Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy se snaží udržet zaměstnance výhodami

  10:41aktualizováno  10:41
Obědy a večeře za 15 korun, bezplatná doprava do práce, podnikový byt, očkování proti chřipce, vitamíny, penzijní připojištění, výlet do Legolandu, ale třeba i novorozenecké pleny. To jsou jen některé výhody, které ke svému platu dostávají zaměstnanci firem ve středních Čechách.
Firmy se předhánějí, aby si udržely zaměstnance. Ilustrační foto

Firmy se předhánějí, aby si udržely zaměstnance. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Počet společností, které svým pracovníkům nabízejí kromě platu i další benefity, stoupá. A jejich personální ředitelé shodně tvrdí: Vyplatí se to. Zaměstnanci jsou spokojenější, loajálnější a také méně odcházejí ke konkurenci.

"Z vlastních zkušeností při zprostředkovávání práce víme, že někdy taková výhoda zabírá více než plat. Co je totiž zaměstnanci platné, že dostane o pár stokorun přidáno, když se nemá do zaměstnání jak dostat. A pokud firma nabídne, že pracovníky bude svážet vlastními autobusy, je to pro ně zajímavé," uvedl k současnému trendu zástupce ředitele kladenského úřadu práce Zdeněk Procházka.

Fakt, že se firmám jejich benefity vyplácejí, uznávají i sami personalisté. "Bonusový systém ovlivnil stabilitu zaměstnanců zejména u technických profesí. Po roce zaměstnání v Linetu odchází z těchto profesí jen málokdo," potvrdil personální ředitel výrobce zdravotnických lůžek v Želevčicích u Slaného Jiří Kolář.

Průměrný plat ve společnosti dosáhl loni 24 400 korun. K tomu si mohou zaměstnanci dojít za patnáct korun na oběd či večeři, nechat se zdarma očkovat proti chřipce či získat příspěvek na penzijní připojištění. Součástí výhod jsou také stabilizační prémie, kdy firma oceňuje zaměstnance za to, že jí zůstali věrní.

"Samozřejmě, jsou lidé, kteří raději uvidí na výplatní pásce o pětistovku víc, ale není málo ani těch, kteří spíše využijí jazykový kurz či penzijní připojištění," dodal Kolář.

S tímto názorem souhlasí i většina jeho kolegů. Nový podnik Asmo na výrobu servomotorů ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku sází na nadstandardní výhody.
Pokračování na str. D3

Příspěvěk na dopravu i jazykové kurzy
Všichni zaměstnanci dostanou pracovní oděv a lidé v kancelářích příspěvek na dopravu, dělníci se zase mohou zdarma naučit anglicky.

"Určitě to funguje. Oproti jiným společnostem si můžeme z dělníků vybírat," řekl personální ředitel firmy Vlastimil Roflík.

Z bohaté nabídky výhod se může těšit i téměř 500 pracovníků firmy Procter&Gamble Rakona. Kromě příspěvku na jídlo, mohou získat od firmy životní pojištění, příspěvek na penzijní připojištění, poukázky na sport a kulturu, levně nakoupit prací prášky a jiné výrobky firmy či čerpat pět týdnů dovolené. Každý pracovník navíc dostane vánoční dárek v hodnotě 50 dolarů.

"Zaměstnanci nejenže dostanou veškeré pracovní oblečení, ale to je jim i zdarma vypráno," uvedl HR manager Zdeněk Šíma. Poukazuje navíc i na to, že některé z výhod jsou dokonce zachovány i po dobu mateřské dovolené či další rodičovské dovolené.

"Je pravda, že zaměstnanci mají stále tendenci porovnávat své příjmy s ostatními publikovanými čísly jiných společností a často přehlížejí sumu, kterou získávají díky všem nárokovatelným benefitům, mnohdy dokonce ani neberou v úvahu třináctý plat, který dostávají v plné výši," uvedl Šíma.

Zaměstnanecké výhody tak podle něj doceňují převážně noví zaměstnanci, kteří přicházejí z prostředí, ve kterém je neměli.

Jednou z velkých firem, která nabízí hned několik zaměstnaneckých výhod, je automobilka Toyoty, Peugeotu a Citroënu (TPCA) v Kolíně. Jejím hlavním trumfem jsou byty. Nabídku podnikového bydlení si může nyní, na rozdíl od minulosti, dovolit jen minimum firem.

Zaměstnanci TPCA mají velkou šanci dostat do nájmu některý z 850 bytů, které staví stát a město. Do konce roku jich bude hotovo asi 300, zbytek do září. Lidé, kteří se do Kolína přistěhovali za prací z Moravy či ze severních Čech, sice zatím musejí bydlet většinou na ubytovnách, ani tak si ale náklady na bydlení zcela sami neplatí. Firma jim přispívá měsíčně 1500 korunami.

"Nejpozději od ledna dramaticky zvedneme příspěvek na ubytovnu, aby nikdo neplatil více než 1650 korun za měsíc," slíbil prezident továrny Satoši Takae. Kopos Kolín, největší český výrobce elektroinstalačního materiálu, uhradí svým lidem například polovinu ceny jazykového kurzu. Kdo ze zaměstnanců nebývá nemocný, ten navíc dostane k příplatek ke mzdě.


"Jako snad jediná firma, co znám, nezapomínáme na bývalé zaměstnance. Když jsme teď otvírali novou výrobní halu, pozvali jsme je na malou oslavu," uvedla marketingová ředitelka Marie Horská.

I zaměstnanci společnosti Kovohutě Příbram nástupnické zabývající se hlavně zpracováním odpadů s obsahem olova a elektroodpadu, mají řadu výhod. "Kromě pětitýdenní dovolené, výhodného stravování či lékařských preventivních prohlídek, dostávají příspěvek na letní dovolenou a vánoční bonus ve formě třináctého a čtrnáctého platu," řekl marketinkový manažer Miroslav Jerolímek.

Výhody, které firmy svým zaměstnancům nabízejí, by neměly být samoúčelné, ale vycházet ze skutečných potřeb zaměstnanců.

Pracovnice kladenské firmy Kompek, která si přála zůstat v anonymitě, připustila, že i její firma přispívá pracovníkům na penzijní připojištění: "Pokud vím, moc lidí toho ale nevyužívá. Myslím, že dávali větší přednost tomu, když si mohli odnést týdně určité množství pečiva zdarma. To však bylo zrušeno."

Aby se firmy neadresným benefitům vyhnuly, dělají mezi zaměstnanci průzkumy. "Právě nyní analyzujeme údaje firemního průzkumu, kde jsme se ptali i na spokojenost s benefity," řekla personální ředitelka Valeo Autoklimatizace Lenka Drbohlavová.

Co nabízejí svým pracovníkům některé společnosti
* KOVOHUTĚ PŘÍBRAM NÁSTUPNICKÁ
(240 zaměstnanců, průměrný plat nesdělili): pětitýdenní dovolená, příspěvek na penzijní připojištění a důchodové pojištění, zajištění další zdravotnické péče, ochranné nápoje, výhodné stravování, příspěvek na letní dovolenou, dárky k jubileu a Vánocům
* ASMO ZRUČ NAD SÁZAVOU (výrobna servomotorů)
(127 zaměstnanců, průměrný plat 12 500 Kč hrubého): příspěvek na dopravu, stravenky, výuka angličtiny, pracovní oděvy
* LINET SPOL. S R. O. (výrobce zdravotnických lůžek)
(328 zaměstnanců, průměrná mzda 24 424 Kč): stabilizační prémie za odpracovanou dobu u firmy, příspěvek na penzijní připojištění, stravování 15 Kč/oběd/večeře, očkování proti chřipce, vitamíny, výuka angličtiny, výhodná rekreace v podnikovém zařízení, výhodný pronájem výrobků společnosti
* TPCA KOLÍN (automobilka)
(3000 zaměstnanců, průměrný plat nezveřejňují, ale nástupní plat dělníka je 14 000 Kč): možnost získání bytu, půjčka na kauci na získání nájemní smlouvy k bytu (až 15 000 Kč), příspěvek na bydlení na ubytovně (1500 Kč), příspěvek na dojíždění (až 500 Kč), příspěvek na stěhování (až 10 000 Kč), den volna na stěhování, příspěvek na oběd (20 Kč), sleva na koupi nového vozu z TPCA
* PROCTER&GAMBLE RAKONA S. R. O.
(téměř 500 zaměstnanců, průměrná mzda 21 500 Kč): příspěvek na stravu (35 Kč), životní pojištění, penzijní připojištění, poukázky na sport a kulturu v hodnotě 1500 Kč, zvýhodněný nákup výrobků (o 30% oproti hypermarketům), zvýhodněný nákup akcií, očkování proti chřipce, vitamíny, pro část zaměstnanců úhrada výuky angličtiny, pracovní oblečení zdarma i bezplatné praní, pětitýdenní dovolená, dárky k výročí, pleny pro novorozence
Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Najdete na iDNES.cz