Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fico chce na Slovensku zavést milionářskou daň

  12:54aktualizováno  12:54
Rovná daň na Slovensku se možná stane minulostí. Nový slovenský premiér Robert Fico totiž plánuje zavést vyšší odvody pro bohaté a zároveň umožnit lidem s nižšími příjmy vyšší odpočty.

Róbert Fico chce, aby bohatí měli vyšší daňovou sazbu než chudí. | foto: Reuters

Fico také potvrdil, že chce obnovit darovací daň, kterou ale mezi sebou nebudou muset platit nejbližší příbuzní. Počítá i s obnovením snížené daně z přidané hodnoty pro zatím neurčené zboží a služby.

"Fyzické osoby, které mají nadstandardní příjmy, budou mít vyšší zdanění než 19 procent," řekl Fico na tiskové konferenci.

Analytik HVB Bank Pavel Sobíšek se domnívá, že zavedení milionářské daně na Slovensku by bylo populistickým opatřením, které by zemi připravilo o reputaci nejspravedlivějšího daňového systému ve střední Evropě.

Stát nevydělá, rozevřou se nůžky
"Ekonomické důsledky by závisely na tom, od jaké příjmové hranice a v jaké výši by byla nová daň aplikována," řekl ekonom. Milionářská daň by však měla nulový dopad do příjmů státní pokladny, doplnil.

Premiér nepřímo pohrozil vyšším zdaněním i monopolům a podnikům s dominantním postavením na trhu v případě, že se vládě nepodaří změnit deformace na trhu, například prostřednictvím antimonopolního úřadu nebo energetického regulačního úřadu.

"Pokud ale tyto systémové instituty selžou, vláda považuje v tomto případě za legitimní selektivní daňový přístup," řekl.

Obnovení darovací daně má podle premiéra zabránit praní špinavých peněz, tedy legalizaci příjmů z trestné činnosti. Rozsah položek, při nichž vláda sníží DPH, bude záviset na plnění ekonomických kritérií pro zavedení eura od roku 2009, dodal.

Pro Slováky nic nového
Na Slovensku již takzvaná milionářská daň, tedy vyšší zdanění osob s nejvyššími příjmy, platila od dubna 1998 po dobu jednoho roku. Týkala se fyzických osob, jejichž základ daně snížený o nezdanitelnou část překročil 1,08 milionu korun. V Polsku schválil padesátiprocentní daňovou sazbu pro osoby s ročním příjmem vyšším než 600.000 zlotých (asi 4,2 milionu Kč) parlament na podzim 2004.

Loni v únoru ale její zavedení zrušil ústavní soud s odůvodněním, že nebyly při schvalování dodrženy formální lhůty nutné pro to, aby zákon začal platit.

V Česku se o možnosti zavedení milionářské daně uvažovalo při přípravách daňových balíčků po povodních v roce 2002. Toto 35procentní zdanění pro lidi s příjmem nad milion korun ročně mělo platit tři roky, nakonec ale parlamentem neprošlo. Zavedení milionářské daně v ČR dlouhodobě prosazuje KSČM.

Stejně jako u našich východních sousedů uvažují politici i v Maďarsku. Chtějí tak dosáhnout vyšších daňových výnosů, aby mohli splnit konvergeční kritérium pro přijetí eura v roce 2009. - více zde

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Pivo při degustaci musím spolknout, ochutnávám od rána, říká kontrolorka

Kontrolorka piva Dana Hriczová pracuje v pivovaru Gambrinus už třicet let. (13....

Výroba piva je tak trochu alchymie, ale výsledek by měl být vždy stejný. Proto je třeba ho neustále kontrolovat a na...

České dráhy v příměstském vlaku testují zavedení televizí s wi-fi

V příměstském vlaku CityElefant od Českých drah se objevily televizní obrazovky

V příměstském vlaku CityElefant Českých drah na trase z Prahy do Kolína se objevily nové televizní obrazovky. Jde o...

V mínusu 4,5 miliardy. Vítkovice loni vytvořily rekordní ztrátu

Vítkovice Machinery Group (ilustrační foto)

Strojírenská společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro své dceřiné společnosti z bývalé skupiny...

Najdete na iDNES.cz