Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Farmářům začíná boj o miliardy

  1:00aktualizováno  1:00
Sotva se zemědělci díky státu na poslední chvíli zbavili velké části loňské nadúrody, musí si začít klást otázku, kam s letošním obilím. Letní sklizeň se blíží ke konci. Statistický úřad odhaduje, že produkce bude letos jen o 10 procent nižší než loňská, celkem kolem 7,3 milionu tun.
Zemědělství, pole

Zemědělství, pole | foto: Otakar GrusserMF DNES

Objevují se však obavy, že zrno nebude kvalitní a farmáři jej nebudou letos moci prodat ani státu. Ten letos už jednou přispěchal na pomoc svými odkupy, když u obchodníků pěstitelé neuspěli s ještě loňskou úrodou.

"Definitivně je rozhodnuto o všeobecně nižší kvalitě obilí," uvedl šéf agrární komory Jan Veleba.

Snad poprvé od konce 80. let podle něj přezrálé obiloviny klíčí v klasech neboli porůstají, což je jinak jev dost řídký. V řadě míst žně ještě nedosáhly ani třiceti procent ploch, a pokud bude nepřízeň počasí pokračovat, lze čekat vzhledem k snižování výnosů pokles úrody pod odhad statistiků ve výši sedmi milionů tun, říkají odborníci.

Už tak špatné vyhlídky na kvalitu obilí navíc zhoršuje nedostatek skladů, kde by farmáři mohli svou úrodu bezpečně uchovat pro možný pozdější prodej.

I v tom jim však podá stát pomocnou ruku. "Zemědělci nemají dostatek kvalitních skladů, proto ministerstvo uvažuje o stavbě skladů právě pro intervenční fond," říká Hugo Roldan z ministerstva zemědělství.

Původně hrozilo, že obilí z letošní sklizně nebude vůbec kam dát. Valnou většinu kvalitních skladů drží skupina Agropol a Agrofert, od níž si sklady pronajímá i Státní zemědělský intervenčním fond, který obilí od farmářů vykupuje. "Pomohla by však hlavně modernizace skladů samotných zemědělců," upozorňuje zemědělský odborník Petr Havel.

Ve hře jsou miliardy
Proč tedy zemědělci pořád obilí pěstují? Ve srovnání s jinými zemědělskými obory je to jednoduchá výroba a přes rozmary přírody, jaké postihly farmáře letos v létě, dobře dotovaná.

Díky společné zemědělské politice Evropské unie má ten, kdo pěstuje podle pravidel, obživu jistou. Může si dovolit i část přebytků, protože je jednotlivé státy vykoupí.

Loni Česko na dotacích vyplatilo farmářům tři miliardy korun při výkupu obilí. Další peníze vyplatí stát na přímých dotacích zemědělcům.

Na druhou stranu však ochranná ruka státu znamená, že farmáře nikdo nemotivuje přemýšlet nad fungováním trhu, kde se prodá jen to, co zákazník chce. Někdy totiž ani stát nepomůže.

Z loňské nadprůměrné sklizně zemědělcům zbylo ještě zhruba půl milionu tun obilí, které kvůli nedostatečné kvalitě neprodali ani obchodníkům, ani státu.

"Část jsme odmítli z důvodů nevyhovující kvality nebo kvůli formálním nedostatkům," říká Jitka Sluková z intervenčního fondu.

Autoři: ,Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Najdete na iDNES.cz