Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Finanční krize pohřbila BankUnited, letos je to největší krach v USA

  • 1
Banky v zámoří letos padají rychleji než minulý rok, kdy v USA naplno vypukla finanční krize. Poslední a největší obětí je floridská BankUnited. Také ona doplatila na poskytování rizikových hypoték. Jméno ale bude existovat dál, ústav totiž koupí skupina soukromých investorů.

BankUnited převzala Federální společnost pro pojištění vkladů, která vydá na odškodnění klientů banky 4,9 miliardy dolarů. Několik silných investorů se nyní do BankUnited chystá investovat 900 milionů dolarů. Mezi nimi jsou Wilbur Ross's WL Ross & Co, Carlyle Group, Blackstone Group a Centerbridge Partners.

krachY zrychlily

Během roku 2009 zkrachovalo v USA už 34 bank, což je více než loni

Řízení BankUnited se ujme John Kanas, veterán bankovního sektoru a bývalý ředitel North Fork Bank. Kanas banku povede poté, co se dostala do problémů kvůli poskytování rizikových hypoték s pohyblivou úrokovou mírou. Případy z minulosti ukázaly, že banky někdy tyto půjčky poskytovaly i lidem, kteří při zvýšení úroků nebyli schopni půjčky splácet.

Tomuto typu rizikových půjček se říká "adjustable-rate mortgage". V USA představují jedny z nejvíce toxických (rizikových) hypoték, které způsobily hypoteční krizi. Právě floridská banka je jedním z epicenter, kde finanční krize vypukla.

Investor věří zkrachovalé bance

Pro BankUnited nicméně přesto selhání neznamená úplný konec. "Banka má velmi slibný dlouhodobý potenciál, mimo jiné kvůli systému poplatků," tvrdí americký finančník Wilbur Ross, který je známý investicemi do krachujících firem z oblasti těžkého průmyslu, telekomunikací, zahraničních investic či textilního průmyslu.

Wilbur Ross se v červnu roku 2008 umístil na 346. místě v žebříčku nejbohatších Američanů časopisu Forbes.

BankUnited má aktiva 12,8 miliardy dolarů a vklady střadatelů 8,6 miliardy dolarů. Na ztrátách na majetku se bude podílet nová banka spolu s Federální společností pro pojištění vkladů. Deník The Wall Street Journal tvrdí, že většinu dluhů uhradí americká vláda.

Krachy amerických bank nabraly na obrátkách v roce 2009. Letos ve Spojených státech skončilo 34 finančních ústavů, v roce 2008 to bylo 25 a rok předtím tři. Pád BankUnited je největší od listopadu minulého roku, kdy zbankrotovala banka California-based Downey Savings & Loan.

Floridská banka není první, kterou koupili soukromí investoři. Podnikatelé a hedgeové fondy na začátku tohoto roku například odkoupili aktiva padlého poskytovatele hypoték IndyMac.

,