Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Farmářům začíná boj o miliardy

  1:00aktualizováno  1:00
Sotva se zemědělci díky státu na poslední chvíli zbavili velké části loňské nadúrody, musí si začít klást otázku, kam s letošním obilím. Letní sklizeň se blíží ke konci. Statistický úřad odhaduje, že produkce bude letos jen o 10 procent nižší než loňská, celkem kolem 7,3 milionu tun.
Zemědělství, pole

Zemědělství, pole | foto: Otakar GrusserMF DNES

Objevují se však obavy, že zrno nebude kvalitní a farmáři jej nebudou letos moci prodat ani státu. Ten letos už jednou přispěchal na pomoc svými odkupy, když u obchodníků pěstitelé neuspěli s ještě loňskou úrodou.

"Definitivně je rozhodnuto o všeobecně nižší kvalitě obilí," uvedl šéf agrární komory Jan Veleba.

Snad poprvé od konce 80. let podle něj přezrálé obiloviny klíčí v klasech neboli porůstají, což je jinak jev dost řídký. V řadě míst žně ještě nedosáhly ani třiceti procent ploch, a pokud bude nepřízeň počasí pokračovat, lze čekat vzhledem k snižování výnosů pokles úrody pod odhad statistiků ve výši sedmi milionů tun, říkají odborníci.

Už tak špatné vyhlídky na kvalitu obilí navíc zhoršuje nedostatek skladů, kde by farmáři mohli svou úrodu bezpečně uchovat pro možný pozdější prodej.

I v tom jim však podá stát pomocnou ruku. "Zemědělci nemají dostatek kvalitních skladů, proto ministerstvo uvažuje o stavbě skladů právě pro intervenční fond," říká Hugo Roldan z ministerstva zemědělství.

Původně hrozilo, že obilí z letošní sklizně nebude vůbec kam dát. Valnou většinu kvalitních skladů drží skupina Agropol a Agrofert, od níž si sklady pronajímá i Státní zemědělský intervenčním fond, který obilí od farmářů vykupuje. "Pomohla by však hlavně modernizace skladů samotných zemědělců," upozorňuje zemědělský odborník Petr Havel.

Ve hře jsou miliardy
Proč tedy zemědělci pořád obilí pěstují? Ve srovnání s jinými zemědělskými obory je to jednoduchá výroba a přes rozmary přírody, jaké postihly farmáře letos v létě, dobře dotovaná.

Díky společné zemědělské politice Evropské unie má ten, kdo pěstuje podle pravidel, obživu jistou. Může si dovolit i část přebytků, protože je jednotlivé státy vykoupí.

Loni Česko na dotacích vyplatilo farmářům tři miliardy korun při výkupu obilí. Další peníze vyplatí stát na přímých dotacích zemědělcům.

Na druhou stranu však ochranná ruka státu znamená, že farmáře nikdo nemotivuje přemýšlet nad fungováním trhu, kde se prodá jen to, co zákazník chce. Někdy totiž ani stát nepomůže.

Z loňské nadprůměrné sklizně zemědělcům zbylo ještě zhruba půl milionu tun obilí, které kvůli nedostatečné kvalitě neprodali ani obchodníkům, ani státu.

"Část jsme odmítli z důvodů nevyhovující kvality nebo kvůli formálním nedostatkům," říká Jitka Sluková z intervenčního fondu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Majitelé chat dosáhnou na dotace z Dešťovky, musí tam však trvale bydlet

Turnerova chata

O peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka budou moci od října žádat i majitelé rekreačních...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

Lesy ČR vyhlásí tendr 2019+, soutěží se o zakázky za více než miliardu

Lesníci z Lesů ČR ukázali přípravu lapáků na boj s kůrovcem.

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí ve středu tendr 2019+ na lesní práce a prodej dřeva. Tendr bude rozdělen na...Najdete na iDNES.cz