Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Favoritem v privatizaci Telecomu je Telefónica

  20:31aktualizováno  20:31
V privatizaci jedné z posledních státem ovládaných firem došlo na lámání chleba. Privatizační komise otevřela obálky s nabídkami. Favoritem soutěže o Český Telecom se stala společnost Telefónica, která za 51 procent nabídla 82,6 miliardy korun.

Komise ji proto doporučí kabinetu jako kupce. S konečnou platností ale rozhodne právě vláda. O společnosti Telefónica čtěte více zde

O státní podíl v telekomunikační společnosti se ucházely čtyři telekomunikační společnosti – Swisscom, Telefónica, Belgacom a spolu s finančními investory Blackstone/CVC/Providenc i France Télécom. Toto konsorcium ale bylo vyřazeno, protože si údajně kladlo nepřijatelné podmínky.

"Na základě doporučení poradců se komise rozhodla jednu z nabídek  neotevřít a neposuzovat. Důvodem jsou podmínky kladené uchazečem, které jsou pro stát nevýhodné, nepřijatelné a v konečném důsledku by mohly ohrozit úspěšné dokončení transakce," uvedla v tiskové zprávě mluvčí Fondu národního majetku Petra Krainová.

S druhou nejvyšší nabídkou přišel Swisscom, který je ochotný zaplatit 79,2 miliardy. Společnost Belgacom nabídla 67, 5 miliardy korun.

Jak se prodával Telecom

červenec 1995 -  strategickým partnerem se stalo konsorcium TelSource (PTT Netherlands, Swiss Telecom, podporováno AT&T), cena 1,451 miliardy dolarů
srpen 2002 -  podíl 51 procent získaly Deutsche Bank a TDC za necelých 56 miliard korun
prosinec 2002 - prodej zrušen
prosinec 2003 -  TelSource prodává svých 27 procent na burze
leden 2004 - vláda zahájila další pokus o prodej 51 procent

Pokud by se vládě nelíbil žádný z telekomunikačních nápadníků, stále je ve hře prodej přes kapitálové trhy. Takový způsob prodeje Telecomu má ministerstvo financí připraven jako záložní variantu.

I když někteří odborníci upozorňují, že politická krize může nakonec privatizaci zhatit, vláda by podle ministra informatiky Mlynáře Telecom už konečně měla prodat.

"Stát je špatný vlastník. V době konkurence navíc není důvod, aby stát do volné soutěže zasahoval svým vlastnictvím. Prodej silné nadnárodní telekomunikační firmě posílí konkurenci a tlak na nové a kvalitní služby, míní Mlynář.

S čím šli uchazeči do soutěže o Telecom

Telefónica
Předběžně nabízená cena:
69 miliard korun

Konečná cena: 82,6 miliardy Kč
jeden z dominantních telekomunikačních operátorů ve španělsky a portugalsky mluvících zemích. Má zhruba 100 milionů zákazníků pevných i mobilních linek po celém světě. Největšími vlastníky jsou banky J. P. Morgan a Banco Bilbao Vizcaya Argentaria. Telefónica má silné postavení také v Jižní Americe.
Belgacom
Předběžně nabízená cena:68,3 miliardy korun

Konečná cena:
67,5 miliardy

bývalý belgický monopol obsluhuje 5,2 milionu pevných a 4,2 milionu mobilních linek, v zahraničí zatím nepůsobí. Tržby v přepočtu 163,5 milionu korun, zisk 67,5 milionu korun. Nadpoloviční podíl Belgacomu (51,6 procenta) ovládá belgický stát. Nyní hledá prostor k růstu. Mluví se o jeho zájmu o turecký Turk Telekom.


Swisscom
Předběžně nabízená cena: 60,9 miliardy korun

Nabídnutá cena: 79,2 miliardy


švýcarský telekomunikační operátor, jeho 63 procent akcií vlastní stát, je dominantní na domácím trhu. Má zhruba čtyři miliony mobilních i pevných zákazníků. V Telecomu působil již v konsorciu TelSource s nizozemskou KPN, ale svůj podíl v roce 2003 prodal na akciovém trhu. Nemá žádnou velkou zahraniční akvizici.
Blackstone, CVC, Providence, France Télécom
Předběžně nabízená cena: 67,5 miliardy korun

Vyřazen ze soutěže
France Télécom – bývalý francouzský monopol, jehož součástí je i světový mobilní operátor Orange. Skupina France Télécom má 120 milionů zákazníků v 220 zemích.

Blackstone Group – americká investiční firma, pomáhala s restrukturalizací Enronu nebo Xeroxu. CVC Capital Partner – investoři působící v Evropě a jihovýchodní Asii

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

Lidl a Kaufland přesedlají na BMW, ojetiny mohou zaplavit český trh

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá skupina Schwarz-Gruppe, vlastnící obchodní řetězce Lidl a Kaufland, přechází u firemní flotily ze značky Audi...

Vydělává, ovšem málo. České poště loni klesl zisk o polovinu

Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru...

České poště loni klesl konsolidovaný zisk o 48 procent na 110 milionů korun. Dostala o 100 milionů korun nižší...

Najdete na iDNES.cz