Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy se brání dalšímu velkému růstu mezd

  9:01aktualizováno  9:01
Odboráři a nezájem lidí o práci tlačí firmy k vyšším mzdám. Letos se už průměrný plat přehoupl přes dvacet tisíc a za celý rok bude průměr zhruba 20 300 korun. Příští rok má ekonomika růst mezi pěti a šesti procenty a šéf odborů Milan Štěch prosazuje, aby firmy zvedly plat o sedm procent a více.
Letos může průměrná mzda za celý rok dosáhnout 20 300 Kč.

Letos může průměrná mzda za celý rok dosáhnout 20 300 Kč. | foto: David VotrubaiDNES.cz

O vyšších platech jsou ochotni se bavit v automobilce TPCA nebo v Plzeňském Prazdroji. "Nárůst mezd o sedm procent si představit dovedeme. Nebude se však jednat jen o mzdách, ale i o dalších podmínkách jako zaměstnaneckých výhodách nebo délce dovolené," říká mluvčí kolínské automobilky s 3000 zaměstnanci Matěj Matolín.

Naopak Česká pošta, druhý největší zaměstnavatel v zemi po Českých drahách, hodlá zvedat mzdy jen tak, aby reálně neklesly. Tedy aby pokryly inflaci kolem očekávaných tří procent.

Podle ekonoma Davida Marka ze společnosti Patria se s vyššími platy lépe vyrovnají kvetoucí obory jako automobilky a dodavatelé. Naopak textilní, papírenský a sklářský průmysl nebo pohostinství budou platy škrtit.

"Zvláštní kapitolou jsou platy ve veřejném sektoru. Zde znamená zvyšování platů problém pro státní rozpočet, a ten jich má i bez toho nepočítaně," dodává analytik.

Štěch zastupuje zhruba dva miliony z 3,3 milionu zaměstnanců. Všichni zaměstnavatelé se tím však pak řídí, protože už dva roky fungují vyšší kolektivní smlouvy pro všechny obory.

Letošní navyšování průměrné mzdy výrazně ovlivnila vláda. Ta zvedla dvakrát minimální mzdu na 7955 korun hrubého. Tím zvedla celou tabulku minim pro jednotlivé profese.

Zatím není jisté, jak to bude s minimální mzdou příští rok. Nyní se jedná o jejím zvýšení na 8200 korun, jak navrhovala Paroubkova vláda. Jejím hlavním argumentem bylo, aby vyšší mzda odtáhla lidi s nižším vzděláním do práce od sociálních dávek.

Firmy však namítají, že drahá místa se jim nevyplatí. Nynější ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z ODS růstu minimální mzdy příliš nehoví. "Minimální mzda nesmí ohrozit vznik nových pracovních míst, a to bude základním kritériem pro rozhodování," naznačuje. V listopadu o tom bude jednat vláda.

Letos růst o osm procent
Letos poroste plat významně více, než odboráři požadovali, zhruba o osm procent. "Už letos nárůst neodpovídá růstu produktivity práce, ta je mezi 4 a 4,5 procenta," zdůrazňuje Jaromír Drábek, šéf Hospodářské komory v ČR.

Personalisté, kteří hledají lidi na obsazování tisíců volných míst, vidí růst mezd jinak. "Spíše máme problém s tím, že nikdo nechce pracovat a nepomáhá ani zvedání mzdy. Je to tragédie," říká Kristina Stiefelová z velké personální agentury Axial.

Loni byla průměrná mzda těsně přes 19 tisíc, letos může celoroční průměr dosáhnout až 20 300 hrubého. A příští rok to bude bezmála 22 tisíc, pokud vyjdou představy odborů.

Autoři:


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Další z rubriky

Zoot řeší obrovské množství vráceného zboží, čeká ho boj se Zalandem

Prodejna e-shoopu Zoot v Praze.

Nakupovat oblečení a boty po internetu není zatím pro většinu Čechů obvyklé. Na tomto poli se přitom právě rozhořel boj...

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Najdete na iDNES.cz