Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Firmy vyhlížejí uvolnění koruny, zajišťují se proti výkyvům kurzu

  • 3
Tuzemským firmám už brzy skončí období, kdy se nemusejí start o přepočítávání kurzu koruny. Centrální banka uvolní měnu možná už začátkem dubna a kolísání, které potom může nastat, považují šéfové firem za jedno z největších rizik pro letošní rok. Proti výkyvům kurzu jsou proto zajištěny dvě třetiny z nich.

Vyplývá to z průzkumu auditorské firmy PWC mezi 114 generálními řediteli tuzemských firem. Zatímco 65 procent uvedlo, že jsou proti výkyvům kurzu zajištěni, 31 procent oslovených šéfů věří, že jsou na uvolnění koruny připraveni a na svém zajištění nemusejí nic měnit.

Tři roky intervencí

Centrální banka zahájila takzvané devizové intervence před více než třemi lety. Důvodem byla obava z deflace, tedy poklesu cen, které by mohly tuzemské firmy poškodit. Centrální banka od té doby na intervence vynaložila asi 1,3 bilionu korun. Intervence v řádech stovek miliard korun pokračovaly podle odhadů analytiků i v únoru a březnu.

Šéfka oddělení rizik PWC Olga Cílečková upozorňuje na to, že jedinou jistotou pro letošní rok je to, že kurz koruny bude rozkolísanější, než byly firmy zvyklé z posledních let. „Odhadovat, kam se v nejbližší době (kurz koruny) pohne, se téměř rovná věštění z křišťálové koule. Firmy by se měly soustředit na to, čemu rozumí, a to je jejich podnikání, nikoli měnové spekulace. Proto jim doporučuji se zajistit,“ říká Cílečková.

V reakci na připravované uvolnění kurzu se začala zajišťovat pětina z oslovených firem. Celkem dvanáct procent z nich přenastavilo dosavadní měnové zajištění a sedm procent alespoň upravilo smlouvy se svými klienty či obchodními partnery.

Českou národní banku čeká ve čtvrtek pravidelné jednání bankovní rady. Analytici očekávají, že bankéři na něm zopakují plán uvolnit kurz koruny během druhého čtvrtletí. Počínaje příštím týdnem k tomu tedy může dojít kdykoliv a firmy si už nemůžou být ničím jisté.

Obavy exportérů

Asociace exportérů ve čtvrtek uvedla, že devizové intervence České národní banky přinesly od listopadu 2013 exportérům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590 miliard korun. Export tuzemských firem loni stoupl o 2,3 procenta na rekordní téměř čtyři biliony korun.

Podle místopředsedy Asociace exportérů Otto Daňka ale takto pozitivní vývoj končí. „Rok 2017 bude pro exportéry prubířským kamenem. S největší pravděpodobností ČNB v nejbližší době zruší svůj kurzový závazek a v kratším časovém horizontu dojde k posílení koruny vůči euru a dramaticky naroste i volatilita kurzu eura,“ uvedl Daněk.

Letošní vývoz tak ovlivní nejvíc právě ukončení kursového závazku a nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Na trhu práce stále chybí zhruba 150 000 pracovníků což podle asociace loni vedlo k výpadku v exportu v hodnotě 150 miliard korun.

,