Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fernet Stock není z Plzně

  10:24aktualizováno  10:24
Chuť toho nápoje by poznal asi každý Čech. Ale do míst, kde vzniká, se dostane jen málokdo. A k receptu už vůbec nikdo. Řeč je o Fernetu Stock, likérce samotné a lidech, kteří znají tajemství výroby proslulé plzeňské lihoviny. Ono ale slovo plzeňské je trošku matoucí.

Ta rozhodující etapa výroby se totiž odehrává jinde - v malé vesnici Prádlo nedaleko Nepomuka. Do Plzně je něco přes třicet kilometrů. A cedule už hlásá: Prádlo.

Kousek nad místním obchodem už z hlavní silnice odbočuje cesta k bráně likérky. Té šéfuje Václav jeden ze dvou lidí, kteří umí Fernet Stock vyrobit.

"Receptura je přísně střežená, uložená u notáře. A v současné době ji zná pouze výrobní ředitel firmy a pak já. A neprozradíme," usmívá se Václav a ukazuje na jedny dveře, které vedou z chodby u jeho kanceláře.

"Tudy se jde do skladu bylin. Ty jsou prvním z našich tajemství," říká a bere za kliku. V mžiku se na chodbu vyvane silná vůně. Ve dvoupodlažním skladu, přípravně a řezárně, čeká na použití čtrnáct druhů bylin právě z tolika totiž hořký likér sestává.

"Nejde jen o ten seznam. Ten by příliš nikomu nepomohl. To nejpodstatnější je samotný výrobní postup. Různé byliny se různě macerují tedy zastudena luhují v kvalitním lihu. Bylin navíc není vždy stejně, třeba jejich hořkost se liší podle sklizně, takže musíme tu přidat, tu ubrat.

"Maceráty se podle určitého klíče míchají," nechává doznít složitost fernetové alchymie šéf prádelské likérky a pak dopoví: "A to všechno se musí dít tak, aby náš fernet byl stejný v únoru i v červnu, aby zákazník měl zaručenou stejnou chuť."

Areál chrání strážní i kamerový systém. Fernetové základny jsou v Prádle dvě. V hlavní budově skladují byliny, tam je upravují, analyzují. A o dům vedle už fernet vzniká. V nerezových nádobách hořký likér zraje. Byliny předávají alkoholu svou vůni i chuť. A ne jen pár dnů.

Šedesátiprocentní macerát, ze kterého se pak v plzeňském závodě Stock vyrábí finální nápoj, zraje v Prádle i čtyři měsíce. A další dva pak v božkovském podniku v Plzni.

Ve Fernetu jsou jen dvě české byliny
"Takže tenhle fernet, který je tu od poloviny února, bude kompletně hotový nejdříve v srpnu," říká specialistka závodu Kristina Demelová, otevírá nádrž, kde se mísí byliny s alkoholem a nabírá do laboratorní nádobky temně hnědou tekutinu.

"Tak tohle je mladý fernet," představuje tekutinu, jejíž jméno je s názvem závodu Stock nerozlučně spjato. Z čeho je hořký likér?

Základem Fernetu Stock je čtrnáct bylinek, mnohé se dovážejí z celého světa. Pouze dvě se pěstují u nás, pro ostatní se musí až do Pyrenejí, pohoří Atlas či do Kamerunu, Pákistánu nebo Indonésie.

Fernet Stock obsahuje například hořcový kořen, chininovou a pomerančovou kůru, zeměžlučovou nať, heřmánek římský a nať čubetu benediktu. Bylinek se spotřebuje měsíčně deset až čtrnáct tun.

Autoři:


Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská společnost se omluvila za zaměstnance, protahoval si pauzu na oběd

Fast food, Japonsko

Japonská městská vodárenská společnost se na tiskové konferenci pro média omluvila za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

Návrh rozpočtu EU je pro Česko naprosto nepřijatelný, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš (4.6.2018)

Návrh rozpočtu Evropské unie na příští programovací období je pro českou vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO)...

Další z rubriky

Největšího českého výrobce pražců kupují Němci, obchod prověřuje ÚOHS

Nakládání pražců a kolejí na trati mezi Ústím nad Orlicí a Letohradem.

Největší český výrobce pražců ŽPSV z Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku zřejmě změní vlastníka. Kupuje jej německá...

Zadlužených čínských firem přibývá. Letos jich nezaplatilo devět

Ilustrační foto

V Číně narůstá počet firem, které nejsou schopny splácet své dluhopisy. Jedním z hlavních důvodů jsou zásahy úřadů...

Škoda Transportation dokončila nákup finského výrobce tramvají Transtech

Tramvaj ForCity Smart Artic v ulicích Helsinek. vyrábí ji dceřiná firma Škody...

Škoda Transportation dokončila nákup finského výrobce tramvají a vlaků, firmy Transtech. V pondělí podepsala smlouvu na...

Najdete na iDNES.cz