EY Podnikatel roku 2016 Petr Chmela, zakladatel výrobce kuchyňských potřeb...

EY Podnikatel roku 2016 Petr Chmela, zakladatel výrobce kuchyňských potřeb Tescoma. (28. února 2017) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Cesta na vrchol vedla přes kuchyně. Podnikatelem roku je zakladatel Tescomy

  • 35
Od bicích přes spořiče vody až k hrnkům z 3D tiskáren. Taková byla cesta vítěze prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2016 Petra Chmely. Zakladatel výrobce kuchyňských potřeb Tescoma převzal ocenění během galavečera v paláci na pražském Žofíně. Svou cenu udělili i čtenáři iDNES.cz a MF DNES.

Když v roce 1996 přišel do Česka řetězec Tesco, vypadalo to pro slibně se rozjíždějícího výrobce kuchyňských potřeb Tescoma bledě. Podobnost názvu firmy s britským obchodníkem, o němž zakladatelé firmy Petr Chmela a Jiří Vaculík předtím nikdy neslyšeli, dávala tušit náročnou a vlekoucí se právní bitvu, kterou by zlínská firma sotva přežila.

Právě v takových situacích prochází podnikatelský talent největší zkouškou. A Chmela v ní obstál na výbornou. Místo konfrontace zašel s tehdejším šéfem Teska Simonem Kingem na víno.

„Dohodli jsme se, že přestaneme válčit. Dokonce jsme toho obchodně využili,“ vzpomíná po letech Chmela. Tescoma, která tehdy ještě neměla vlastní prodejny, tak dostala své produkty do jednoho z největších řetězců a ze zdánlivě předem prohrané bitvy nakonec vzešla silnější než kdy dřív. Dnes má obrat přes dvě miliardy korun ročně a vyváží do více než stovky zemí.

I takový příběh přispěl k tomu, že absolvent konzervatoře a bubeník Petr Chmela nejvíce zaujal desetičlennou porotu soutěže EY Podnikatel roku. Ocenění převzal z rukou ministra financí Andreje Babiše a vítěze loňského ročníku, majitele výrobce gramofonových desek GZ Media Zdeňka Pelce.

„Moje osmiletá dcera vždycky říká: Tatínku, já nevím, co na to říct. Ve stejné situaci jsem teď já,“ řekl při přebírání ceny Chmela. Nakonec přeci jen přidal děkovačku. „Díky všem, že Tescomu kupujete,“ řekl. Poděkoval i partnerovi Jiřímu Vaculíkovi, který se galavečera nezúčastnil, protože je v zahraničí.

Moderátor Marek Eben prozradil, že se s vítězem zná z jiné branže. Seznámili se před lety na hudebním festivalu Porta, kde Chmela jako vystudovaný hudebník vystupoval. „Je to jediný z finalistů, se kterým si tykám,“ řekl Eben.

Ministr a vicepremiér Andrej Babiš si atmosféru setkání podnikatelských špiček pochvaloval. „Cítím se tady skvěle a mám tady spoustu přátel. Skvěle by se tady skládala kandidátka do příštích voleb,“ zamyslel se a hned si postěžoval, že se podnikatelům do politiky moc nechce.

Bodovali Baťovi následovníci

Petr Chmela se kvalifikoval do Monte Carla, kde bude v červnu reprezentovat Českou republiku v celosvětovém finále. „Věřím, že jeho příběh osloví mezinárodní porotu stejně jako nás,“ prohlásila Magdalena Souček, vedoucí partnerka organizátora soutěže, společnosti EY.

Zlíňané Chmela a Vaculík se hlásí k odkazu Tomáše Bati a jak upozornila Souček, letošní ročník byl nejlepším důkazem, že legendární prvorepublikový podnikatel má v Česku stále řadu následovníků. Mimořádně se totiž dařilo podnikatelům ze Zlínského kraje. Mezi finalisty se probojovali hned tři.

Vítězové EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku 2016:

  • Petr Chmela, Tescoma

Finalisté:

  • Petr Chmela, Tescoma
  • Jiří Rosenfeld, Slovácké strojírny
  • Martin Trtílek, PSI (Photon Systems Instruments)
  • Miroslav Jelínek, Strojmetal Aluminium Forging
  • Jiří Konečný, ELKO EP Holding

EY Začínající podnikatel roku 2016:

  • Josef Průša, Prusa Research

EY Technologický podnikatel roku 2016:

  • Martin Trtílek, PSI (Photon Systems Instruments)

Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění:

  • Jiří a Radana Waldovi, WALD Press

EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016:

  • Tomáš Masopust a Gabriela Štěpánková, Portus Praha

Cena poroty za celoživotní přínos v oblasti společenské prospěšnosti:

  • Hana Malinová, Rozkoš bez rizika

Cena čtenářů MF DNES a iDNES.cz za Nejlepší podnikatelský příběh roku 2016:

  • Martina a Jaroslav Kotasovi, Bezlepík

Vedle Chmely to byl ještě majitel Slováckých strojíren Jiří Rosenfeld. Ten je s podnikem, který paří mezi nejvýznamnější strojírenské firmy v Česku, spjat více než čtyřicet let. Dvacet z toho stojí v jeho čele.

Ze Zlínského kraje je i společnost ELKO EP Holding Jiřího Konečného, jednoho z předních evropských hráčů v oblasti domovní a průmyslové elektroinstalace.

Porotu zaujaly 3D tiskárny, čtenáře bezlepkové jídlo

Pětici finalistů pak doplnili ještě Miroslav Jelínek ze Strojmetal Aluminium, který vyrábí hliníkové díly zejména pro autoprůmysl, a Martin Trtílek ze společnosti PSI.Ta je proslulá především mezi vědci, vyrábí totiž přístroje pro zkoumání rostlin, za což si Trtílek vysloužil titul EY Technologický podnikatel roku 2016 (více o PSI čtěte zde).

V tradiční kategorii EY Začínající podnikatel roku 2016, kde soupeří podnikatelé do třiceti let, porotu nejvíce zaujal příběh Josefa Průši z karlínské společnosti Prusa Research. Sedmadvacetiletý Průša staví už od svých devatenácti let 3D tiskárny a dnes je považován celosvětově za jednoho z největších talentů v oboru (více o Prusa Research čtěte zde).

Marek Eben zavzpomínal, že s Josefem Průšou dělal rozhovor už před šesti lety ve svém pořadu Na plovárně. Byl to vůbec nejmladší host v historii pořadu. „Během natáčení mi vytiskl mou vlastní bustu,“ řekl Eben. „Klidně vám ji můžu vytisknout znova,“ odvětil mu při předávání ceny Průša.

Vedle Zlínského kraje spojoval letos některé oceněné ještě jeden znak. Uspěly firmy orientující se na zdravé stravování. Tescoma podle Chmely v posledních letech slaví úspěchy s produkty umožňující domácí výrobu potravin z kvalitních surovin. Vítězové tradiční ankety čtenářů iDNES.CZ a MF DNES o Nejlepší podnikatelský příběh - Martina a Jaroslav Kotasovi z Nového Jičína - zase uspěli s výrobou bezlepkové stravy.

O zaměření napovídá už název jejich firmy: Bezlepík. Ta se přes chleba a zákusky vypracovala až k „houskovým“ knedlíkům a v současnosti uvažuje o expanzi za hranice Česka (více o společnosti Bezlepík čtěte zde).

Od zbylých oceněných se trochu liší Tomáš Masopust a Gabriela Štěpánková. Nejde totiž ani tak o podnikatele a jejich primárním cílem není maximalizace zisku ani růst firmy, ale obecné dobro. „Kupte cihlu a pomozte člověku s mentálním postižením!“ za tento jednoduchý byznys plán jejich společnosti Portus Praha si odnesli ocenění EY Společensky prospěšný podnikatel roku.

,