V Ostravě se zase bude těžit uhlí. Ale jen z haldy

  18:00aktualizováno  18:00
V Ostravě se přes dvě století těžilo černé uhlí. Poslední vozík naplnili havíři Dolu Odra 30. června 1994. Tím těžba definitivně skončila a Ostrava přestala být hornickým městem. Firma Ridera Bohemia hodlá těžbu černého ostravského zlata obnovit. Ne však z hlubin země, ale z haldy Karolína.

Historický snímek ostravské haldy. Pro některé firmy jsou tyto někdejší skládky důlní hlušiny i po desítkách let zajímavé. | foto: Archiv MfD

Les nebo rekreační areál může vzniknout v lokalitě mezi kolejemi Českých drah a vlečkou OKD ve Slezské Ostravě, které zatím vévodí halda Karolína.

Jde o kopec vysoký až 30 metrů na ploše 28 hektarů. Je to přitom jen západní část odvalu Heřmanice, který vznikal v letech 1907 až 1977. Tehdy se tam naváželo kamení i se zbytky černého uhlí vytěžené z ostravských šachet.

Halda Karolína

Halda Karolína je západní částí odvalu Heřmanice v Hrušově. Kamení se zbytky uhlí tvoří kopec vysoký asi 30 metrů na ploše 28 hektarů. Postupně by měl zmizet.

Dnes má právě o ty zbytky uhlí velký zájem firma Ridera Bohemia. Chce Karolínu na své náklady rozebrat. Souhlasí s tím státní podnik Diamo, kterému halda patří, i město.

Kámen už těží, nyní přijde na řadu uhlí

"Kamení už z haldy bereme. Těžba uhlí by měla začít příští rok. Trvat by mohla až patnáct let. Nejdříve postavíme úpravnu, ve které mokrým procesem oddělíme hořlaviny od kamene. Uhlí je lehčí, ve vodě vyplave nahoru," vysvětlil duchovní otec projektu Roman Orlík z firmy, která prodává uhlí, koks, kamenivo i stavební odpady.

"Sám jsem kdysi v dolech pracoval, takže o tom něco vím. Cena uhlí za dvacet let stoupla na dvojnásobek, tuna stojí asi kolem 1 600 až 2 200 korun. A podle našich průzkumů by se z haldy dalo získat kvalitní palivo s nízkým obsahem síry vhodné třeba pro vytápění domků," míní Orlík.

Na haldě hrozí samovznícení uhlí

Netají ale, že přesný podíl uhlí v hlušině nikdo nezná. Podle předběžných průzkumů nepřesáhne deset procent, takže zisky nebudou nijak závratné. Pokud však bude firma na uhlí vydělávat a haldu odstraní, mohly by z toho mít prospěch i stát a město. Už proto, že nezaplatí ani korunu za likvidaci rizikové haldy a jako bonus získají zajímavé území.

"Je to nejefektivnější způsob, jak takovou haldu zlikvidovat," říká Petr Jelínek z podniku Diamo.

Zatímco o některých umělých kopcích už podle něj ani nevíme, že to dřív byly haldy, protože jsou zalesněné a splynuly s okolím, na Karolíně hrozí riziko samovznícení uhlí. "To hoří například ve střední části odvalu Heřmanice. Proto je lepší Karolínu zlikvidovat. Prázdné území zrekultivujeme a zřejmě předáme městu," vysvětlil Jelínek.

Uhlí z hald kdysi sbírali obyvatelé Ostravy, a to včetně dětí (snímek ze 30.

Uhlí z hald kdysi sbírali obyvatelé Ostravy, a to včetně dětí (snímek ze 30. let). Nyní se o uhlí zajímají firmy.

Cílenou těžbou uhlí z hald se už v 80. letech zabývala v regionu firma Haldex. Po zkušenostech se může firma Ridera poohlédnout také ve světě. V České republice ale půjde o první takový projekt po listopadové revoluci i po definitivním ukončení těžby uhlí v Ostravě.

Starosta Slezské Ostravy nápad firmy vítá. "Když se původní území pod Karolínou odkryje a zalesní, nebo tam vznikne rekreační areál, bude to bomba. Za to také bojuji," říká starosta Antonín Maštalíř.

Starosta: Bojím se prachu a bláta

Nepřeje si totiž, aby tam vznikl další průmyslový areál. "A také se velmi bojím, aby těžba nezkomplikovala život místním lidem. Když se totiž hrábne do haldy, tak se z ní silně práší. A když zaprší, auta roznášejí bláto na silnice. Máme s tím špatné zkušenosti z míst, kde firmy těží kámen," říká starosta.

Město proto souhlasilo s vybudováním úpravárenské linky na zpracování hlušiny za podmínek, které mají omezit znečišťování.

"Firma musí zpevnit provozní komunikace, skrápět je vodou za sucha a větru, čistit silnice v blízkosti domů, využívat k dopravě kamene přednostně železnici a zastavit těžbu, když bude hrozit výskyt smogu," řekl radní Dalibor Madej.

"Situace bude lepší, než je teď. Vybudujeme oplachovací stanici, takže auta vjedou na cesty čistá," slibuje Orlík.

Halda Karolína leží na pomezí ostravských lokalit Hrušov a Heřmanice.

Halda Karolína leží na pomezí ostravských lokalit Hrušov a Heřmanice.

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Firmy řeší, kam se zaměstnanci. Kanceláře zdražují a je jich rekordně málo

Ilustrační snímek

Nájmy administrativních prostor vyskočily během roku o pět procent. Sehnat v Česku novou kancelář už totiž představuje...

Zelení výrobci se poperou v aukcích, soláry však zůstanou mimo

Větrné elektrárny v Krušných horách.

Podíl elektrické energie vyrobené v „zelených“ elektrárnách se v Česku už téměř šest let nemění. Snaha o čistší výrobu...

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Najdete na iDNES.cz