Dvořák (vlevo) zná Moreelse (vpravo) z dob působení v ČSOB. Přivedl ho následně také do ČSA a poté, co se stal šéfem Aeroholdingu, mu předal vedení aerolinek.

Dvořák (vlevo) zná Moreelse (vpravo) z dob působení v ČSOB. Přivedl ho následně také do ČSA a poté, co se stal šéfem Aeroholdingu, mu předal vedení aerolinek. | foto: Dan Materna, MAFRA

Vedli ztrátové ČSA. Nyní spolu exšéfové aerolinií dělají vodní byznys

  • 64
Manažeři, kteří svými kroky výrazně přispěli ke ztrátě hodnoty Českých aerolinií, spolu podnikají v energetice a nemovitostech. Bývalý prezident ČSA Philippe Moreels koupil podle údajů z obchodního rejstříku pět procent firmy na vodní elektrárny Miroslava Dvořáka.

Bývalý šéf ČSA a později Českého Aeroholdingu Miroslav Dvořák prodal na přelomu roku tři procenta akcií ve své firmě RenoEnergie bývalému šéfovi ČSA Philippu Moreelsovi. Oba jsou také v nově založené firmě RenoDevelopment, kam přizvali další známé z letiště: právníky Richarda Chvojku a Karola Marsovszkého.

Vyplývá to z údajů v obchodním rejstříku. V čele obou firem zůstává Dvořák, o němž vyšlo loni najevo, že si při odchodu z Aeroholdingu nechal vyplatit odstupné 150 milionů korun. Dvořák na dotazy iDNES.cz ohledně svého nového byznysu nereagoval.

Dvořák začal budovat energetickou firmu RenoEnergie v době svého působení v ČSOB a před příchodem na post šéfa Letiště Praha. Na konci loňského listopadu rozdělil akcie tak, že podíl v hodnotě 3,2 milionu korun získal za neznámou cenu Moreels. Celkem drží belgický manažer v podniku asi pět procent. Dvořák ve firmě nadále kontroluje čtyři pětiny akcií.

Moreelse zná Dvořák z dob působení v ČSOB. Přivedl ho následně také do ČSA a poté, co se stal šéfem Aeroholdingu, mu předal vedení aerolinek. Moreels pokračoval v rozprodeji majetku a zmenšování firmy, aerolinky pod jeho vedením prohlubovaly ztrátu.

Sucho zamávalo se zisky

RenoEnergie je dlouhodobě zisková společnost, zaměřuje se hlavně na vodní elektrárny. Podobně jako v dobách svého působení v Aeroholdingu Dvořák zveřejňuje výsledky firmy poslední možný den podle zákona o účetnictví. Firma podle účetní uzávěrky za rok 2014 meziročně zdvojnásobila zisk na 149 milionů korun při tržbách 251 milionů a vyplatila dividendy přes 20 milionů. Na řadu elektráren získala Dvořákova firma dotace ze Státního fondu životního prostředí.

Za loňský rok nicméně výsledky zřejmě tak oslnivé nebudou. Loni se malým vodním elektrárnám kvůli dlouhotrvajícímu suchu příliš nedařilo. Na řadě řek poklesly hladiny a nebylo v nich dostatek vody k roztočení turbín na plný výkon. Šéf Asociace hydroenergetiků Zdeněk Nováček tvrdí, že elektrárny vyráběly zhruba 60 procent dlouhodobého průměru.

Podle údajů Energetického regulačního úřadu byla loni výroba asi o sedm procent nižší než v roce 2014, souhrnné údaje ale zahrnují i elektrárny na velkých tocích, které sucho nezasáhlo v takové míře.

Rozmařilé utrácení v ČSA

Vynikající výsledky společnosti RenoEnergie jsou v ostrém kontrastu s výsledky, které po Dvořákovi a Moreelsovi zůstaly na letišti. Dvořák jako šéf Aeroholdingu nakoupil za více než půl miliardy korun charterovou divizi ČSA Holidays Czech Airlines, která během roku zcela vyklidila byznys a přestala téměř fungovat. Rozmařile utrácel za nákladné rekonstrukce kanceláří v době, kdy ČSA bojovaly o přežití.

Aeroholding podal kvůli Dvořákovu odstupnému trestní oznámení na neznámého pachatele, policie ale případ odložila.

RenoDevelopment je nově založenou firmou, kde je jediným akcionářem společnost RenoEnergie. V jejím vedení jsou Dvořák a Moreels, v představenstvu ještě někdejší šéf právníků letiště Richard Chvojka. V dozorčí radě sedí Karol Marsovzsky, který je dle svého profilu na síti LinkedIn od odchodu z Aeroholdingu bez práce.

,