Exportér roku: prosazují se investoři

Obchod s obilím a řepkou vynesl do čela žebříčku firem s loňským největším meziročním nárůstem vývozu společnost AGFTrading z uskupení Agrofert Holding. Firma, která vznikla teprve před třemi lety, loni exportovala zemědělské komodity za zhruba dvě miliardy korun. Částečně za tím stojí její vlastní obchodní snažení, zčásti je její dobrý výsledek dán i špatnou finanční situací zemědělských výrobců.

"Díky vazbám na mateřskou firmu Agrofert a její výrobní podniky jsme největšími tuzemskými dodavateli hnojiv, pesticidů a osiva pro zemědělce. A velkou část produkce nám platí zemědělci v naturáliích formou zápočtů. V sektoru je nedostatek peněz a mnohé zemědělské podniky takovýto typ obchodování preferují," říká generální ředitel AGFTrading František Janů.

Práce ve mzdě pro AGFTrading se přitom ještě rozšíří o firmy, které toto uskupení ovládlo. Letos totiž společnost nakoupila dva velké zpracovatelské závody na krůtí maso a dva masokombináty. "Do loňska jsme vyváželi jen olejniny a obilí, letos jsme činnost rozšířili na krůtí maso. Červené maso ale zatím kvůli nízkým světovým cenám vyvážet nebudeme," říká Janů a dodává, že zápočtový obchod je výnosný jak pro jeho firmu, tak i pro zemědělce. "Platíme jim běžné světové ceny," říká.

Podobných příkladů jako AGFTrading, která v anketě Exportér roku v žebříčku největšího nárůstu vývozu kraluje, je několik. V nárůstu exportu mezi posledními dvěma roky je to třetí v pořadí Schott Electronic Packaging, vítězem ankety o největší nárůst exportu od vzniku ČR v roce 1993 do loňského roku je pak severočeský výrobce skla Splintex. Ten jako dceřiná firma sklářského gigantu Glaverbel zahájil výrobu v roce 1997 a vývoz dominuje jeho loňským tržbám 2,8 miliardy korun.

Druhé místo v této části ankety pak zaujímá tuzemský producent pneumatik pro zemědělské stroje a motocykly Mitas. Tato společnost v posledních letech výrazně zvyšuje výrobu a dobývá zejména trhy v západní Evropě a Americe, celkem exportuje 70 procent produkce.

V žebříčku absolutně největších tuzemských exportérů za loňský rok tradičně kraluje mladoboleslavská automobilka, následovaná obchodníkem se surovinami Metaalimex. Třetí jsou ČSA, kterým na přední místo pomáhá zejména jejich opravna letadel v hangárech letiště v Praze-Ruzyni, kde nechávají své stroje opravovat díky laciné a kvalifikované pracovní síle velcí světoví letečtí dopravci.

Na dalších místech je pak společnost Barum z německé skupiny Continental a první pětku uzavírá největší tuzemská těžební firma OKD. Na další pozice se tlačí zahraniční investoři, kteří postavili v tuzemsku továrny na zelené louce, nejvýše z nich je na sedmém místě japonská Matsushita.