Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Farmaceutický obr Roche spolkne rivala za 41 miliard dolarů

  • 0
Vlna akvizic v oblasti farmacie pokračuje. List Wall Street Journal na svých internetových stránkách uvedl, že farmaceutický gigant Roche je v závěrečné fázi jednání o plném převzetí výrobce léků Genentech.

Roche již vlastní 56 procent svého rivala, který se specializuje na léky proti rakovině, a nyní jej chce plně ovládnout. Podle deníku nabízí akcionářům Genentechu 95 dolarů za akcii, což by celý prodej ocenilo na 46,7 miliardy dolarů.

Představenstvo Genetechu v loňském červenci odmítlo štědřejší nabídku od Roche, který byl ochotný akcionářům zaplatit za jeden cenný papír 89 dolarů. Současná nabídka je tak pokusem o nepřátelské převzetí, kdy zájemce osloví přímo akcionáře. Pokud nabízí dost peněz, zpravidla firmu "prodají" bez jejího souhlasu. Takto například výrobce podnikového softwaru Oracle získal na konci roku 2004 svého rivala PeopleSoft a později i konkurenční BEA Systems.

Hlavním důvodem, proč se švýcarský Roche o amerického rivala uchází, je fakt, že Genentech má velmi silné postavení na trhu preparátů pro léčbu rakoviny, což je zároveň hlavním bojištěm pro Roche. V obou případech jde o takzvané výrobce originálních léků. Zlatým vejcem Genentechu je přípravek Avastin, kterého se jen v loňském roce prodalo na celém světě za 4,8 miliardy dolarů (105,6 mld. Kč).

Farmaceutické firmy sedí na penězích a čekají

Chystaná akvizice Genentechu je jen další v řadě letošních obřích sloučení ve farmaceutické branži. Včera oznámil ovládnutí konkurenční firmy Schering-Plough výrobce léků Merck. Akcionářům za rivala zaplatil více než 41 miliard dolarů. - čtěte Farmaceutická firma Merck koupí konkurenta Schering-Ploug

Předtím podnik Pfizer, výrobce preparátu Viagra, podporujícího erekci, koupil za 68 miliard svého amerického konkurenta Weyth. V Česku zase v únoru ovládl francouzský Sanofi-Aventis tuzemského výrobce léčiv Zentiva.

Podle odborníků oslovených agenturou Bloomberg není vyloučeno, že akviziční lavina bude v této branži pokračovat. "Většina firem na tomto trhu je teď levných, a kdokoli nyní sedí na penězích, může nakupovat," uvedl analytik londýnské firmy Miraboud Nick Turner.

A farmaceutické firmy mají nyní skutečně dostatek. Bloomberg uvádí, že v současnosti jsou velcí farmaceutičtí giganti připraveni v zákopech se stovkou miliard dolarů v zádech. Podle expertů tak bude konsolidace farmaceutického průmyslu i nadále pokračovat.