Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Firmy se brání dalšímu velkému růstu mezd

  9:01aktualizováno  9:01
Odboráři a nezájem lidí o práci tlačí firmy k vyšším mzdám. Letos se už průměrný plat přehoupl přes dvacet tisíc a za celý rok bude průměr zhruba 20 300 korun. Příští rok má ekonomika růst mezi pěti a šesti procenty a šéf odborů Milan Štěch prosazuje, aby firmy zvedly plat o sedm procent a více.
Letos může průměrná mzda za celý rok dosáhnout 20 300 Kč.

Letos může průměrná mzda za celý rok dosáhnout 20 300 Kč. | foto: David VotrubaiDNES.cz

O vyšších platech jsou ochotni se bavit v automobilce TPCA nebo v Plzeňském Prazdroji. "Nárůst mezd o sedm procent si představit dovedeme. Nebude se však jednat jen o mzdách, ale i o dalších podmínkách jako zaměstnaneckých výhodách nebo délce dovolené," říká mluvčí kolínské automobilky s 3000 zaměstnanci Matěj Matolín.

Naopak Česká pošta, druhý největší zaměstnavatel v zemi po Českých drahách, hodlá zvedat mzdy jen tak, aby reálně neklesly. Tedy aby pokryly inflaci kolem očekávaných tří procent.

Podle ekonoma Davida Marka ze společnosti Patria se s vyššími platy lépe vyrovnají kvetoucí obory jako automobilky a dodavatelé. Naopak textilní, papírenský a sklářský průmysl nebo pohostinství budou platy škrtit.

"Zvláštní kapitolou jsou platy ve veřejném sektoru. Zde znamená zvyšování platů problém pro státní rozpočet, a ten jich má i bez toho nepočítaně," dodává analytik.

Štěch zastupuje zhruba dva miliony z 3,3 milionu zaměstnanců. Všichni zaměstnavatelé se tím však pak řídí, protože už dva roky fungují vyšší kolektivní smlouvy pro všechny obory.

Letošní navyšování průměrné mzdy výrazně ovlivnila vláda. Ta zvedla dvakrát minimální mzdu na 7955 korun hrubého. Tím zvedla celou tabulku minim pro jednotlivé profese.

Zatím není jisté, jak to bude s minimální mzdou příští rok. Nyní se jedná o jejím zvýšení na 8200 korun, jak navrhovala Paroubkova vláda. Jejím hlavním argumentem bylo, aby vyšší mzda odtáhla lidi s nižším vzděláním do práce od sociálních dávek.

Firmy však namítají, že drahá místa se jim nevyplatí. Nynější ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z ODS růstu minimální mzdy příliš nehoví. "Minimální mzda nesmí ohrozit vznik nových pracovních míst, a to bude základním kritériem pro rozhodování," naznačuje. V listopadu o tom bude jednat vláda.

Letos růst o osm procent
Letos poroste plat významně více, než odboráři požadovali, zhruba o osm procent. "Už letos nárůst neodpovídá růstu produktivity práce, ta je mezi 4 a 4,5 procenta," zdůrazňuje Jaromír Drábek, šéf Hospodářské komory v ČR.

Personalisté, kteří hledají lidi na obsazování tisíců volných míst, vidí růst mezd jinak. "Spíše máme problém s tím, že nikdo nechce pracovat a nepomáhá ani zvedání mzdy. Je to tragédie," říká Kristina Stiefelová z velké personální agentury Axial.

Loni byla průměrná mzda těsně přes 19 tisíc, letos může celoroční průměr dosáhnout až 20 300 hrubého. A příští rok to bude bezmála 22 tisíc, pokud vyjdou představy odborů.

Autoři:Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

Mlékárny tlačí výkupní ceny mléka dolů. Mají nový argument: dovoz eidamu

Asiago DOP

Mlékárny si předloni zoufaly, že prodělávají na másle. Nyní tomu už tak není. Teď je straší cenový propad eidamu. Mohou...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Najdete na iDNES.cz