 20 měsíců přesně před dvěma lety. Důvodem byla  podle obžaloby dlouhodobá šikana. Důchodcům Kolečkovým totiž domácí zboural koupelnu a WC. Pak jim vkázal, ať si pořídí v supermarketu chemické WC.

Další satisfakce - soudního obstavení majetku a exekuce - se Květa Kolečková nedočkala. "Před měsícem podlehla na ubytovně těžké nemoci. Jak se na tom podepsal neuvěřitelně krutý příběh, je už marné zmiňovat," poznamenal Jiří Kotek.

Primátora Wernera Hauptmanna na zákazu s nakládáním pozemků, nemovitostí a dalšího majetku zaráží a mrzí jedna věc. "Ukázala se legislativní díra, která umožní v případě nevydání informace exekuci miliardových majetků," sdělil primátor. V nejbližší době napíše dopis Jiřímu Pospíšilovi, aby ministerstvo spravedlnosti urychlilo práci na novelizaci zákona o exekucích.

Senátor a současně starosta Božího Daru Jan Horník by zákon neměnil, i když je obstavení majetku velmi nepříjemné zejména u většího města. "Vemte si, že si někdo v Karlových Varech koupí městské pozemky, které ale nejdou přepsat na katastru nemovitostí. Představitelé města o obcí by si měli vždy uvědomit, jestli jednají podle zákona a jestli je jeho porušení nemůže ohrozit," řekl Horník.

Paradoxní podle něj je, že se V Karlových Varech vystřídaly po listopadu 1989 celé generace radních i primátorů ale nikdo z nich si na stavební úřad "nedošlápl" i přes jeho častá a prokázaná pochybení.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Najdete na iDNES.cz