Na Facebooku je falešný Kellnerův profil. Ošálil politiky i byznysmeny

  4:01aktualizováno  4:01
Na Facebooku se objevil falešný profil českého miliardáře Petra Kellnera. Podvodníkovi naletělo pět set lidí, mezi nimi i známé osobnosti. Zástupci Kellnerovy PPF to považují za zneužití osobnosti a už požádali o stažení profilu.

Na Facebooku se objevil falešný profil Petra Kellnera. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Černobílá fotografie z loňské výroční zprávy PPF, v pozadí střízlivý obrázek vysokohorských hřebenů, pravdivé datum narození. Vše navozuje dojem, že by mohlo skutečně jít o pravý profil nejmovitějšího Čecha Petra Kellnera, majitele skupiny PPF. Ten se přitom jinak světu neukazuje a své soukromí si bedlivě střeží.

Nejde sice o první profil, který využívá Kellnerova jména, ale jedině tento si dokázal získat "přátelství" asi pěti set uživatelů Facebooku. Mezi nimi i řady významných byznysmenů, politiků nebo novinářů.

Podle zástupců PPF jde však jen o další podvrh, který se skupina snaží dostat z internetu. Považuje to za zneužití osobnosti. "Ano, o tom víme. Jedná se o falešný profil, který uvádí uživatele Facebooku v omyl. Už dříve jsme proto provozovatele sítě požádali o stažení tohoto podvodného profilu," uvedl Radek Stavěl, mluvčí PPF. I několik týdnů po stížnosti je však profil stále na síti.

Pikantní na celé věci je, že mezi "přáteli" virtuálního Kellnera je i řada vlivných a významných osobností tuzemského byznysu, politiky i médií. Ti často uvěřili, že jde o skutečný Kellnerův profil.

Elektronické přátelství s ním uzavřeli třeba někdejší ministr životního prostředí za ODS Tomáš Chalupa, poslanec Věcí veřejných Petr Skokan, poslanec Petr Gazdík za TOP 09, ale třeba také ekonom Michal Mejstřík nebo šéf mediální skupiny Lagardere Michel Fleischmann, řada novinářů či starostů. Celkem to ke dnešnímu dni bylo 511 osob.

"Asi před týdnem jsem si všiml jeho profilu, tak jsem ho požádal o přátelství. Musím říci, že jsem si myslel, že jde opravdu o jeho stránku. Žádná komunikace s ním ale přes Facebook neproběhla," uvedl Michel Fleischmann, šéf skupiny, do které patří třeba rádia Evropa 2 či Frekvence 1.

Je to zneužití osobnosti, tvrdí právníci

Podle právníků je takový způsob zneužití osobnosti problém. Zejména proto, že profil využívá až příliš osobních znaků, také z něj na první pohled nevyplývá, že by šlo o uměleckou satiru či recesi. Facebook dnes navíc slouží i jako masové komunikační médium, zneužití identity tak může způsobit dotyčnému nemalé škody.

"Na zneužití osobních údajů pamatuje zákon o ochraně osobních údajů. Kromě toho existuje v občanském zákoníku i obecná úprava vztahující se k ochraně osobnosti. Uvedeným jednáním došlo k porušení výše uvedených právních předpisů," vysvětluje Petr Kůta, advokát z kanceláře KMVS.

Avšak podle odborníků je právní obrana v takových případech velmi komplikovaná. "Facebook totiž funguje na svých podmínkách použití, které jsou založeny na zákonech USA," upozorňuje Ladislav Kos, šéf Horké linky při Národním centru bezpečnějšího internetu. Nejsnazší cestou je tak obrátit se přímo na Facebook, prostřednictvím elektronického rozhraní přímo na webu. "Ze zkušeností uživatelů víme, že vyřízení trvá i několik dnů, případně k němu nedojde vůbec. Nejspíš kvůli velkému množství podnětů, které na Facebook přicházejí," říká Kos. O zdlouhavosti procesu se přesvědčili zástupci PPF.

Tiskové oddělení Facebooku na zaslané otázky redakce do uzávěrky nereagovalo. Podle Kose může v těchto případech pomoci také horká linka. "Máme osobní kontakt na oddělení Facebooku, které je za to zodpovědné. Díky dobrým vztahům přijde ve většině případů odpověď do několika hodin," dodává Kos.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Dnešní pracující se upínají k dětem, na státní důchod moc nespoléhají

seniorka, placení

Takzvaná sendvičová generace to nebude mít lehké. Tito lidé se musejí postarat nejen o své děti, ale i o stárnoucí...

Viceguvernéry bankovní rady ČNB budou Mora a Nidetzký

Česká národní banka

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu členy bankovní rady České národní banky Marka Moru a Tomáše Nidetzkého jejími...

Vláda podpoří testovací centrum BMW na Sokolovsku pobídkou za půl miliardy

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá automobilka BMW získá na vybudování testovacího centra na Sokolovsku investiční pobídku od státu až 528,75...

Najdete na iDNES.cz