Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Český safírový sen Rusa Ermakova se rozplývá. Výroba krystalů krachuje

  14:55aktualizováno  14:55
Firma ALED, která v Praze vyrábí safírové monokrystaly, má dluhy po splatnosti a míří do bankrotu. Projekt Rusa Vladimira Ermakova dluží na nájmu statisíce. Sám Ermakovov kdysi patřil k vlivným obchodníkům se zemním plynem a do pražského závodu investoval desítky milionů.

Výrobna umělých safírů ALED v Čakovicích. | foto: Essential Communication

Dvaapadesátiletý Vladimir Ermakov pražskému projektu věřil. Sám do něj v první fázi vložil 75 milionů korun a zaměstnával desítky lidí. Závod na výrobu safírových monokrystalů, které se používají v hodinářském, chemickém či elektrotechnickém průmyslu, se ale podle serveru Dotyk.cz dostala do problémů.

Firma přestala platit nájem za své kanceláře a výrobnu v komerčním areálu Impera Park v Čakovicích. Celkem dluží 685 tisíc korun. Vlastník areálu Property Trust proto požádal soud o zahájení insolvenčního řízení a prohlášení úpadku dlužníka. Ohroženy jsou tak i peníze Evropsko-ruské banky, která Ermakův záměr financovala.

Umělé safíry

Safír je jedním z druhů minerálu, který se nazývá korund. Chemický vzorec je Al2O3 (oxid hlinitý). Přírodní safíry jsou drahokamy modré barvy s intenzivním leskem. Umělé safíry – nejčastěji leukosafíry – jsou bezbarvé monokrystaly. Základní vlastnosti umělých krystalů jsou velice podobné vlastnostem přírodních safírů, a proto z výrobního průmyslu téměř zcela vytlačily přírodní kameny, které se nadále využívají především při výrobě šperků.

Safír se vyznačuje vysokou tvrdostí (9 podle Mohsovy stupnice tvrdosti), je chemicky odolný a v podstatě nerozpustný v zásadách a kyselinách. Umělý krystal je opticky průzračný v širokém rozsahu vlnových délek.

ALED využívá při výrobě metodu vyvinutou ruským profesorem Stěpanovem a rozpracovávanou pro průmyslové užití od 60. let. Jde o postup umožňující vznik až dvoumetrových krystalických produktů různých tvarů. V Čakovicích se vyrábí hlavně malé umělé safíry pro hodinářský průmysl.

„Chtěl jsem investovat do moderních technologií, což výroba monokrystalů splňuje. Jde o vůbec první projekt po roce 1989, kdy se v České republice za ruské peníze pro ruského investora buduje závod postavený na technologii, která se zrodila v bývalém Sovětském svazu,“ prohlašoval hrdě před dvěma lety pro iDNES.cz. Většinu komponentů pro výrobní linku dovezl do Čakovic z ukrajinského Luhansku.

Ermakov tehdy tvrdil, že do projektu postupem času společně s dalšími investory naleje 250 až 300 milionů.

Ruské know-how a podvody na daních

Vladimir Ermakov žije v Česku od 90. let, v roce 2001 založil firmu Vemex, která tehdy nabourala monopol RWE Transgas na dovoz ruského plynu.

Fotogalerie

O dva roky později, když pro Vemex získal licenci obchodníka s plynem, prodal majoritu skupině Gazprom. Ermakovův vliv ve společnosti, kde po prodeji podílu ještě do letošního května působil jako jednatel, ale postupem času slábnul.

Vemex pod jeho šéfováním uzavřel obchod s firmou Impetro, která neodvedla státu daň z přidané hodnoty. Dlužnou částku 430 milionů korun musel nakonec zaplatit Vemex. Česká dceřiná společnost Gazpromu tak za loňský rok vykázala zhruba půlmiliardovou ztrátu a odchází jí zákazníci. Ermakova z šéfovské židle nakonec odvolali. Veřejným tajemství je, že důvodem byly právě pochybné transakce s energiemi.

Autor:Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Další z rubriky

Z jedné strany stovka, z druhé dvoustovka. ČNB ukázala nejhorší padělky

Shromážděné padělky bankovek na území ČR

Česká národní banka eviduje kolem tří tisíc padělaných bankovek ročně. A zatímco některé jsou pro oko laika k...

Rodí se úplně nová pojišťovna. Partners nabídnou rizikové pojistky

Logo.

V Česku vznikne na začátku příštího roku nová pojišťovna. Stojí za ní finanční skupina Partners, která se nyní zabývá...

Posed za tři sta tisíc? Nehospodárné, kritizuje kontrolní úřad dotace

Ilustrační snímek

Dotace na podporu lesnictví v letech 2011 až 2016 byly nehospodárné, jejich pravidla nenutila příjemce dosáhnout...

Najdete na iDNES.cz