Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

První podnikatel musí doložit příjmy kvůli dluhopisům. Jméno úřad tají

  • 110
Finanční správa poprvé použila zákon o prokazování původu majetku - a to v případě korunových dluhopisů. Nejmenovaného podnikatele vyzvala, aby doložil své příjmy z minulých let. Podle úředníků totiž nebyly tak vysoké, aby mohl nakoupit korunové dluhopisy vlastní společnosti. Informují o tom Hospodářské noviny.

Berní úřad tak poprvé použil nový zákon o prokazování majetku, který platí od loňského prosince, uvedly Hospodářské noviny. Úřad však nesmí sdělit, komu výzvu zaslal, je vázán mlčenlivostí. Pokud by se prokázalo, že šetřený podnikatel v minulosti peníze nezdanil, hrozí mu, že finanční správa doměří daň a zároveň dostane pokutu ve stejné výši.

Úřad pouze uvedl, že šetření se týká korunových dluhopisů. O nich se psalo v souvislosti s několika firmami, nejvíc však záležitost rezonovala u exministra financí Andreje Babiše a Radima Jančury. První půjčil skrze dluhopisy své firmě Agrofert (Babiš už jej přímo neovládá), druhý pak nakoupil cenné papíry své dopravní skupiny Student Agency. Na dluhopisech se dalo vydělat tím způsobem, že podnikatel půjčil vlastní firmě přes korunové dluhopisy peníze a následně nemusel úrok z nich danit - úroky z korunových dluhopisů se zaokrouhlovaly na nulu. Nejvíce exponovaní podnikatelé v této kauze však odmítli, že by takovou výzvu obdrželi.

„Žádnou výzvu jsem neobdržel,“ řekl iDNES.cz Jančura bez dalších podrobností. Podnikatel v roce 2012 nakoupil korunové dluhopisy nově založené společnosti Student Agency holding za 900 milionů s 12procentním úrokem. Podle právníka Aleše Rozehnala celá transakce budí podezření, že šlo o účelovou operaci. Právník dodal, že dluhopisy až do roku 2032 každoročně snižují daňový základ Student Agency holding o 108 milionů korun. Jančura by ze schématu měl každý rok tuto sumu obdržet, navíc bez daně (více čtěte zde).

Další budou následovat

Mnohem větší pozornost ale vzbudila už předtím operace s korunovými dluhopisy, kterou provedl Andrej Babiš ještě jako majitel skupiny Agrofert. Firma stejně jako stovky dalších na konci roku 2012 narychlo vydala korunové dluhopisy za tři miliardy s šestiprocentním úrokem. Potom zákon tuto možnost uzavřel, úroky se přestaly zaokrouhlovat a dluhopisy se začaly danit.

V následujících letech si Babiš odkoupil dluhopisy za 1,5 miliardy korun. Počátkem letošního roku na něj kvůli tomu bylo podáno anonymní trestní oznámení. Spekulovalo se zejména o tom, zda měl Babiš na jejich pořízení volné peníze a zda je celá transakce legální. Nejasnosti panovaly právě kolem výše Babišova osobního majetku.

Babiš získává každý rok z dluhopisů 90 milionů korun. Jeho kauza byla jedním z důvodů současné vládní krize a jeho odvolání z postu ministra financí (více čtěte zde).

„Samozřejmě, že mi výzva nepřišla. Proč píšete o něčem a neprověříte si to, že jsem ukázal výpis z účtu, že jsem měl čistý příjem 2,45 miliardy a dluhopisy byly 1,482 miliardy, takže logicky mi taková výzva přijít nemohla. Já mám všechno v pořádku,“ sdělil iDNES.cz Babiš.

Zákon o prokazování původu majetku platí od prosince, finanční úřad jej použil nyní poprvé. V praxi nemusí být prokazování případných daňových úniků jednoduché i kvůli krátkým promlčecím lhůtám. Ty platí už po třech, ve výjimečných případech po deseti letech.

Ředitel Finanční správy Martin Janeček HN sdělil, že berní úřad má více rozpracovaných případů a dá se očekávat, že úředníci v bližší době rozešlou výzvy k doložení majetku i dalším podnikatelům.