Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy: Máte malé děti? Nezájem

  9:45aktualizováno  9:45
A kdo se vám bude o dítě starat? Ženy po mateřské dovolené, které chtějí začít znovu pracovat, si podobnou otázku musí vytrpět téměř při každé žádosti o práci. I proto patří maminky s malými dětmi k nejohroženějším skupinám na trhu práce.
Matky s malými dětmi k nejohroženějším skupinám na trhu práce. Ilustrační foto

Matky s malými dětmi k nejohroženějším skupinám na trhu práce. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Například na Liberecku už vznikla organizace Centrum Kašpar, která má ženám s dětmi pomáhat s hledáním práce. 

"Je to velmi silná skupina v evidenci lidí bez práce," potvrzuje krajský analytik trhu práce Ladislav Dvořák. Jen na Liberecku je takových žen kolem tří stovek. Úřad práce ale nesleduje, zda jich přibývá nebo naopak ubývá.

Podle zákona musí zaměstnavatel držet ženám místo do konce mateřské dovolené, povinen jim nabídnout práci má i po třech letech od narození dítěte, kdy je už matka na rodičovské dovolené. "Je řada zaměstnavatelů, kteří toto obchází. Nabídnou ženě mnohem horší místo, než z kterého odcházela. Ty to pak odmítnou," řekl Milan Šubrt.

Zkušenosti žen na mateřské to potvrzují. "Řekli, že už pro mě nemají místo, jedině ve výrobě. Z kanceláře se mi na pás opravdu nechtělo," řekla osmadvacetiletá Veronika, která problém s hledáním práce vyřešila dalším dítětem.

Pro firmu znamená žena na mateřské přítěž
Podle Ladislava Dvořáka se mohou ženy v takových případech obracet nově na oblastní inspektoráty práce, na které přešly od července nové kompetence.

Pro zaměstnavatele je žena po mateřské často přítěží. "Je mnohem častěji doma, protože dítě onemocní. Navíc hrozí, že brzy odejde znovu na mateřskou s dalším dítětem," vysvětlil personalista jedné z libereckých firem.

Některé firmy vsadily na jiný přístup. "Vnímáme je jako vítanou součást našeho týmu a po celou dobu jejich mateřské dovolené s nimi nepřerušujeme kontakt. Většinou se k nám vracejí a vzhledem k tomu, že se vesměs jedná o zkušené pracovnice, je jejich výkon a pracovní nasazení naopak po krátké době lepší," podotkl mediální zástupce Johnson Controls ve Stráži pod Ralskem Miloš Němeček.

"Některé si u nás i přivydělávají během mateřské," dodal.

Vzdělání a praxe jsou výhodou
Právě předchozí praxe a dosažená pozice nebo vzdělání hrají největší roli při hledání práce po mateřské. "Pokud hledá práci žena, která šla hned po škole na mateřskou, šance má rozhodně nižší," potvrdila Kateřina Macurová z agentury AYS. Podle ní v Liberci například chybí firmy, které by nabízely hlídání dětí.

Snížit nezaměstnanost žen po mateřské má například nově vzniklé Centrum Kašpar, kterému přispívá na chod Evropský sociální fond. Hlavně ženám s malými dětmi nabízí rekvalifikační kurzy na práci s počítačem.

"Po několika letech, které matky strávily péčí o své děti, se podmínky v kancelářích změnily. Kdo dnes neumí pracovat s počítačem, používat email a nebo se orientovat v Internetu, má vážné problémy získat zaměstnání," vysvětlila Ivana Sulovská z občanského sdružení, které centrum provozuje.

Zájem je podle ní obrovský. "Už zapisujeme až na kurzy v červnu, takový je zájem," dodala Sulovská. V centru kromě kurzů funguje také například hlídání dětí nebo poradenské středisko.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Omezení hypoték Čechy neomezuje. Lidé si půjčují jinde

(Ilustrační snímek)

Česká národní banka před rokem omezila poskytování hypoték, a klienti komerčních bank tak bez větších problémů dosáhnou...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Najdete na iDNES.cz