E-cigaretám s příchutí hrozí v Americe zákaz, svádějí mladistvé ke kouření

  12:29aktualizováno  12:29
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zvažuje okamžitý zákaz elektronických cigaret s příchutí. Důvodem je podle šéfa instituce Scotta Gottlieba „epidemický“ nárůst obliby e-cigaret mezi mladými lidmi. Gottlieb rovněž oznámil řadu dalších kroků, které by měly zamezit jejich prodeji dětem a propagaci mezi nezletilými.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

„Nemůžeme připustit, aby se celá další generace stala závislou na nikotinu,“ řekl Gottlieb. FDA podle něj po rozsáhlé tajné kontrolní operaci v létě zaslala více než jedenáct set varovných dopisů prodejcům a udělila 131 pokut obchodníkům, kteří prodávali elektronické cigarety mladistvým.

Tvrdší postup FDA přichází podle Gottlieba poté, co firmy ignorovaly předchozí obavy ze stoupajícího množství mladých kuřáků e-cigaret, píše BBC. „Podle mě zacházely s těmito problémy jako s pouhou výzvou pro jejich PR,“ uvedl Gottlieb v prohlášení na stránkách FDA.

Používání elektronických cigaret mezi mladými podle něj dosáhlo „epidemických rozměrů“. „Musíme proto uzpůsobit některé aspekty naší obecné strategie, abychom čelili tomuto opravdovému a aktuálnímu nebezpečí,“ dodal šéf FDA. Úřad se podle něj zvlášť zaměří na elektronické cigarety s příchutí. „Vážně zvažujeme úpravu předpisů, po které by tyto parfemované produkty byly staženy z trhu,“ uvedl Gottlieb.

Agentura Reuters píše, že výrobci elektronických cigaret nabízejí příchuti, které jsou očividně přitažlivé pro nezletilé, jako například „bonbón“ nebo „žvýkačka“. Podle FDA používaly e-cigarety v roce 2017 více než dva miliony studentů základních a středních škol. Úřad teď dává pěti nejprodávanějším značkám e-cigaret na americkém trhu 60 dní na to, aby dodaly plány jakým způsobem zmírní prodeje svých výrobků nezletilým uživatelům.

„Juulování“ a „vapování“ na sociálních sítích

Nejprodávanější značkou elektronické cigarety ve Spojených státech je Juul od společnosti Juul Labs, jejíž užívání se mezi americkými teenagery stalo natolik populární, že se pro něj ujal termín „juulování“ (juuling). Ten je společně s označením „vapování“ (vaping), odvozeného od termínu vaporizér, vidět v mnohých příspěvcích amerických středoškoláků na sociálních sítích.

Představitelé společnosti Juul Labs prohlásili, že berou prevenci užívání jejich produktů mladistvými jako svou povinnost a s agenturou FDA budou spolupracovat. Podle mluvčí firmy Victorie Davisové však „vhodné příchuti hrají důležitou roli v pomoci dospělým kuřákům při přechodu na tabákové alternativy“. Šéf FDA uvedl, že zatímco je agentura odhodlána propagovat potenciál elektronických cigaret v tomto ohledu, „nesmí to být na úkor dětí“.

Konkurenti Juul Labs z řad tabákového průmyslu postoj FDA vesměs obhajují. Tabáková společnost Altria, která se podle svých slov věnuje prevenci kouření u mladistvých dlouhodobě, je ochotna sdílet s agenturou své zkušenosti. Prevenci užívání tabákových výrobků označila za prioritu i divize společnosti British American Tobacco, která se zabývá vývojem e-cigaret.

Elektronická cigareta je trubička obsahující elektricky napájené tělísko, které ze zásobníku umístěného ve filtru po vdechnutí odpaří dávku nikotinu. Protože nedochází ke spalování tabáku a cigaretového papíru jako u klasických cigaret, neobsahuje e-cigareta rakovinotvorné látky. Návyku na škodlivý nikotin se ale kuřák nevyhne.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Vyplatí se vyměnit steak za fazole? Ušetří jednotlivec i celý systém

Ilustrační snímek

Různé studie tvrdí, že z pohledu nákladů na výrobu potravin je vegetariánství a veganství výhodnější než produkce masa...

Amazon přinese do vyvolených měst peníze, ale i dopravní komplikace

Bývalá budova Citibank v newyorské čtvrti Long Island se v polovině roku 2019...

New Yorku a Washingtonu se podařilo přilákat Amazon. Tyto americké metropole se tak stanou domovem globálního obra,...

Vyberte si pistoli. Firma připravila pro zaměstnance neobvyklý benefit

Ilustrační foto

Netradičního vánočního benefitu se dočkali zaměstnanci americké společnosti BenShot, která prodává ručně vyráběné...

Najdete na iDNES.cz