Němci prošetřují skandál s falešně označenými vejci i u hranic s ČR.

Němci prošetřují skandál s falešně označenými vejci i u hranic s ČR. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Německá falešná biovejce se prodávala i u hranic s Českem

  • 71
Obyčejná vejce, která se tvářila jako bio, se objevila v osmi ze 16 německých spolkových zemích včetně Saska, které hraničí s Českem. Podle německých tiskových agentur to oznámilo státní zastupitelství v Oldenburgu.

Úřad vyšetřuje podezření, že desítky německých drůbežáren dodávaly na trh miliony falešně označených vajec. Němečtí politici a zemědělci požadují přísnější kontroly.

Podvodná vejce pocházejí z Dolního Saska

Epicentrem celého skandálu leží v západoněmeckém Dolním Sasku, kde úřady kvůli podezření z podvodu vyšetřují na 150 drůbežářských závodů. Podle mluvčí oldenburského státního zastupitelství se další případy vyskytly v sedmi spolkových zemích, kam prý vyšetřovatelé předali příslušné důkazy. Jde o země na západě, severu a východě Německa včetně Saska. Celkem úřady prověřují okolo 200 chovů.

Označení bio

Vejce se pod označením bio mohou prodávat jen tehdy, pokud má každá nosnice z volného výběhu k dispozici prostor minimálně čtyř metrů čtverečních. Přísné podmínky musí také splňovat vlastní krmení pro slepice.

Splnit takové podmínky je náročné, proto se biovejce prodávají dráž než vejce z obyčejného velkochovu. Kupující jsou ochotni vydat za nákup víc peněz  právě kvůli tomu, že takovéto postupy schvalují a naopak podmínky velkochovu se jim příčí.

Ty jsou podezřelé, že své produkty vydávaly za vejce z biochovu nebo od slepic držených ve volném výběhu. Ty ve skutečnosti žily ve stísněných podmínkách, které podle regulí Evropské unie neopravňují k používání těchto označení.

Podle německého tisku si tak potenciální podvodníci mohli přijít na miliony eur, neboť každý den se v Německu prodá přes dva miliony kusů biovajec. To je téměř celá roční produkce českých podniků dodávajících na tuzemský trh vejce z ekologického zemědělství.

V Německu nové odhalení otřáslo důvěrou konzumentů znejistěných už tak nynějším evropským skandálem s nedeklarovaným koňským masem v potravinách. "Potřebujeme intenzivnější a odborně lepší kontroly potravin," vyzval předseda poslaneckého výboru pro otázky spotřebitelů Hans-Michael Goldmann.

S tím souhlasí i svaz drobných zemědělců, který se však obává o pověst biopotravin. Němečtí inspektoři nicméně namítají, že jich je na kontroly málo.

Místo současných 2 400 kontrolorů na celou zemi by prý bylo potřeba nejméně čtyři tisíce lidí.

,