Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi dělají vlny. Zdejší studia patří v počítačové animaci ke světové špičce

  14:00
Postava procházející kontrastním lékařským zařízením kolem nádrží, v nichž se v tekutině vznášejí postavy podobné lidem. Divák však ihned pozná, že tak úplně lidské nejsou. Tak vypadá jedna z­ mnoha počítačem upravených scén z filmu Blade Runner 2049. Scéna, na které pracovali v českém studiu Universal Production Pictures (UPP).

Když nový Blade Runner získal Oscara za nejlepší vizuální efekty roku 2017, radovali se i tam. Přestože studio nezískalo slavnou zlatou sošku přímo, spolupráce s takto ohodnocenými filmaři je oceněním sama o sobě.

Češi specializující se na počítačovou animaci patří ke světové špičce. Vždyť někteří z nich spolupracovali i s takovými velikány, jako jsou například tvůrce Hvězdných válek George Lucas nebo nedávno zesnulý prezident Marvelu Stan Lee.

Během takové spolupráce přitom nemusí jít jenom o tvorbu neuvěřitelných prostředí do sci-fi nebo fantasy filmů. K vizuálním efektům (VFX) totiž kromě nejznámější počítačové animace spadají mimo jiné i­ retuše, dobarvování scén nebo tvorba digitálních kulis.

Kromě vln, které v katastrofickém filmu 2012 smetly tibetskou náhorní plošinu, tak Češi pracují i například na tom, aby ve filmu Jan Palach hlavní hrdina opravdu hořel před Národním muzeem nebo aby měly noční scény ve snímku Wolverine ten správný odstín šedé. Jinak by za Palachem stálo zelené plátno a superhrdina by se v Japonsku procházel v naprosté tmě.

Právě tyto „drobnější“ práce dělají česká studia pro zahraniční produkce nejčastěji. Na takových snímcích totiž většinou spolupracuje několik studií naráz, některá si vezmou na starost nahrazení zelených pláten, jiná tzv. matte painting (kreslení pozadí) a další zase třeba animaci 3D postav. Efekty pro výše zmíněného Blade Runnera 2049 podobným způsobem vytvářelo osm studií.

Efekty za desítky milionů

„Kompletní servis“ od odmazání viditelných mikrofonů až po vytvoření 3D modelů letadel na obloze provádějí Češi především u tuzemských filmů. A to ať už jde například o pohádku Tři bratři, historický snímek Tmavomodrý svět nebo film Alois Nebel.

Za svou práci pak dostávají čeští umělci adekvátně zaplaceno. „Hodnoty zakázek v animaci jsou velice rozdílné. Cena se liší projekt od projektu,“ popisuje Jiří Mika, producent studia PFX, které vytvářelo efekty například pro nizozemský historický velkofilm Admirál. V závislosti na délce scény a počtu postav se odměna může pohybovat od desítek tisíc po desítky milionů korun. „V zahraničí jsou zcela běžné i ­stamilionové rozpočty,“ dodává.

Odměny za zakázky však ve studiích nejčastěji končí v provozních nákladech. Například z tržeb 278,5 milionu, které podle výroční zprávy studio UPP vykázalo, padlo 217 milionů na spotřebu, především služby. Téměř 40,5 milionu pak firma zaplatila na mzdách zaměstnancům.

Důvodů, proč se v počítačových efektech spotřebují takové částky, je několik. Táhnou se od technické náročnosti až po velké množství lidí, kteří jsou k vytvoření efektů potřeba.

Upravuje se každá sekunda filmu

Každé pomyslné políčko filmu musí postupně projít rukama až několika desítek lidí. „Když jsme animovali film Alois Nebel, pracovalo na jedné scéně 15 až 20 lidí,“ říká Jiří Novák, producent studia Kluci ve spolek. Tehdy přitom šlo „pouze“ o rotoskopickou animaci, kterou animátoři převáděli reálné záběry do komiksové podoby.

U velkých vizuálně upravovaných scén, které můžeme znát například z katastrofických filmů nebo snímků o superhrdinech, je takové číslo ještě vyšší. Na každé sekundě filmu se vystřídá většina zaměstnanců studia, od malířů konceptů přes tvůrce 3D modelů až po animátory nebo tzv. dokreslovače. Až poté, co každý z nich dokončí svůj díl, je úsek hotový a oni mohou začít pracovat na dalším.

Dokončením záběru však čas vložený do naší jedné sekundy filmu zdaleka nekončí. Vizuální efekty jsou totiž extrémně výpočetně náročné a jejich konečné převedení do videa (tzv. render) je tomu úměrně dlouhé.

U jednoduchých scén trvá přibližně tři hodiny na sekundu filmu, u ­těch nejsložitějších se pak může táhnout déle než 540 hodin (22 ­a ­půl dne) na sekundu videa.

Takové akce většinou probíhají na tzv. render farmách, velkém množství propojených vysokovýkonných počítačů. I ty musí firma zaplatit – buď má farmu vlastní, nebo si ji vypůjčuje.

„Pro velmi náročné projekty, které je potřeba vyrenderovat ve velice krátkém čase, využíváme cloud, který si sami nastavujeme,“ dodává Mika.

Česká studia zaměstnávají na jednotlivé zakázky hrubým odhadem mezi padesáti a dvěma sty zaměstnanců. To je ve srovnání například se studiem Industrial Light & Magic, které založil George Lucas a které všeobecně patří mezi jedno z nejuznávanějších studií, přibližně osmkrát méně.

  • Nejčtenější

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Sonny Angel: Ďábelská moc andělské panenky, která plete hlavu generaci Z

28. dubna 2024

Premium Všichni uživatelé TikToku už pravděpodobně znají panenku Sonny Angel. Asi osm centimetrů vysoká...

Boom prodejů kol opadl. Prodejci mají plné sklady, zákazníci čekají na slevy

28. dubna 2024

Trh s jízdními koly a cyklovybavením se v Česku propadl o třetinu. Může za to ochlazení covidového...

Kapacita úložišť elektřiny se zvýšila, vznikají však pomalu, varuje agentura

27. dubna 2024

V loňském roce se celosvětově podařilo zdvojnásobit počet baterií sloužících k ukládání elektrické...

Dokonalost japonských knedlíčků kontroluje umělá inteligence. Pomáhá i jinde

27. dubna 2024

V zemi posedlé dokonalostí si žádný výrobce knedlíčků nemůže dovolit prodávat nehezké kusy. Na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...