Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmě miliardáře Passera hrozí exekuce

  0:59aktualizováno  18:43
Staré spory mezi tuzemskými velkopodnikateli mohou v příštích dnech vyústit v exekuci části majetku přední developerské firmy Passerinvest Group. Podnikatel a miliardář Radim Passer tak možná doplatí na konflikt s ČKD Group Petra Speychala.

Radim Passer a jeho Bugatti Veyron | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Na jedné straně sporu, který v tuzemském top byznysu nemá obdoby, je majitel Passerinvestu Radim Passer, miliardář a vlastník vůbec nejdražšího vozu v Česku - Bugatti Veyron. Na straně druhé jsou lidé kolem majitele strojírenského kolosu ČKD Group, rovněž miliardáře Petra Speychala.

Znepřátelené skupiny již léta zaměstnávají policii, Passer o Speychalovi a lidech kolem něj napsal dvě knihy a nyní má bitva zřejmě další dějství – exekuci. Důvodem, proč k ní má dojít, je sedm let starý dluh ve výši tří milionů korun, respektive i s úroky necelých čtyř milionů.  

Pohledávku držel až donedávna úspěšný kulturista Roman Tyc, který spolupracoval dříve s Passerem i se Speychalem. Nyní je jejím majitelem společnost Gama Delta, jejímž spoluvlastníkem je Štěpán Sádecký, jeden z manažerů ve Speychalově skupině kolem ČKD.

"Je to pokus o šikanózní exekuci," tvrdí Radim Passer.

Passerinvest Group, která jen předloni vydělala 14 milionů korun, celá skupina má miliardový obrat, na zaplacení podle Passera peníze má. Platnost pohledávky navíc již pravomocně potvrdil Městský soud v Praze, a tak developer, který postavil například pražský kancelářský komplex BB Centrum, v němž sídlí firmy, jako je ČEZ či Microsoft, zaplatit musí.

Problém je však v tom, že Passerovi a jeho právníkům se nepodařilo jejich věřitele vůbec kontaktovat. A něco podobného se kupodivu stalo i Sádeckému a jeho lidem. Sádecký tvrdí, že jeho spolupracovníci Passerovu firmu s žádostí o zaplacení oslovili.

Podnikatel Sádecký: Passer měl dost času závazky splnit

"Několikrát, pokaždé bohužel neúspěšně," sdělil Sádecký.

"Proto jsem podal návrh na výkon exekuce. Očekávám rozhodnutí v horizontu několika dní," dodal. Passer to však odmítá.

"Na sídlo společnosti jsme zasílali doporučený dopis, který se nám vrátil zpět. Při návštěvě našeho pracovníka v budově, kde má firma sídlo, bylo sděleno, že tam nikdo takový nesídlí," říká Passer.

Dopis podle něj posílali i na soukromou adresu Sádeckého jako jednatele firmy, ale opět neúspěšně. Passerinvest proto požádal soud, aby mohl peníze složit do jeho úschovy. Sádecký však na exekuci trvá.

"Pan Passer měl dost času plnit své závazky, což neučinil. Navíc, kdo spravedlivěji uspokojí věřitele než exekutor," namítá.

Passerovo tvrzení, že se za celou akcí skrývá hlavně Tyc a Speychal, odmítá. Od Tyce pohledávku podle svých slov "výhodně koupil" a se Speychalem se pouze zná. Speychal s médii nekomunikuje a MF DNES se ho nepodařilo kontaktovat.

Tyc v pondělí poslal redakci vyjádření, ve kterém svou spolupráci s Passerem popisuje. Pohledávku prý marně vymáhal několik let. "S velkým ulehčením jsem proto pohledávku v únoru 2007 prodal," uvedl.

Passer právě Tyce se Speychalem, kteří byli kdysi spoluvlastníky jeho nynější developerské společnosti, obviňuje z těžkých zločinů vůči své osobě. Speychal však podle výpovědí na policii, které Passer zveřejnil ve svých knihách, všechna obvinění odmítá.

"Komentovat výroky někoho takového, jako je Passer, bych raději ponechal na odborném lékaři," dodal Sádecký.

Passer: Jsem Bohu vděčný, že máme peněz dost

Proč jste doposud pohledávku uznanou soudem ve výši přes tři miliony korun nezaplatil?

I když dle nás nelze nalézt ospravedlnění pro vynesený rozsudek, podřídili jsme se a rozhodli se zaplatit. Protistrana však i přes naše výzvy neoznámila číslo účtu.

Koho považujete za protistranu?

Za druhou stranou se rádoby tajně skrývají fyzické osoby Roman Tyc a Petr Speychal (firma ČKD). Panu Speychalovi bylo v současnosti Policií ČR sděleno obvinění za to, že v roce 1999 spolu s Robertem Mariánkem a Petrem Fantou zcizil akcie mé firmy a vydíral mne. Za to jim hrozí nepodmíněný trest s dolní sazbou pět let. Pan Tyc v roce 2002 hrubým způsobem porušil vzájemnou smlouvu a v souladu s ní mu bylo zkráceno plnění o tři miliony korun. Vymožení "pohledávky" pan Tyc postoupil firmě kontrolované pravděpodobně panem Speychalem.

V roce 2004 si podle sdělení Policie ČR pánové Tyc a Speychal objednali a zaplatili moji vraždu. Ke všem těmto skutkům máme množství důkazního materiálu a jsou mimo jiné popsány i v obou mých životopisných knihách. Parafrázovaně lze konstatovat, že soud rozhodl, aby oběť plánované vraždy zaplatila údajným zadavatelům vraždy tři miliony korun plus úroky.

Majitel pohledávky požádal o návrh na exekuci, víte o tom?

Zatím ne, ale předvídali jsme další Speychalův trik s exekucí, a proto jsme pro jistotu požádali soud o plnění do soudní úschovy. Nejsem první ani poslední, kdo v naší zemi udělal tuto zkušenost. Geograficky jsme součástí EU, ale z hlediska právního prostředí patříme k posledním "banánovým republikám".

Má Passerinvest finanční problémy?

Jsem pánubohu vděčný za to, že naše firma má dostatečné finanční rezervy. Od přelomu let 1999 a 2000, kdy jsme byli očištěni od pánů Speychala, Mariánka a Fanty, platíme vždy naše veškeré závazky včas a naši dodavatelé to vědí.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Jedna karta vládne všem. Polská karta MultiSport opanovala česká fitka

Karta MultiSport Benefit

Polská benefit karta MultiSport je dobrý byznys. Její majitel si může za paušál několika stovek zacvičit v jakémkoliv...

Najdete na iDNES.cz