(Ilustrační foto;)

(Ilustrační foto;) | foto: Profimedia.cz

Bilance kontrolních hlášení: stovky pokut za desítky milionů korun

  • 34
Za prvních deset měsíců fungování kontrolního hlášení DPH dostaly české firmy kvůli nim 1 776 pokut za 76,8 milionu Kč. V úterý o informovala poradenská společnost Grant Thornton, která získala údaje od Generálního finančního ředitelství. Kontrolní hlášení bylo zavedeno od letošního roku jako opatření v boji proti daňovým únikům. Celkově se týká zhruba 500 000 poplatníků.

„Na první pohled se ta čísla mohou zdát velká, ale ve skutečnosti jsou pod naším očekáváním, které jsme měli na začátku roku,“ uvedla Gabriela Hoppe z poradenské společnosti Grant Thornton.

Nejčastěji byly pokutovány firmy, které kontrolní hlášení vůbec nepodaly a na výzvy správce daně nereagovaly. Pokuta za tento přečin je 50 000 Kč a bylo jich uloženo celkem 1 383. Druhým nejčastějším prohřeškem je pozdní podání kontrolního hlášení. Sankce za to, že správce daně musí firmě připomenut její povinnost výzvou, je 10 000 Kč. Takových bylo uloženo 208.

Méně často byly pokutovány firmy, které do pěti pracovních dnů nezareagovaly na výzvu, aby svá hlášení opravily. Tato povinnost firmám vzniká, přestože se nakonec může ukázat, že měly své hlášení v pořádku a chyba vznikla na straně obchodního partnera. Sankcí je zde pokuta 30 000 Kč a uloženo jich bylo 185.

Tři miliony kontrolních hlášení za 9 měsíců

Všechna tato data jsou za období od 1. ledna do 30. listopadu 2016. Ve skutečnosti se ale vztahují k deseti měsícům existence kontrolního hlášení, protože listopadové DPH odevzdávaly firmy ke konci prosince. Plátců DPH je přes půl milionu a kontrolní hlášení podává každý měsíc více než 220 000 z nich (zbytek ho podává čtvrtletně).

„Za těch deset měsíců musely být podány minimálně tři miliony kontrolních hlášení. Pokutováno by pak bylo zhruba jen každé sedmnáctisté hlášení. Počet pokut uložených pokut se nám zdá opravdu překvapivě malý,“ podotkla Hoppe.

Pokut není mnoho

Nízký počet uložených pokut dokládá, že drtivá většina podnikatelů zvládá podávat kontrolní hlášení v souladu se zákonem. Podle odborníků z Grant Thornton to však nemění nic na skutečnosti, že podnikatelé, kteří své daně řádně platí, cítí kontrolní hlášení jako velkou zátěž. „Řada podnikatelů ho vnímá jako přenesení kontroly od státu na firmy. Vadí jim, že i když mají svá hlášení v pořádku, jsou často zbytečně a pod pohrůžkou pokut vyzýváni k jejich opravám,“ dodala Hoppe.

Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, je lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Podle ministerstva financí pomohl opatření k lepšímu výběru DPH.