Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fico chce na Slovensku zavést milionářskou daň

  12:54aktualizováno  12:54
Rovná daň na Slovensku se možná stane minulostí. Nový slovenský premiér Robert Fico totiž plánuje zavést vyšší odvody pro bohaté a zároveň umožnit lidem s nižšími příjmy vyšší odpočty.

Róbert Fico chce, aby bohatí měli vyšší daňovou sazbu než chudí. | foto: Reuters

Fico také potvrdil, že chce obnovit darovací daň, kterou ale mezi sebou nebudou muset platit nejbližší příbuzní. Počítá i s obnovením snížené daně z přidané hodnoty pro zatím neurčené zboží a služby.

"Fyzické osoby, které mají nadstandardní příjmy, budou mít vyšší zdanění než 19 procent," řekl Fico na tiskové konferenci.

Analytik HVB Bank Pavel Sobíšek se domnívá, že zavedení milionářské daně na Slovensku by bylo populistickým opatřením, které by zemi připravilo o reputaci nejspravedlivějšího daňového systému ve střední Evropě.

Stát nevydělá, rozevřou se nůžky
"Ekonomické důsledky by závisely na tom, od jaké příjmové hranice a v jaké výši by byla nová daň aplikována," řekl ekonom. Milionářská daň by však měla nulový dopad do příjmů státní pokladny, doplnil.

Premiér nepřímo pohrozil vyšším zdaněním i monopolům a podnikům s dominantním postavením na trhu v případě, že se vládě nepodaří změnit deformace na trhu, například prostřednictvím antimonopolního úřadu nebo energetického regulačního úřadu.

"Pokud ale tyto systémové instituty selžou, vláda považuje v tomto případě za legitimní selektivní daňový přístup," řekl.

Obnovení darovací daně má podle premiéra zabránit praní špinavých peněz, tedy legalizaci příjmů z trestné činnosti. Rozsah položek, při nichž vláda sníží DPH, bude záviset na plnění ekonomických kritérií pro zavedení eura od roku 2009, dodal.

Pro Slováky nic nového
Na Slovensku již takzvaná milionářská daň, tedy vyšší zdanění osob s nejvyššími příjmy, platila od dubna 1998 po dobu jednoho roku. Týkala se fyzických osob, jejichž základ daně snížený o nezdanitelnou část překročil 1,08 milionu korun. V Polsku schválil padesátiprocentní daňovou sazbu pro osoby s ročním příjmem vyšším než 600.000 zlotých (asi 4,2 milionu Kč) parlament na podzim 2004.

Loni v únoru ale její zavedení zrušil ústavní soud s odůvodněním, že nebyly při schvalování dodrženy formální lhůty nutné pro to, aby zákon začal platit.

V Česku se o možnosti zavedení milionářské daně uvažovalo při přípravách daňových balíčků po povodních v roce 2002. Toto 35procentní zdanění pro lidi s příjmem nad milion korun ročně mělo platit tři roky, nakonec ale parlamentem neprošlo. Zavedení milionářské daně v ČR dlouhodobě prosazuje KSČM.

Stejně jako u našich východních sousedů uvažují politici i v Maďarsku. Chtějí tak dosáhnout vyšších daňových výnosů, aby mohli splnit konvergeční kritérium pro přijetí eura v roce 2009. - více zde

Autoři: ,Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Mimozemšťan Alza měl potíže. V e-shopu nefungovalo dokončení objednávky

Internetový obchod s elektronikou Alza.cz (ilustrační snímek)

Někteří zákazníci internetového obchodu Alza.cz mohli od včerejšího večera do dnešního poledne nakupovat jenom...

Co Češi tolik nekupují. CD a DVD už jsou mrtvá i pro statistiky

CD - ilustrační foto

Statistici udělali pořádek ve spotřebním koši a vyhodili, co už Češi tolik nekupují. Přestali tak sledovat ceny...

Vyděšená mrkev nabádá děti k pití alkoholu. Britové zatrhli reklamu Aldi

Mrkev Kevin v reklamě Aldi má děsivé vize. Vidí duchy. Podle regulátora ale...

Z britských obrazovek musela zmizet reklama s roztomilou animovanou mrkví jménem Kevin. Zelenina, která se úspěšně...

Najdete na iDNES.cz