Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy se chystají na začátku roku propouštět

  11:37aktualizováno  11:37
Tuzemské firmy hodlají v prvním čtvrtletí příštího roku zaměstnance spíš propouštět než přijímat. Vyplývá to ze studie Manpower Index trhu práce, která dlouhodobě monitoruje očekávání podniků ohledně náboru nových lidí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Snižovat počty zaměstnanců se připravuje devět procent ze 750 monitorovaných podniků, vyplynulo z průzkumu. Pětaosmdesát procent firem žádné změny neplánuje a pět procent společností naopak hodlá nové zaměstnance najmout. Čistý index trhu práce tak má pro první čtvrtletí hodnotu minus čtyři procenta.

V porovnání s předchozím čtvrtletím je o pět procentních bodů nižší. V meziročním srovnání je index trhu práce zhruba na stejné úrovni.

"Není žádným překvapením, že čeští zaměstnavatelé přistupují k přijímání nových zaměstnanců velmi opatrně v důsledku negativních zpráv o vývoji na finančních trzích a hrozbě zpomalení růstu v eurozóně. Společnosti jsou pod rostoucím tlakem na snižování marží a jsou nuceny produkovat více se stejným nebo nižším počtem lidských zdrojů," řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.

"Zaměstnavatelé vědí, že v tomto ekonomickém prostředí musí dělat vše pro to, aby udrželi svou organizaci flexibilní a konkurenceschopnou," dodala s tím, že aktuální hodnoty se blíží hodnotám z doby krize.

Nejvíc zeštíhlí zpracovatelský průmysl

Slabší náborové aktivity předpovídají zaměstnavatelé v devíti z deseti odvětví. Nejnižší index trhu práce očekává zpracovatelský průmysl, a to minus osm procent. Tento obor také zaznamenal největší mezičtvrtletní propad, a to o 18 procentních bodů.

Naproti tomu řada zaměstnavatelů v oblastech, jako je zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov, uvedla, že bude nové lidi nabírat. Důvodem bude patrně začínající jarní sezona. Čistý index trhu práce dosahuje v těchto oborech hodnoty 12 procent.

Z regionálního hlediska bude nejhorší situace na Moravě. Čistý index trhu práce je zde minus sedm procent. Zaměstnavatelé v Praze a Čechách předpovídají utlumené náborové aktivity s indexem minus tři procenta. Ve srovnání s minulým čtvrtletím hlásí firmy v Praze pokles indexu o deset procentních bodů, na Moravě o pět procentních bodů a v Čechách o tři procentní body.

"Dokud se opět neobjeví pozitivní zprávy o vývoji na trzích, zaměstnavatelé budou nadále omezovat nábory nových zaměstnanců a vytvoření každého nového pracovního místa budou velmi zvažovat," zdůraznila Rezlerová. Navzdory rostoucímu pesimismu zaměstnavatelů ale podle ní přetrvává vysoká poptávka po pracovnících s technickým vzděláním, řemeslnících nebo obchodních zástupcích.

Například společnost Siemens nyní hledá vývojáře a konstruktéry do vývoje v Praze a v Brně, protože se jí daří do Česka přejímat výrobu z jiných zemí, kde koncern působí, uvedl mluvčí firmy Pavel Kaidl v anketě iDNES.cz. Z jejích výsledků vyplynulo, že se společnosti na propuštění zatím akutně nechystají. Nábor nových lidí však budou pečlivě rozmýšlet s ohledem na vývoj dluhové krize v Evropě. (více zde)

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Prodej tvrdého alkoholu v Česku stoupá. Každý čtvrtý panák je tuzemák

Ilustrační foto

Český trh s lihovinami loni vzrostl o tři procenta. Největší tuzemská likérka, Stock Plzeň-Božkov, prodala meziročně...

ČNB vydá první pamětní bankovku, „stovku“ s Rašínem vybrala v soutěži

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové...

Česká národní banka bude moci vydávat kromě pamětních mincí i pamětní bankovky pro sběratelské účely, schválil ve...

Senát vrátil poslancům návrh na průlom bankovního tajemství

(Ilustrační snímek)

Senát zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat...

Najdete na iDNES.cz