Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Prodávala pojištění bez maturity, doklad zfalšovala. Firma ji vyhodila

  • 66
Centrální banka zjistila, že finanční poradkyně společnosti OVB zfalšovala maturitní vysvědčení. Firma s podvodnicí ukončila spolupráci. U OVB jde o druhý takový případ, na který ČNB narazila.

Finančně-poradenská společnost OVB Allfinanz má problém. Její poradkyně N. V. skoro dva roky pojišťovala lidi bez potřebné kvalifikace. Aby mohla prodávat pojistky, zfalšovala maturitní vysvědčení. Podle zákona totiž prodejci pojištění musí mít nejen dokončené středoškolské vzdělání, ale musejí absolvovat i odborné zkoušky. V registru pojišťovacích zprostředkovatelů je přitom V. zapsána od května 2013.

Na to, že poradkyně OVB doklad zfalšovala, přišla centrální banka, která na finanční sektor dohlíží. „Informaci jsme obdrželi na základě externího podnětu,“ informovala mluvčí ČNB Kateřina Bartůšková. Tedy dá se říct náhodou. ČNB maturitní vysvědčení automaticky neprověřuje, to je totiž odpovědnost firem, pro které mají lidé prodávat pojištění. „Nadřízený pojišťovací zprostředkovatel ověřuje – a před ČNB prohlašuje – že jednotliví podřízení pojišťovací zprostředkovatelé splňují všeobecné předpoklady pro zápis do registru,“ doplnila Bartůšková.

Reakci V. se nepodařilo získat, nezvedala telefon. Centrální banka jí nařídila, že má zaplatit náhradu nákladů řízení ve výši tisíc korun. Zároveň dostala měsíc na to, aby doložila platný doklad o absolvování střední školy. Tato lhůta ještě plyne. „Nadále trvá pozastavení činnosti, rozhodnutí o výmazu z registru bude vydáno v nejbližší době,“ sdělila mluvčí ČNB.

Vyhazov

Společnost OVB tvrdí, že V. vyhodila. „Smlouva o spolupráci mezi naší společností a paní N. V. byla ze strany naší společnosti v minulosti vypovězena, další spolupráci naše společnost nepředpokládá,“ řekl mluvčí firmy Dušan Pavlů. Nicméně pracovnice centrály redakci do telefonu sdělila, že spolupráce končí až k 30. dubnu.

Jedná se přitom už o třetí zjištěný případ zfalšovaného dokladu o ukončeném středoškolském vzdělání, na který ČNB narazila. Další dvě falešná maturitní vysvědčení centrální banka odhalila loni. Oba poradci už byli vymazáni z registru, a přišli tak o možnost pojištění prodávat. M. K. z Brandýsa nad Labem byl rovněž poradcem OVB, V. Š. z Ostravy pracovala pro společnost Raiffeisen finanční poradenství.

OVB tvrdí, že nemůže ověřovat pravost dokumentů. „Naše společnost, stejně jako jakýkoliv jiný subjekt, může jen stěží ovlivnit a zjistit, zda jí třetí osoba předkládá falsum nějaké listiny či nikoliv,“ tvrdí Pavlů. „Pravost dokladů o vzdělání nezkoumáme a nesetkali jsme se dosud s žádným případem, kdy by vyšlo najevo, že doklad o dosaženém vzdělání byl zfalšován,“ přidává se mluvčí konkurenční firmy Broker Consulting Jan Lener.

Všichni poradci maturitu ovšem nemají. To přiznává například i poradenská firma Partners. „Jedná se zhruba o 3 procenta z celkových 2 100 našich poradců. Jsou to především poradci s dlouhodobou praxí, kteří začínali v době, kdy maturita nebyla ještě podmínkou - před rokem 2009. Průběžně s nimi řešíme, aby si požadované vzdělání dodělali,“ vysvětlila Gabriela Kudrnová Beránková, ředitelka HR a vzdělávání společnosti.