Fencl: Pomáháme s vývozem hovězího, to musí stačit

Chovatelé hovězího dobytka už díky pomoci Státního zemědělského intervenčního fondu uzavřeli smlouvy na vývoz deseti tisíc tun hovězího masa. Po setkání se zemědělci v Jihlavě to prohlásil ministr zemědělství Jan Fencl. "Zatím je nasmlouván vývoz živého skotu v objemu asi tisíc tun, zbytek tvoří chlazené nebo mražené hovězí," upřesnil údaje ředitel intervenčního fondu Jan Höck.
Fencl ve čtvrtek na jednání Agrární komory znovu odmítl požadavek zemědělců na kompenzace snížení odbytu hovězího. Podporu vývozu považuje za dostatečnou pomoc.

Nepříznivý vývoj odbytu hovězího masa vyvolaný panikou kolem nemoci šílených krav (BSE) způsobil, že za dva měsíce poklesla poptávka po hovězím o čtyřicet procent.
Zemědělci dostanou od státu při vývozu živého býka pět korun za kilogram.
Při prodeji hovězího masa na zahraničním trhu dostane vývozce deset korun na kilogram v
přepočtu na živou hmotnost. Podporu bude fond poskytovat do 30. dubna.

Prezidium intervenčního fondu schválilo na začátku února podporu vývozu v hodnotě 120 milionů korun. V současnosti probíhá výběrové řízení na rozšíření podporovaného vývozu o dalších 50 milionů korun.

Náhrada škod za šílené krávy nebude
Zemědělci nedávno u sociálnědemokratického ministra Fencla neuspěli se svojí žádostí o státní kompenzace za snížení odbytu hovězího masa v souvislosti s nemocí šílených krav.

Při zasedání Agrární komory to tedy zkusili na druhé opozičně-smluvní straně politického spektra. Požádali o prosazení návrhu subvencí místopředsedu sněmovny a předsedu ODS Václava Klause.

Ten však prohlásil, že poskytování náhrad zemědělcům musí být výjimka, ne každoroční pravidlo.

Zemědělci si stěžují, že spotřebitelé v panice z nemoci šílených krav (BSE), která se rozšířila po zemích Evropské unie, přestali kupovat hovězí maso. To nakonec místo v ledničkách končí v kafilériích.

Subvence zemědělcům musí být výjimka
"To je jedna miliarda za druhou. Jednou je to sucho, podruhé kulhavka, potřetí mokro a pak zase něco jiného. Podle mne tudy cesta nevede a tyto věci se nesmí přehánět. Musí to být naprostá výjimka a ne každoroční pravidelná platba do rozpočtu zemědělství," prohlásil Klaus.

Chovatelé ale předpokládají, že je případný další propad odbytu hovězího během letošního roku může připravit až o dvě miliardy korun. Podle prezidenta komory Václava Hlaváčka má ztráty kompenzovat český stát a Evropská unie.

Klaus: Očekávat pomoc od EU je falešné
Fencl považuje vymáhání náhrad škody na evropské vládě za zajímavý nápad zemědělců.  "Zemědělci si zřejmě kladou otázku, proč mají trpět za to, co ... je prokazatelně selháním lidského faktoru u našich sousedů. Já jim v této činnosti nehodlám ani pomáhat a ani jim nehodlám bránit," prohlásil Fencl.

Takový model však Klaus považuje za neprosto nesmyslný. "Nejsme členy EU a ať si někdo nedělá v této věci iluze. To opravdu nehrozí, je to úplně falešná stopa a jestli se po ní někdo pouští, tak dělá hrubou a zbytečnou chybu," upozornil Klaus.

,