Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Firmy pracovníky svážet nebudou. Kdo při stávce nepřijde, nedostane plat

  • 218
České firmy neplánují, že by při pondělní stávce v dopravě svážely do práce své zaměstnance. Na druhou stranu většinou také tvrdí, že budou fungovat jako jindy. Pokud ale nepojedou vlaky, autobusy a veřejná doprava, řada lidí nejspíš zůstane doma. Zákoník práce na takové případy pamatuje.

Velká stávka odborů se má uskutečnit v pondělí od 3:00 do 16:00. (čtěte Stávka zastaví všechny vlaky i metro, ulice Prahy zatarasí horníci)

"Se svážením zaměstnanců nepočítáme a předpokládáme, že se naši zaměstnanci nějakým způsobem do práce dostanou, zatím se na mě nikdo z nich v podobné věci neobrátil," říká ředitel náchodského pivovaru Primátor Josef Hlavatý.

Taková reakce není ojedinělá. Firmy zpravidla doufají, že se lidé nějak do práce dostanou, většinou vlastním prostředkem.

Právníci se neshodují na tom, zda se zaměstnanci musejí dostat do práce na vlastní náklady, nebo si mohou vzít náhradní volno. Záleží totiž na tom, zda se stávka posuzuje jako nepředvídatelné přerušení dopravního spojení. Část právníků tvrdí, že je akce dopředu oznámená, tudíž zaměstnanec nemá nárok na náhradní volno.

Jiní právníci s tím nesouhlasí. "Aktuálně hrozící stávka je sice ohlášena, ovšem jak již se ukázalo v minulosti, stávky zejména v dopravě bývají často těsně před jejich zahájením odvolány a tedy můžeme je pro účely zákoníku práce plánovanou pondělní stávku dopravních odborářů považovat za nepředvídatelné přerušení dopravního provozu," tvrdí advokátka Lucie Tahotná.

Zákoník práce počítá s možností, že zaměstnanec zůstane doma, ovšem jen pokud nemá možnost využít alternativní způsoby dopravy (třeba místo vlaku autobus). Potom ale nemá nárok na náhradu mzdy, doma je zadarmo, vysvětlila advokátka Lucie Tahotná. Firma podle ní může zaměstnanci nařídit, aby si vzal třeba taxi, ale musí mu to zaplatit. Kdyby to člověk udělal opačně, vzal si taxi na sebe a zpětně požadoval po firmě proplacení cesty, nemusí mu zaměstnavatel vyhovět. Nárok na pracovní volno má dotyčný jen na přiměřenou dobu, bude-li stávka dvouhodinová, měl by se poté ihned dostavit do práce.

Zákon a stávka

Zákon považuje stávky ve veřejné dopravě za osobní překážku v práci na straně pracovníka. Firma musí dát zaměstnanci pracovní volno bez náhrady mzdy. Ale jen na dobu nezbytně nutnou a jen pokud nemohou použít jiného přiměřeného způsobu dopravy do práce.

Firmy si zatím ze stávky velkou hlavu nedělají, možná sázejí na historickou pravděpodobnost, kdy odbory většinou na poslední chvíli své hrozby stáhnou. Také ale nepočítají s tím, že by se nějak omezoval jejich provoz.

"Žádné speciální svozy zaměstnanců nepřipravujeme. Výrobu omezovat nebudeme. Zaměstnanci využívají zejména dopravu vlastními automobily," sdělil mluvčí kolínské automobilky TPCA Radek Kňava. "Chod banky by neměl být v případě realizace stávky ohrožen," přidává se mluvčí České spořitelny Helena Matuszná.

Česká pošta nicméně připouští možnost, že nastanou problémy se zásobováním a také, že některé pošty budou fungovat omezeně. "V pondělí bude na všech pobočkách otevřeno, nepřijímáme žádná zvláštní omezení, ale může se pochopitelně stát, že provoz některých pošt bude omezen z důvodu, že se někteří zaměstnanci nedostanou do práce," sdělil iDNES.cz mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Část pošťáků z oblasti přepravy se dokonce přihlásila ke stávce, firma proto bude upravovat směny na třídění a omlouvá se, že nebude možné zabezpečit všechny zásilky.

Řetězec Tesco předpokládá, že se někteří zaměstnanci v případě stávky do práce dostanou později, zaměstnanci by pak museli tuto dobu napracovat.