Kupon, kterým podvodníci lákají seniory na předváděcích akcích.

Kupon, kterým podvodníci lákají seniory na předváděcích akcích. | foto: koláž iDNES.cz

První pokuta podle zákona proti šmejdům: firma musí zaplatit přes milion

  • 53
Česká obchodní inspekce potrestala firmu Exen Trade pokutou 1,2 milionu korun. Přijímala platby za prodej zboží, přestože to zákon od letošního února umožňuje až po sedmi dnech. V praxi se nejspíš pokutu nepodaří vymoci. V březnu byla totiž firma přepsána na muže s bydlištěm na obecním úřadě.

Je to první pokuta za porušení nového zákona. Zástupci společnosti však podle Českého obchodní inspekce (ČOI) bezprostředně po předváděcí akci spotřebitele odvezli domů a tam od nich převzali hotovost.

„Inspektorům se podařilo prokázat přijetí hotovosti zástupcem kontrolované společnosti po předváděcí akci, a to ve čtyřech případech. Ve dvou případech bylo na smlouvě uvedeno dokonce budoucí datum převzetí hotovosti,“ uvedla ředitelka inspektorátu pro Ústecký a Liberecký kraj Renata Linhartová.

Společnost Exen Trade mimo jiné podle ČOI také použila klamavou obchodní praktiku - v kupní smlouvě neuvedla datum jejího uzavření. Následky tohoto jednání považuje Česká obchodní inspekce za přitěžující, jelikož v důsledku chybějícího data uzavření smlouvy může dojít ke ztížení uplatnění práv na reklamaci výrobku, kdy spotřebitel nebude schopen bezpečně dopočítat končící lhůtu pro uplatnění svých práv.

Pište nám o šmejdech

Máte informace o konání předváděcích akcí? Patříte vy nebo vaši blízcí mezi podvedené? Napište na filip.horacek@idnes.cz

Vymožení pokuty je krajně nejisté. Zdá se totiž, že z firmy Exen Trade se stala prázdná schránka. Letošního 12. března byla společnost přepsána na Josefa Sedláčka, šestapadesátiletého muže s bydlištěm na městském úřadě v Kralupech nad Vltavou. Firmu loni v dubnu založil Miroslav Zítek z Brandýsa nad Labem prostřednictvím společnosti Treeclub. Seděl v ní pouze jeden měsíc.

Exen trade má sídlo na známé pražské virtuální adrese v pražské Jaurisově ulici č. 4, podobně jako dalších téměř 1 200 firem. Podle statistik poradenské společnosti Bisnode čtvrtina firem na této adrese patří mezi nespolehlivé plátce DPH. (čtěte Virtuální sídla jsou líhní daňových hříšníků)

V reportáži o praktikách na předváděcích akcích před několika měsíci televize Prima zjistila, že jedna z dodávek, která přivážela zboží na akce Exen Trade, ještě tentýž večer zastavila u vily Jiřího Himla. Majitel mělnického sushi baru však odmítl, že má s firmou cokoliv společného. Himl v roce 2011 zakládal s Jensem Beckhäuserem firmu Beck Czech a figuroval i v dalších společnostech, které pořádaly předváděcí akce.

Předváděčky pokračují

Organizátoři předváděcích akcí dostali v letošním 1. čtvrtletí od České obchodní inspekce 36 pokut za 4,8 milionu korun. Další desítky správních řízení nyní běží. Za celý loňský rok dostali organizátoři předváděcích akcí od ČOI 258 pokut za 29,6 milionu korun. Nedostatky inspekce zjistila v 81 procentech z 420 kontrol. Jsou to téměř stejná čísla jako v roce 2014.

mega - šmejdi

Podle inspekce výsledky provedených kontrol potvrdily, že na trhu stále působí společnosti, které svoje podnikání postavily na klamání seniorů a porušování zákonů.

„Nové praktiky poškozování spotřebitelů souvisejí převážně s obcházením zákazu přijímat platby za nabízené zboží nebo služby před uplynutím lhůty sedmi dnů od uzavření smlouvy,“ uvedl ústřední ředitel inspekce Mojmír Bezecný v tiskové zprávě ze začátku června.

,