Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jádro není mrtvé. Finové staví novou elektrárnu s reaktory ruské výroby

  10:00
Finsko buduje nové reaktory ruské výroby. Pro ruské jádro je to šance proniknout do Evropy. Zprovoznění bloku uvnitř hranic EU by totiž pro Rusko znamenalo značný nárůst prestiže. Nová elektrárna navíc může být inspirací pro Česko, jak ufinancovat výstavbu nových jaderných zdrojů.
Probíhající stavba elektrárny Hanhikivi.

Probíhající stavba elektrárny Hanhikivi. | foto: Fennovoima

Hanhikivi znamená v překladu z finštiny Husí kámen. Ten ve 14. století určoval hranici mezi Švédském a Novgorodskou republikou. Po sedmi stech letech se Rusové na místo opět vrací. Budoucí finská elektrárna Hanhikivi se má stát odrazovým můstkem k návratu ruského jaderného průmyslu do Evropy. A možná i inspirací pro Česko, jak ufinancovat nákladnou výstavbu nových reaktorů.

Na vzniku zdroje o výkonu 1 200 megawattů se podílí i třinecký rodák Ivo Kouklík. Bývalý ředitel Dukovan se po třech letech strávených v ruském státním jaderném molochu Rosatom přesunul do Helsinek, kde dohlíží na přípravu stavby. Ta je jednou z pouhých tří nových jaderných elektráren, které mají šanci v Evropě v dohledné době vzniknout.

Další dvě elektrárny jsou britská Hinkley Point a maďarská Paks. V prvním případě nákladnou stavbu doplatí spotřebitelé elektřiny. V druhém případě poskytne většinu prostředků Rusko, není však jasné, zda to povolují evropská pravidla a zda Brusel projekt schválí.

Výstavba jaderných bloků v Evropě

Ruské peníze poplynou i do Hanhikivi, finský model se však od maďarského zásadně liší. Elektrárnu bude provozovat firma Fennovoima, jejímiž akcionáři jsou velcí odběratelé elektřiny. „Jde o čistě komerční model spočívající v tom, že se spojilo větší množství relativně malých investorů a financují velký projekt, ze kterého pak budou mít zisk. Základní myšlenka je mít elektrárnu, která bude prodávat elektřinu laciněji než za ceny na trhu. Druhý důvod je stabilita dodávek elektřiny,“ říká Kouklík.

Právě aktuální cena elektřiny pohybující se kolem 35 eur za megawatthodinu je pro jaderný průmysl největší problém. Za tuto částku se investice do nových bloků nikdy nevrátí. Kouklík nechce prozradit, s jakou cenou investoři Hanhikivi počítají. Dodává však, že smlouvu podepsali, takže investici věří.

V ČR se zájemci zatím nehrnou

Možnost, že by nové bloky v Dukovanech a Temelíně mohlo zajistit sdružení investorů, zvažuje i česká vláda. Jde o jeden ze tří scénářů zmiňovaných v Národním akčním plánu rozvoje jaderné energetiky. Jenže třeba vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller šance tohoto modelu vysoko nevidí.

„V Česku není velké množství opravdu velkých spotřebitelů a spojení většího počtu subjektů obcí, měst a průmyslových podniků je koordinačně relativně náročné,“ míní Štuller. Zároveň dodává, že ve hře jsou stále všechny varianty, ale že žádný z velkých odběratelů neprojevil o případnou spoluúčast zájem.

Do Fennovoimy vstoupily například velké železárny, papírny nebo samosprávy. Ty musí zajistit celkem 25 procent prostředků na stavbu elektrárny, jejíž cena by neměla přesáhnout sedm miliard eur. Zbytek stavby pokryjí dluhopisy, které zajistí Rosatom. Tomu také patří 34 procent Fennovoimy.

„Rosatom poskytne úvěrové financování ve výši zhruba pět miliard eur, z čehož až 2,4 miliardy eur bude pocházet z Fondu národního blaha Ruské federace,“ vysvětlil Kouklík. Vedle toho bude Rosatom aspoň v prvních deseti letech po spuštění dodávat elektrárně palivo.

Pro Rosatom je Hanhikivi vedle maďarského Paksu příležitostí, jak se se svými reaktory VVER vrátit do Evropy. Stejný typ o menším výkonu funguje v Temelíně i Dukovanech. Referenční reaktor VVER-1200 od října běží v ruské elektrárně Novovoroněžská a brzy by měl začít fungovat i na Leningradské jaderné elektrárně 2.

Zprovoznění bloku uvnitř hranic EU by pro Rusko znamenalo značný nárůst prestiže. Stejně jako v Maďarsku však i ve Finsku vznikají obavy z účasti Kremlu podřízené firmy na tak strategickém podniku. To se naplno projevilo loni, kdy finský parlament stanovil podmínku, že minimálně 60procentní podíl na elektrárně musí držet evropské společnosti.

Jak uvedla agentura Reuters, vláda posléze zjistila, že za držitelem devítiprocentního podílu chorvatskou společností Migrit Energija Solarna, stojí ve skutečnosti ruská Sberbank. Ruský podíl by tak překročil 40 procent a celý projekt se zdál v ohrožení. Nakonec se však podařilo najít jiné investory.

Katastrofa jménem Olkiluoto

Podle plánů by Hanhikivi měla být dokončena v roce 2024, kdy pokryje zhruba desetinu spotřeby. Finové se pouští do výstavby nového zdroje i přesto, že se dosud nepodařilo dokončit elektrárnu Olkiluoto 3. Podle původních plánů měl reaktor běžet už šest let. Celý projekt se trojnásobně prodražil a bývá vnímán jako odstrašující příklad, v jaký problém se může výstavba jaderné elektrárny zvrtnout.

Přesto Finsko podle Kouklíka jaderné energetice věří. Země má jeden z největších podílů obnovitelných zdrojů v Evropě, biomasa a vodní elektrárny pokryjí více než třetinu spotřeby. Zcela zabezpečit poptávku však nestačí.

Země se ve špičkách neobejde bez dovozu ze zahraničí a podle zprávy Evropské komise se na tom nic nezmění ani poté, co bude v roce 2018 obří 1600megawattový reaktor Olkiluoto konečně dokončen. „Finové jsou pragmatický národ a přírodní podmínky je nutí chovat se velmi efektivně. V loňském roce dováželi 18 terawatthodin elektřiny. Nemají jiné zdroje, s jádrem mají přitom zkušenosti,“ vysvětluje Kouklík.

Autor:
  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

MerkurXtip dává bonus 200 korun. Sázejte na své oblíbené sporty

24. dubna 2024

Advertorial Sportovní sázení má dlouhou historii a je stále populárnější. Sázková kancelář MerkurXtip přitom...

Přísné a drahé. Na přílišnou regulaci už upozorňují i špičky české železnice

24. dubna 2024

Premium Nářky nad složitostí železnice, kterou prodražují přísné normy, nejsou v tuzemsku novinkou. Ozývají...

Žádný personál ani jiný zákazník. V Česku roste síť bezobslužných obchodů

24. dubna 2024

Minute Shop je nový koncept automatizovaných prodejen s nonstop provozem, kam zákazník vstoupí...

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...