Firmy hledají lidi se znalostí slovenštiny

  10:55aktualizováno  11:07
Znalost cizího jazyka v Česku požadují tři ze čtyř zaměstnavatelů, tedy zdaleka ne jen ti, kteří zaměstnávají vysokoškoláky. A vedle očekávané angličtiny a němčiny je na třetím místě překvapivě slovenština. Do kolonky "požadujeme" si ji v Česku píše každá dvacátá firma.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyplývá to z průzkumu pracovního portálu Profesia.cz, který prostudoval nynější pracovní nabídky na trhu i životopisy uchazečů. "Slovenština je třetím nejžádanějším jazykem. Až po něm následují světové jazyky francouzština, španělština, italština a ruština," potvrzuje manažerka portálu Lucia Burianová.

Nejen rozumět, ale i psát

Slovenština je třetím nejžádanějším cizím jazykem i přesto, že většina Čechů po 75 letech společné historie stále řeč sousedů ovládá. Jenže mladá generace narozená na konci osmdesátých a začátku devadesátých let už má prý s porozuměním problém.

I když většinou rozumí mluvené řeči, horší je to třeba s bezchybným formulováním dopisů nebo s mluvením. I to se hodí českým firmám, které se Slováky často obchodují. Nabídky práce na internetu, které znalost slovenštiny vyžadují, se týkají hlavně takových pozic, kdy zaměstnanec pracuje se slovenskými texty.

Třeba společnost Internet Securities, která klientům nabízí ekonomické informace, od pracovníků vyžaduje minimálně pasivní znalost slovenštiny. Po zaměstnancích totiž chce, aby monitorovali slovenský trh a vyhledávali nové zdroje informací v tamních novinách či na internetu.

Heslo "Znalosť slovenského jazyka (rodený hovorca) podmienkou" je k vidění například u inzerátu jedné brněnské společnosti zabývající se prodejem zemědělské techniky.

Ta to vysvětluje tím, že pracovník musí být schopen na poradenské lince pomoci slovenským zákazníkům, kteří si jejich stroje pořídí.

A slovenský jazyk je oblíbený konečně také proto, že stále více středně velkých i malých firem se snaží rozšířit svoji působnost za česko-slovenskou hranici. Slovenštinu jako podmínku pak uvádějí z toho důvodu, aby nalákaly méně finančně náročné slovenské vysokoškoláky. Tedy jako kdyby mezi řádky psaly: Přijmeme jen Slováka.

České firmy jsou přísnější

Mezi nabídkami uchazečů o práci podle očekávání dominuje angličtina. Do životopisu si ji napsalo 57 procent lidí, kteří ovládají nějaký cizí jazyk. Němčinu uvedlo 41 procent, ruštinu 16 procent.

Zaměstnavatelé jsou v Česku na pracovníky náročnější než v sousedních státech. Zatímco v tuzemsku vyžaduje cizí jazyk 75 procent firem, na Slovensku a v Maďarsku jen kolem 63 procent.

V Evropě se kromě své mateřštiny domluví ještě v jednom jazyce 56 procent lidí.

Jaké jazyky firmy požadují
Cizí jazyk Procenta
Angličtina 70
Němčina 18
Slovenština 5
Francouzština 3
Španělština 1
Italština 1
Ruština 1
Jaké jazyky uchazeči ovládají
Angličtina 57
Němčina 41
Ruština 16
Francouzština 4
Zdroj: Profesia.cz

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Med z biofarmy měl být z EU, rozbor ukázal na zámoří

Falešný med Včelařství Thomayer.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce nařídili stáhnout z regálů med od rodinné farmy Včelařství...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Slevomat rozjel cestovku do exotiky, do tří let chce utržit miliardu

Slevomat slibuje exotiku za ceny až o třetinu nižší než konkurence. Na snímku...

Portál Slevomat založil vlastní cestovní kancelář CK Zanzo, která od listopadu prodává zájezdy do exotických destinací...

Najdete na iDNES.cz