Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmě miliardáře Passera hrozí exekuce

  0:59aktualizováno  18:43
Staré spory mezi tuzemskými velkopodnikateli mohou v příštích dnech vyústit v exekuci části majetku přední developerské firmy Passerinvest Group. Podnikatel a miliardář Radim Passer tak možná doplatí na konflikt s ČKD Group Petra Speychala.

Radim Passer a jeho Bugatti Veyron | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Na jedné straně sporu, který v tuzemském top byznysu nemá obdoby, je majitel Passerinvestu Radim Passer, miliardář a vlastník vůbec nejdražšího vozu v Česku - Bugatti Veyron. Na straně druhé jsou lidé kolem majitele strojírenského kolosu ČKD Group, rovněž miliardáře Petra Speychala.

Znepřátelené skupiny již léta zaměstnávají policii, Passer o Speychalovi a lidech kolem něj napsal dvě knihy a nyní má bitva zřejmě další dějství – exekuci. Důvodem, proč k ní má dojít, je sedm let starý dluh ve výši tří milionů korun, respektive i s úroky necelých čtyř milionů.  

Pohledávku držel až donedávna úspěšný kulturista Roman Tyc, který spolupracoval dříve s Passerem i se Speychalem. Nyní je jejím majitelem společnost Gama Delta, jejímž spoluvlastníkem je Štěpán Sádecký, jeden z manažerů ve Speychalově skupině kolem ČKD.

"Je to pokus o šikanózní exekuci," tvrdí Radim Passer.

Passerinvest Group, která jen předloni vydělala 14 milionů korun, celá skupina má miliardový obrat, na zaplacení podle Passera peníze má. Platnost pohledávky navíc již pravomocně potvrdil Městský soud v Praze, a tak developer, který postavil například pražský kancelářský komplex BB Centrum, v němž sídlí firmy, jako je ČEZ či Microsoft, zaplatit musí.

Problém je však v tom, že Passerovi a jeho právníkům se nepodařilo jejich věřitele vůbec kontaktovat. A něco podobného se kupodivu stalo i Sádeckému a jeho lidem. Sádecký tvrdí, že jeho spolupracovníci Passerovu firmu s žádostí o zaplacení oslovili.

Podnikatel Sádecký: Passer měl dost času závazky splnit

"Několikrát, pokaždé bohužel neúspěšně," sdělil Sádecký.

"Proto jsem podal návrh na výkon exekuce. Očekávám rozhodnutí v horizontu několika dní," dodal. Passer to však odmítá.

"Na sídlo společnosti jsme zasílali doporučený dopis, který se nám vrátil zpět. Při návštěvě našeho pracovníka v budově, kde má firma sídlo, bylo sděleno, že tam nikdo takový nesídlí," říká Passer.

Dopis podle něj posílali i na soukromou adresu Sádeckého jako jednatele firmy, ale opět neúspěšně. Passerinvest proto požádal soud, aby mohl peníze složit do jeho úschovy. Sádecký však na exekuci trvá.

"Pan Passer měl dost času plnit své závazky, což neučinil. Navíc, kdo spravedlivěji uspokojí věřitele než exekutor," namítá.

Passerovo tvrzení, že se za celou akcí skrývá hlavně Tyc a Speychal, odmítá. Od Tyce pohledávku podle svých slov "výhodně koupil" a se Speychalem se pouze zná. Speychal s médii nekomunikuje a MF DNES se ho nepodařilo kontaktovat.

Tyc v pondělí poslal redakci vyjádření, ve kterém svou spolupráci s Passerem popisuje. Pohledávku prý marně vymáhal několik let. "S velkým ulehčením jsem proto pohledávku v únoru 2007 prodal," uvedl.

Passer právě Tyce se Speychalem, kteří byli kdysi spoluvlastníky jeho nynější developerské společnosti, obviňuje z těžkých zločinů vůči své osobě. Speychal však podle výpovědí na policii, které Passer zveřejnil ve svých knihách, všechna obvinění odmítá.

"Komentovat výroky někoho takového, jako je Passer, bych raději ponechal na odborném lékaři," dodal Sádecký.

Passer: Jsem Bohu vděčný, že máme peněz dost

Proč jste doposud pohledávku uznanou soudem ve výši přes tři miliony korun nezaplatil?

I když dle nás nelze nalézt ospravedlnění pro vynesený rozsudek, podřídili jsme se a rozhodli se zaplatit. Protistrana však i přes naše výzvy neoznámila číslo účtu.

Koho považujete za protistranu?

Za druhou stranou se rádoby tajně skrývají fyzické osoby Roman Tyc a Petr Speychal (firma ČKD). Panu Speychalovi bylo v současnosti Policií ČR sděleno obvinění za to, že v roce 1999 spolu s Robertem Mariánkem a Petrem Fantou zcizil akcie mé firmy a vydíral mne. Za to jim hrozí nepodmíněný trest s dolní sazbou pět let. Pan Tyc v roce 2002 hrubým způsobem porušil vzájemnou smlouvu a v souladu s ní mu bylo zkráceno plnění o tři miliony korun. Vymožení "pohledávky" pan Tyc postoupil firmě kontrolované pravděpodobně panem Speychalem.

V roce 2004 si podle sdělení Policie ČR pánové Tyc a Speychal objednali a zaplatili moji vraždu. Ke všem těmto skutkům máme množství důkazního materiálu a jsou mimo jiné popsány i v obou mých životopisných knihách. Parafrázovaně lze konstatovat, že soud rozhodl, aby oběť plánované vraždy zaplatila údajným zadavatelům vraždy tři miliony korun plus úroky.

Majitel pohledávky požádal o návrh na exekuci, víte o tom?

Zatím ne, ale předvídali jsme další Speychalův trik s exekucí, a proto jsme pro jistotu požádali soud o plnění do soudní úschovy. Nejsem první ani poslední, kdo v naší zemi udělal tuto zkušenost. Geograficky jsme součástí EU, ale z hlediska právního prostředí patříme k posledním "banánovým republikám".

Má Passerinvest finanční problémy?

Jsem pánubohu vděčný za to, že naše firma má dostatečné finanční rezervy. Od přelomu let 1999 a 2000, kdy jsme byli očištěni od pánů Speychala, Mariánka a Fanty, platíme vždy naše veškeré závazky včas a naši dodavatelé to vědí.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Česká ekonomika zbrzdila, meziroční růst klesl téměř o dva procentní body

Ilustrační snímek

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí....

Hospoda je lepší než Facebook. Obzvlášť na vesnici, říká „trenér“ výčepních

Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje

„Hospoda je nejdůležitější sociální síť, Facebook je hned po ní,“ tvrdí Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského...

Najdete na iDNES.cz