Experti chtějí zrušit slevu na dani u hypoték a půjček na bydlení.

Experti chtějí zrušit slevu na dani u hypoték a půjček na bydlení. | foto: Profimedia.cz

Experti chtějí zrušit daňovou slevu u půjček na bydlení a hypoték

  • 1091
Expertní skupina pro daňovou reformu navrhuje zrušení daňových výhod na hypotéky a stavební spoření. Tvrdí, že je sleva nespravedlivá, protože znevýhodňuje ty, kteří si bydlení koupili za své. Splácení úvěrů by pak podražilo až o deset procent. Jak na tento návrh budou reagovat politici, zatím není jasné.

Expertní skupina chystající nový zákon o dani z příjmů totiž navrhuje, aby byla zrušena možnost odečíst si úroky ze základu daně.

To by státu ušetřilo zhruba pět miliard korun ročně. O tuto souhrnnou sumu by přišli všichni, kdo splácejí úvěry na vlastní bydlení a každé jaro se těší na vrácení části daňových záloh. Hlavně na počátku splácení hypotéky, kdy se více platí úroky, jde o významnou částku, která za rok bohatě pokryje jednu měsíční splátku hypotéky.

Člověku, který je na začátku splácení 2,5milionového úvěru se splatností třiceti let, stát letos vrátí asi 18 tisíc korun. To je zhruba desetina z roční splátky.

Sleva je jen pro plátce hypoték

Experti připravující daňovou reformu namítají, že je tato sleva nespravedlivá, protože ji nemohou využívat lidé, kteří si bydlení koupí ze svého nebo bydlí v nájmu. Proti tomu se stavějí banky, kterým hrozí menší poptávka po úvěrech. A zlobí se i lidé, kteří hypotéku splácejí.

"Je legitimní uvažovat o zrušení podpory hypoték. Je třeba zvážit účel, pro který byly zavedeny," uvedl již dříve v rozhovoru pro MF DNES Ladislav Minčič, náměstek ministerstva financí (MF) pro daně (ODS) a hlavní mozek expertní skupiny MF pro daňovou reformu.

Aby z výjimky mohli profitovat všichni, musel by se zavést například daňový paušál na bydlení nebo dávka pro každého. Mělo by to i další přínos: kdo by chtěl úlevu uplatnit, musel by prokázat, že někomu nějaký nájem platí.

"Když stát podporu zaváděl, měli politici plná ústa podpory těm, kteří jsou odpovědní a pořizují si vlastní bydlení," říká nespokojeně třiatřicetiletá Zuzana K. z Prahy, která splácí zhruba pětimilionovou hypotéku na rodinný dům.

Kalousek chce novou daň z příjmu představit jako celek

Ministr financí Miroslav Kalousek, který bude mít v konečné podobě navrhovaného zákona zásadní slovo, včera o návrhu hovořil opatrně. "Nechci komentovat jednotlivé body nové daně z příjmu. Chci ji představit jako celek," řekl.

Z jeho dřívějších vystoupení a z jeho snahy vymýtit daňové výjimky lze usuzovat, že zrušení daňového zvýhodnění hypoték a stavebního spoření podpoří. Je otázka, jak se k tomu postaví koaliční partneři.

"Zrušit úlevu na úroky z bydlení nechceme. Dovedu si ale představit snížení daňového odpočtu. Využívají to i nízkopříjmové skupiny, rodiny s dětmi," říká poslanec Michal Babák, stínový ministr financí VV.

Premiér Petr Nečas (ODS) nechtěl návrh komentovat. Dříve se však klonil k tomu, že by podpora hypoték měla být zrušena a nahradil by ji příspěvek na bydlení pro všechny.

Ten by však pro hypotékáře nebyl tak štědrý. Nový zákon o dani z příjmů by měl platit od roku 2013. Hypotékáře tak možná čekají poslední tři "bohatší" jara.

Příspěvky na stavební spoření se sníží, vláda ušetří pět miliard

Vláda celkově přehodnocuje podporu vlastního bydlení. Na příspěvcích na stavební spoření se letos chystá vyplatit zhruba šest a půl miliardy korun. To je o pět méně než loni. Dosud nejvyšší podpora činila 4,5 tisíce a 3 tisíce korun na střadatele ročně (podle data uzavření smlouvy). Stát díky tomu získá miliardu na dani navíc.

Vlastní programy na podporu bydlení má také Ministerstvo pro místní rozvoj. Loni na úvěry pro mladé půjčilo ministerstvo 150 milionů korun.

Jak už dříve informovala MF DNES, v rámci rušení daňových výjimek ministerští experti navrhují také zrušení daňového zvýhodnění stravenek a režijních jízdenek. Místo nich by zavedli zaměstnanecký výdajový paušál.

Každý pracovník by si mohl od základu daně odečíst částku 1 200 korun měsíčně a odvést tak při nově zvažované dvacetiprocentní dani z příjmu o 250 korun méně státu.

,