Fenič prodal Febiofest za 25 milionů. Prezidentem festivalu zůstává

  17:32aktualizováno  17:32
Druhý největší filmový festival v Česku - Febiofest - změnil majitele. Režisér Fero Fenič festival prodal společnosti Mezinárodní filmový festival Praha za 25 milionů korun. Ty bude dostávat postupně pět let. V čele festivalu však Fenič zůstává jako jeho prezident.

Fero Fenič na 19.ročníku Febiofestu | foto: ČTK

Částka, na kterou znalci Febiofest ohodnotili, je 25 milionů korun. Ty budou vypláceny postupně pět let, a to i v podobě podílů na tržbě.

Ředitelem festivalu, který letos začíná 14. března v Praze, se stal Kamil Spáčil, bývalý ředitel Barrandov TV. "Ve všem hodláme pokračovat stejně, pan Fenič už chtěl festival dál jen zaštiťovat a bude se více věnovat uměleckým záměrům," řekl Spáčil pro MF DNES.

Fero Fenič byl v pátek na cestách, a proto se k informaci o prodeji nevyjádřil. Na sklonku roku však vydal zprávu o tom, že založil společnost Mezinárodní filmový festival Praha (MFFP) s finančními partnery a investory. Jejich úkolem, jak oznámili v tiskové zprávě, bylo přetavit po dvaceti letech festival vzniklý jako spontánní záležitost v profesionální instituci.

"Přeju si, abychom do kulatého 20. ročníku vstoupili silnější než dříve, a proto jsem se rozhodl k tomuto kroku. Produkční i dramaturgický tým zůstává beze změn a já se dál budu pilně věnovat roli prezidenta festivalu," uvedl Fero Fenič v tiskové zprávě na sklonku roku. Finanční zákulisí dohody tam však uvedeno nebylo.

Ve vedení MFFP jsou Lubomír Oravec a Ladislav Zoula. Jejich společnost Erbia Holding provozuje například golfové kluby a věnuje se i lobbingu. Ve vedení festivalu je nyní také Michael Dymek, dětský herec a nyní investor. Nový management festivalu se má starat o každoroční shánění financí.

Podle výročních zpráv Febiofest skončil v roce 2011 v zisku 1,1 milionu, rok předtím ve ztrátě 4,5 milionu. Vloni musel Fenič festival dokonce dotovat z vlastních peněz. Roční rozpočet festivalu se pohybuje až ve výši dvaceti milionů, které nachází u soukromých investorů a zčásti také z veřejných rozpočtů.

Febiofest je druhý největší festival v Česku po MFF v Karlových Varech. "Od letoška bude vždy v každém kraji v ČR. Dosud to bylo nanejvýš osm měst, teď to bude ve 12. Ukázalo se, že i sponzoři dnes chtějí celou republiku, tak jsme se přizpůsobili," dodal nynější ředitel festivalu Kamil Spáčil, který dříve pracoval v televizi Nova, Prima i Barrandov a s Feničem se zná 30 let.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...

Končí ředitel Finanční správy Janeček, jeho úřad čelil četné kritice

Martin Janeček, ředitel Generálního finančního ředitelství

Martin Janeček působí ve Finanční správě od roku 2003 a v roce 2014 se stal jejím generálním ředitelem. Podle médií by...Najdete na iDNES.cz