Česká exportní banka rozhodla o podivných úvěrech za 8,2 miliardy. Ilustrační snímek

Česká exportní banka rozhodla o podivných úvěrech za 8,2 miliardy. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Exportní banka neoprávněně půjčila 8 miliard. Dluh by platil stát

  • 104
V České exportní bance je nepořádek. Banka, která podporuje firmy vyvážející z ČR, rozdělila neoprávněně půjčky za 8,2 miliardy korun, upozornil Nejvyšší kontrolní úřad. V minulých letech navíc velkou porci peněz dostaly jen dvě firmy a část peněz odtekla do daňového ráje.

NKÚ dodal, že některé společnosti, jimž banka pro export půjčila, přitom mají problémy se splácením. Pokud vzniknou dluhy, zaplatili by je daňoví poplatníci.

Zpráva NKÚ

Podrobná zpráva o nálezu NKÚ v exportní bance ZDE.

"V sedmi z devíti kontrolovaných případů mají dlužníci už teď problémy se splácením. Pokud by peníze nesplatili, ztráta banky by nakonec šla na vrub státu," uvedl Nejvyšší kontrolní úřad ve zprávě.

Úřad na problémy narazil v rámci kontroly úvěrů v objemu 13,2 miliardy korun. Přes osm miliard korun nemělo vůbec opustit účty České exportní banky, konstatovali experti. To je 62 procent z těchto půjček.

Jedna firma peníze poslala do daňového ráje

To ale není všechno. "Pochybnosti vzbuzuje i výběr firem, které finance získaly. Zarážející je například fakt, že ze 143 miliard korun, které ČEB na podporu exportu v letech 2005–2011 poskytla více než stovce žadatelů, 19,5 miliardy (tedy 13,6 %) získaly jen dvě firmy," pokračuje v kritice Nejvyšší kontrolní úřad.

Navíc jedna ze dvou těchto společností vyplatila přes 40 procent půjček subdodavateli se sídlem v jednom z daňových rájů. "Je tedy otázkou, zda lze v tomto případě ještě mluvit o podpoře českého exportu," uvádí zpráva.

Kontroloři uvedli, že banka se dopustila při ověřování úvěrů zásadních pochybení. Banka podle nich porušovala "zásadu obezřetnosti", kterou jí ukládá zákon o bankách, ale i vnitřní předpisy. Tímto pochybením je, že dozorčí rada banky nedostala na stůl část důležitých materiálů, o nichž měla rozhodovat.

"Problematické záležitosti při poskytování některých úvěrů ČEB byly jedním z hlavních důvodů, proč ministr financí na počátku roku 2011 přikročil k personálním změnám ve vedení banky. Nové vedení mělo za úkol záležitosti prošetřit, zefektivnit systém schvalování úvěrů a zvýšit jeho transparentnost," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Česká exportní banka

Zprostředkovává státní podporu vývozu poskytováním a financováním vývozních úvěrů a dalších služeb, které souvisejí s exportem. Loni více než zdvojnásobila meziroční čistý zisk na 161 milionů korun.

Kontroloři se zaměřili i na ministerstvo financí, které je v České exportní bance rozhodujícím akcionářem. Také u něj našli závažné chyby. Resort financí například v roce 2010 půjčil ČEB 1,7 miliardy korun – jednalo se však o peníze, jež byly určeny na úhradu schodku státního rozpočtu, nikoli na půjčky.

"Půjčka pro ČEB byla poskytnuta na přelomu let 2009/2010 za Fischerovy vlády a došlo zde k zaúčtování na jinou položku, než by mělo být podle názoru NKÚ," reagovalo ministerstvo financí.

Ředitel České exportní banky Tomáš Uvíra k závěrům NKÚ uvedl, že do funkce nastoupil až v únoru 2011, předmětem kontroly přitom bylo dřívější období.

"V současné době navrhuji výraznou změnu ve složení představenstva, zavedení přísných limitů na poskytování úvěrů s cílem omezení klientelismu a umožnění přístupu k podpoře mnohem širšímu počtu exportérů a zpřísnění pravidel pro poskytování financování s cílem snížit rizika a negativní dopady na státní rozpočet," sdělil Uvíra.