Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma Navatyp, která spravuje část pražských bytů, mlží o majitelích

  1:04aktualizováno  1:04
Vlivná stavební a developerská firma Navatyp, která spravuje výraznou část majetku města Prahy, dostává od něj zakázky za stovky milionů korun a rozprodává a staví horské apartmány ve Špindlerově Mlýně či v Rokytnici, má nové majitele.

Navatyp v Praze postavil komplex Na Hroudě. Podílí se také na řadě oprav. | foto: Navatyp

"Jsem jeden z významných akcionářů," potvrdil v rozhovoru pro MF DNES nový šéf Navatypu, a tedy i nový multimilionář či miliardář Petr Kuchár.

Hodnota firmy, proslulé těsnou vazbou na pražský magistrát i na politické špičky především z řad ODS, se odhaduje od stovek milionů do 1,5 miliardy korun.

Kuchár řídil 18 let stavební kolos Subterra, stoprocentně ovládaný dalším gigantem, firmou Metrostav. S Kuchárem také odešla do Navatypu už minulý měsíc část managementu Subterry.

Majetkové změny Navatypu, jehož původní majitel a zakladatel Richard Navrátil loni náhle zemřel a poté firmu vedli dědicové, se dokončovaly ještě v minulých dnech na valné hromadě. Firma se na ní také přejmenovala na Navatyp Group.

Kdo jsou další vlastníci stavebního podniku, životně napojeného na Prahu, je však zamlženo. Doslova.

Utajení finančníci
Noví majitelé Navatyp ovládají prostřednictvím pražské firmy Mist (anglický výraz pro slovo "mlha"), která minulý měsíc získala 100 procent jeho akcií.

Kdo stojí nyní za Mistem kromě Kuchára, jenž se stal předsedou jeho představenstva teprve předevčírem, je tajné. Kuchár nechce říci, jaký podíl v Mistu, potažmo Navatypu, má, a o dalších akcionářích mlčí.

"Mají jiný obor působení, než je v Navatypu, jsou to spíš finančníci a bankéři, je to finanční skupina. Jejich přání je, aby nebyli zviditelňováni a kontaktováni médii," uvedl Kuchár.

Několik na sobě nezávislých zdrojů blízkých Navatypu, ale i z dalších stavebních firem působících v Praze, tvrdí, že v pozadí nových majitelů stojí pražský lobbista, podnikatel v reklamě a šedá eminence pražského magistrátu Roman Janoušek spolu se zastupitelem Prahy 10 za ODS Tomášem Hrdličkou.

"Tak to je nesmysl," řekl k této variantě MF DNES Hrdlička. Další otázky, zda jemu osobně patří v Navatypu přímo nebo nepřímo nějaký podíl, už nechtěl komentovat. Janoušek na dotaz redakce neodpověděl.

Kuchár, který je kromě uznávaného odborníka ve stavebnictví i přítelem lidí z ODS včetně prezidenta Václava Klause, také účast Janouška či Hrdličky ve firmě odmítá.

"O tom jsem nic neslyšel ani jsem to nenašel v žádném rejstříku, není to pravdivá informace. Nevím, proč by to dělali," reagoval.

. Co je Navatyp

Středně velká stavební firma, její tržby loni přesáhly 1,5 miliardy korun, hrubý zisk byl 71 milionů. Firma proslula získáním řady pozemků a domů v Praze, ve Špindlerově Mlýně rozprodávala byty pražským radním a politici jezdí do jejích tamních hotelů. Zakázky od pražského magistrátu se na výkonech firmy podílejí více než třetinou. Pokladem je osm hotelů a restaurace na Staroměstském náměstí v Praze. Do konce srpna však bude polovina hotelů z firmy vyčleněna a ponechá si je rodina Navrátilů (zakladatelů). Navatypu zůstane hotel Gold v Českém Krumlově, Štekl v Hluboké nad Vltavou, penzion Miluška ve Špindlerově Mlýně a Titania v Karlových Varech. Navatyp v Praze spravuje 10 tisíc městských bytů, loni sám postavil 300 bytů. Nyní má rozsáhlé bytové projekty v Praze 5 a 13, v Praze 6 na Evropské má stavět administrativní centrum.

Stoprocentním vlastníkem firmy Mist byl ještě minulý týden podnikatel s bylinami pro tibetskou medicínu, speciální pedagog Karel Klesnil.

"Jako fyzická osoba podnikám i ve stavebnictví a při té příležitosti jsem se seznámil s panem Kuchárem. Moje firma pak posloužila k převzetí Navatypu," vysvětlil. Zda je spolupodílníkem Mistu i dnes, nejdříve musel zjistit a potom řekl, že už ne.

Mist sídlí v Praze 10, kde působí i Hrdlička, a má i v pražském stavebnictví své aktivity. Nedávno se úspěšně účastnil výběrového řízení na rekonstrukci a využití bývalého kulturního domu Eden právě v Praze 10. To však bylo poté zrušeno.

"Mist tam byl s obchodními partnery. Kdo to byl, to vám nemůžu říct," řekl Klesnil.

Navatyp za 100 milionů
Kolik Navatyp stál, obestírá také mlha. Kuchár říká, že šlo o částku okolo 100 milionů korun. Navrátilovi si totiž podle něj nechají část hotelů, což má být drtivá tržní hodnota Navatypu. "Proto nebyla cena stovkách milionů," řekl Kuchár.

Podle developerů oslovených MF DNES mají však jen jednotlivé budovy či projekty Navatypu hodnotu stovek milionů, včetně sídla firmy v paláci Vltava v Revoluční ulici v Praze.

"Tipl bych si cenu Navatypu i bez hotelů nejméně na půl miliardy," uvedl jeden z pražských podnikatelů v realitách.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Nejvytíženější opravovaný úsek D1 dokončíme v termínu, slíbil šéf ŘSD

Rekonstrukce úseku dálnice D1 u Brna. (duben 2015)

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa sdělil na tiskové konferenci, jak pokračuje modernizace úseku dálnice D1...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

Najdete na iDNES.cz