Finská vlajka

Finská vlajka | foto: Evropská komise

Finsko se připravuje na možný rozpad eurozóny, říká ministr

  • 18
Finsko se připravuje na možný rozpad eurozóny a vládní úředníci už sestavili pro tento vývoj plán. V rozhovoru pro britský list Daily Telegraph to řekl finský ministr zahraničí Erkki Tuomioja. Ministr pro evropské záležitosti Alexander Stubb však jeho slova odmítl a řekl, že nevyjadřují postoj vlády.

"Musíme se postavit tváří v tvář možnosti rozpadu eura," řekl Tuomioja. "Naši úředníci, stejně jako všichni ostatní, mají přichystán určitý pracovní plán pro jakoukoliv eventualitu," dodal.

Ministr ale ujistil, že vláda si takový vývoj nepřeje. "Ve Finsku to až na Pravé Finy (euroskeptická opoziční strana) nikdo nechce, natož vláda. Musíme být ale připraveni," řekl Tuomioja. Podle něj se vláda shoduje na tom, že rozpad eurozóny by stál v krátkém až středním období více než řešení krize.

Pokud by však k rozpadu eurozóny došlo, neznamenalo by to rozpad Evropské unie. "Unie by (naopak) mohla fungovat lépe," řekl deníku The Telegraph Tuomioja.

Ministr také vyjádřil skepsi vůči návrhům na fiskální, bankovní a politickou unii, jak je předkládá Evropská komise, Evropská centrální banka a euroskupina tvořená ministry financí eurozóny. "Těm lidem nevěřím," řekl.

Finsko výrok ministra tlumí

Finsko se následně snažilo výrok svého ministra mírnit. Ari Tasanen z finského velvyslanectví v Praze zdůrazňoval, že Finsko nadále tvrdě pracuje na tom, aby se vyřešila krize v eurozóně, žádné přípravy na rozpad společné měny nepřipravuje. Zároveň však poznamenal, že by bylo nezodpovědné nemít v záloze připravené všechny možné scénáře.

Sám ministr Tuomioja ve finském rozhlase prohlásil, že titulek deníku byl zavádějící. Ve svém vysvětlení však nic ze svých prohlášení nepopřel, jen více zdůrazňoval to, že všichni ministři musí uvažovat o tom, co dál, kdyby se eurozóna rozpadla. 

Finsko je kvůli stoupajícím nákladům na záchranu předlužených zemí eura v čele s Řeckem vůči této podpoře stále nevstřícnější. Jako jediná země hodlá žádat od Řecka a dalších zemí zástavy za svou pomoc. Spolu s Nizozemskem zastává v eurozóně nejtvrdší linii, tvrdší než Německo, které je známo svou zdráhavostí k poskytování stále nových peněz do evropských záchranných mechanismů.

Alexander Stubb řekl, že "spekulace ministra zahraničí neodrážejí vládní pozici". "Považujeme (euro) za ekonomický a politický projekt, jemuž jsme oddáni na 100 procent," řekl ministr agentuře Reuters. Stubb je blízkým spojencem premiéra Jyrkiho Katainena a členem Národní koaliční strany, nejsilnější strany koalice. Tuomioja je členem sociální demokracie, která ve vládě žádá přísnější podmínky pro záchranu ohrožených zemí eura.

,