Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Facebooku je falešný Kellnerův profil. Ošálil politiky i byznysmeny

  4:01aktualizováno  4:01
Na Facebooku se objevil falešný profil českého miliardáře Petra Kellnera. Podvodníkovi naletělo pět set lidí, mezi nimi i známé osobnosti. Zástupci Kellnerovy PPF to považují za zneužití osobnosti a už požádali o stažení profilu.

Na Facebooku se objevil falešný profil Petra Kellnera. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Černobílá fotografie z loňské výroční zprávy PPF, v pozadí střízlivý obrázek vysokohorských hřebenů, pravdivé datum narození. Vše navozuje dojem, že by mohlo skutečně jít o pravý profil nejmovitějšího Čecha Petra Kellnera, majitele skupiny PPF. Ten se přitom jinak světu neukazuje a své soukromí si bedlivě střeží.

Nejde sice o první profil, který využívá Kellnerova jména, ale jedině tento si dokázal získat "přátelství" asi pěti set uživatelů Facebooku. Mezi nimi i řady významných byznysmenů, politiků nebo novinářů.

Podle zástupců PPF jde však jen o další podvrh, který se skupina snaží dostat z internetu. Považuje to za zneužití osobnosti. "Ano, o tom víme. Jedná se o falešný profil, který uvádí uživatele Facebooku v omyl. Už dříve jsme proto provozovatele sítě požádali o stažení tohoto podvodného profilu," uvedl Radek Stavěl, mluvčí PPF. I několik týdnů po stížnosti je však profil stále na síti.

Pikantní na celé věci je, že mezi "přáteli" virtuálního Kellnera je i řada vlivných a významných osobností tuzemského byznysu, politiky i médií. Ti často uvěřili, že jde o skutečný Kellnerův profil.

Elektronické přátelství s ním uzavřeli třeba někdejší ministr životního prostředí za ODS Tomáš Chalupa, poslanec Věcí veřejných Petr Skokan, poslanec Petr Gazdík za TOP 09, ale třeba také ekonom Michal Mejstřík nebo šéf mediální skupiny Lagardere Michel Fleischmann, řada novinářů či starostů. Celkem to ke dnešnímu dni bylo 511 osob.

"Asi před týdnem jsem si všiml jeho profilu, tak jsem ho požádal o přátelství. Musím říci, že jsem si myslel, že jde opravdu o jeho stránku. Žádná komunikace s ním ale přes Facebook neproběhla," uvedl Michel Fleischmann, šéf skupiny, do které patří třeba rádia Evropa 2 či Frekvence 1.

Je to zneužití osobnosti, tvrdí právníci

Podle právníků je takový způsob zneužití osobnosti problém. Zejména proto, že profil využívá až příliš osobních znaků, také z něj na první pohled nevyplývá, že by šlo o uměleckou satiru či recesi. Facebook dnes navíc slouží i jako masové komunikační médium, zneužití identity tak může způsobit dotyčnému nemalé škody.

"Na zneužití osobních údajů pamatuje zákon o ochraně osobních údajů. Kromě toho existuje v občanském zákoníku i obecná úprava vztahující se k ochraně osobnosti. Uvedeným jednáním došlo k porušení výše uvedených právních předpisů," vysvětluje Petr Kůta, advokát z kanceláře KMVS.

Avšak podle odborníků je právní obrana v takových případech velmi komplikovaná. "Facebook totiž funguje na svých podmínkách použití, které jsou založeny na zákonech USA," upozorňuje Ladislav Kos, šéf Horké linky při Národním centru bezpečnějšího internetu. Nejsnazší cestou je tak obrátit se přímo na Facebook, prostřednictvím elektronického rozhraní přímo na webu. "Ze zkušeností uživatelů víme, že vyřízení trvá i několik dnů, případně k němu nedojde vůbec. Nejspíš kvůli velkému množství podnětů, které na Facebook přicházejí," říká Kos. O zdlouhavosti procesu se přesvědčili zástupci PPF.

Tiskové oddělení Facebooku na zaslané otázky redakce do uzávěrky nereagovalo. Podle Kose může v těchto případech pomoci také horká linka. "Máme osobní kontakt na oddělení Facebooku, které je za to zodpovědné. Díky dobrým vztahům přijde ve většině případů odpověď do několika hodin," dodává Kos.

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Další z rubriky

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Najdete na iDNES.cz