Mezi největší transakce patří i prodej Veletrhů Brno.

Mezi největší transakce patří i prodej Veletrhů Brno. | foto: Radek Miča, MAFRA

České miliardy jsou v pohybu. Tuzemské firmy mění majitele ve velkém

  • 18
Objem nákupů a prodejů firem v letošním prvním pololetí v Česku činil 4,9 miliardy dolarů (120,5 miliardy korun), což je meziroční nárůst o 74 procent. Investoři uskutečnili 194 transakcí, což je meziročně o 98 procent více. Vyplývá to z údajů M&A barometru, který ve středu na setkání s novináři zveřejnila poradenská firma EY.

V regionu střední a jihovýchodní Evropy se tak ČR dostala v počtu i objemu transakcí na první příčku před Turecko a Polsko.

Česká republika se přitom podle výkonného ředitele společnosti EY pro fúze a akvizice v ČR Petra Kříže pohybuje zcela mimo evropský nebo světový trend trhu fúzí a akvizic. Globálně totiž objem fúzí a akvizic klesl a počet neúspěšných transakcí byl nejvyšší od finanční krize. Důvodem pro vývoj v Česku jsou mimo jiné intervence České národní banky.

„K ukončení intervencí ČNB na devizovém trhu však může dojít rychle a nečekaně, a čeští i zahraniční investoři tak aktuálně velmi stojí o umístění svých prostředků do korunových aktiv, tedy i českých firem,“ vysvětlil Kříž.

Česko je lídrem regionu

V mezinárodním srovnání vychází Česko jako nejsilnější regionální investor. Ze zemí střední a jihovýchodní Evropy je ČR aktuálně největším trhem před Tureckem (3,5 miliardy dolarů) a Polskem (2,3 miliardy dolarů). Celkově trh fúzí a akvizic ve střední a jihovýchodní Evropě pak v pololetí stoupl o 1,2 procenta na 655 transakcí. V případě objemu trh klesl o 14 procent na 14,1 miliardy dolarů.

Nejvýznamnější podíl na objemu českých transakcí měly již tradičně investice domácích investorů v rámci ČR, následovány investicemi směřujícími do tuzemska ze zahraničí. V investiční aktivitě směrem do ciziny byli čeští investoři, v porovnání s investory z ostatních zemí regionu, druzí s 14 transakcemi. Předstihli je pouze turečtí investoři s 23 transakcemi v zahraničí, Poláci skončili se 13 transakcemi na třetím místě.

Nejatraktivnějšími obory z pohledu počtu transakcí byly v Česku IT a nemovitosti. Naopak výrazně klesající transakční aktivita byla patrná zejména v odvětvích telekomunikací a médií a dopravy a logistiky.

Číňané pokračují v nákupech

Nejaktivnějším investorem byla skupina Czechoslovak Group, která uskutečnila pět transakcí. Získala například firmy Avia a Prim. Druhým nejaktivnějším hráčem byla čínská skupina CEFC se čtyřmi transakcemi. Pokračovala tak v investiční aktivitě z loňského roku. Kapitálově mimo jiné vstoupila i do jedné z největších česko-slovenských investičních společností J&T Finance Group.

Největší transakcí pololetí v ČR se zveřejněnou hodnotou pak byla koupě cestovní on-line agentury Invia společností Rockaway Capital za zhruba 85 milionů dolarů. I v této transakci bude figurovat čínská CEFC. Oznámila totiž, že v její druhé fázi plánuje od skupiny Rockaway koupit 50 až 90 procent akcií Invie.

„Žádná s českých transakcí se zveřejněnou hodnotou se ovšem nedostala do desítky největších transakcí v regionu,“ upozornil senior manažer EY pro fúze a akvizice Štěpán Flieger. Nicméně se v ČR podle něj uskutečnily transakce, které by se do regionální desítky dostaly. Firmy si ovšem nepřály zveřejnit objem transakce.

Top 10 největších transakcí v prvním pololetí 2016
Cílová společnost (% podíl) Stát KupujícíStátHodnota v mil. USD
Invia.cz, a.s. (100) ČRRockaway Travel SEČR85
Pražská teplárenská LPZ, a.s.(100)ČRVeolia Energie CR, a.sČR80
Travel Service, a.s. (39.9)ČRCEFS China Energy Company LimitedČína34
JOB AIR Technik .s. (100)ČRCZECHOSLOVAK GROUP a.s.ČR33
FIOMO a.s. (100)ČRHUHTAMAKI OYJFinsko31
JP Plast s.r.o. (100)ČRRPC Group PlcVelká Británie20
SAOP RACUNALNISTVO DOO (100)SlovinskoSolitea a.s.ČR17
Pronatal medical group s.r.o. (100)ČRMEDICON a.s.ČR14
Learining Systems Poland SA (100)PolskoPenta Investments s.r.o.ČR11
VELETRHY BRNO a.s. (61)ČRMěsto BrnoČR10
Křišťálová Lupa 2016