Ministr financí Miroslav Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Finančníci na pražském fóru řešili novu krizi dluhů. Bruselu neporadí

  • 412
EU je pod tlakem finančních trhů a dluhová krize se šíří i do zemí, které byly dosud v očích investorů bezpečné. Ekonomové a politici se na Fóru Zlaté koruny v Praze zabývají novou krizí ze všech možných úhlů. Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že by všichni měli začít u sebe. Jak ze situace vyplout, ale neví. Není sám.

Kalousek se hned v úvodu své přednášky omluvil, že musí fórum předčasně opustit, protože odlétá do Bruselu na další z mnoha setkání, která se zabývají řešením evropských dluhových problémů. Ta jsou zatím bezvýsledná, posteskl si. 

"Nejsem velkým optimistou, že politický establishment eurozóny dokáže dohodnout takové řešení, které by razantním způsobem dokázalo uklidnit trhy. Jde především o krizi důvěry," nedůvěřuje Kalousek komplikovaným jednáním v Bruselu a také myšlence společných eurobondů.

Musíme se spolehnout na sebe

"Začíná zcela nová éra. Éra čtyřicetiletého žití na dluh skončila a musíme se tomu přizpůsobit," řekl ministr. Za nutnou změnu považuje individuální přístup, více osobní odpovědnosti a spoluúčasti a doporučil by nespoléhat se tolik na to, co může veřejná sféra poskytnout. "Jediná cesta je žít za své," shrnul a zastal se ratingových agentur, které prý za život na dluh nemohou.

Fórum Zlaté koruny

  • Videopřenos z celé konference můžete sledovat on-line na webu Zlatakoruna.info.

"Mirku, já bych nezlehčoval roli ratingových agentur a auditorů, jsou to jedni jako druzí banda podvodníků," vrátil Kalouskovi Miloš Zeman v diskusi.

Kalousek dále připustil, že kvůli nejasnému vývoji ekonomiky bude možná muset ministerstvo už v lednu přijít s novelizací zákona o státním rozpočtu. Ten je nyní postaven na optimistickém předpokladu jednoprocentního růstu HDP. Současná daňová kvóta by měla být podle něj dále restrukturalizována, aby byla více zatížena spotřeba a snížily se odvody.

Ekonom Michal Mejstřík mluvil o konkurenceschopnosti. V ohledu na export si podle něj od krize v roce 2009 polepšily v Evropě jen Francie a Polsko. Zdůraznil, že by se měl vývoz více podporovat skrze výzkum a inovace, aby Česko více vyváželo i specifické součástky a výrobky.

"Úspěšné tuzemské firmy jako AVG, Avast nebo Linet dodávají stovkám milionů zákazníků mimo republiku. Všechny tyto firmy nám říkají, že místo pro nás tam venku je, ale musíme mít podporu výzkumu, vývoje a inovací," zdůraznil.

Zeman nešetřil politiky a neplatiče

Miloš Zeman svou přednášku věnoval odpovědnosti za dluh. "Ten, kdo není za dluh rozhodně odpovědný, je řadový občan, který platí daně. Je proto zbytečné rozesílat mu složenky na 112 tisíc korun," rýpl si do Kalouska. Naopak, kritiky neušetřil neplatiče a politiky.

"Odpovědnost politiků nespočívá v tom, že zemi zadlužují, ale v tom, že ji zadlužují kvůli spotřebě, a nikoli kvůli investicím. Je to, jako když podnikatel stráví dovolenou v Karibiku místo toho, aby koupil stroje do dílny," přiblížil.

Dotazy hostům můžete klást zde

V závěru řekl, že by byl pro to, aby se v budoucnu DPH zvýšila na 21 až 25 procent a mírně stouply i korporátní daně. Na rozdíl od potravin ale odmítl sníženou sazbu u knih a tiskovin.

"Nemám nic proti tomu, když Michal Viewegh popisuje v knihách své ranní onanie, ale vadí mi, že se pak tyto věci prodávají se sníženou daní," pobavil přeplněný sál.

Nejohroženější je Maďarsko

Poradce Deloitte ČR a bývalý centrální bankéř Luděk Niedermayer jen mlhavě naznačil, jak může krize dopadnout na českou ekonomiku. Vzhledem k tomu, že po krizi v roce 2009 se ČR vlekla za růstem Německa, dá se očekávat podobný vývoj. Na druhou stranu podotkl, že Česko patří mezi nejbezpečnější země EU.

"Nyní je jednoznačně nejohroženější zemí Evropské unie Maďarsko," řekl Niedermayer. Naopak Polsko podle něj patří k nejstabilnějším zemím. Ani on si ale neví rady, jak s novými hrozbami naložit. "Neznám jednoduchou radu. Je ale klíčové, aby EU postupovala pragmaticky, protože ve hře je příliš mnoho," dodal.

České firmy Čechům...

Profesor Valtr Komárek, který je jedním z poradců ČSSD, považuje za důležité, aby česká ekonomika více rostla na českém kapitálu. "My vzhledem k závislosti na zahraničním kapitálu jen opisujeme křivky konjunktury v západní Evropě... Nemáme větší exportní kapitál... To není česká konkurenceschopnost, ale konkurenceschopnost Volkswagenu a jiných," vadí Komárkovi, že české hospodářství stojí na zahraničních vlastnících tuzemských firem.

"Dominanta zahraničního kapitálu je problém. Ze začátku to vypadalo bohulibě. Přiléval se kapitál, dávalo to lidem práci, stát měl daně. Postupně ale odtékal kapitál ve formě dividend do zahraničí a teď je to přes 200 miliard korun ročně," řekl.

Ekonom Patria Finance David Marek se ve svém příspěvku zmínil, že problémy současné krize si země Evropské unie zasely už v 80. letech. Řekl, že eurozóna od doby zavedení eura nikdy neměla veřejné finance v přebytku a Francie měla vyrovnané finance naposledy v roce 1974. V současnosti jsou fiskálně disciplinovanými zeměmi jen Estonsko, Lucembursko a Finsko.