Firmy tlačí na změkčení reformy

  • 30
Ve stínu boje o rozpočtovou reformu se v parlamentu dojednávají nenápadné změny zákonů, které mohou podstatně ulehčit život některým firmám. Zejména v případě zákona o spotřebních daních, jehož projednávání je v nejpokročilejší fázi, se množí ústupky.

Naději si dělají bezcelní obchody, autodopravci či tabákové firmy. Na svou šanci čekají také stavební spořitelny, daňoví poradci či odboráři, jichž se budou týkat další reformní zákony. Své zájmy neskrývají politici ani lobbisté.

Ještě tři měsíce...
O prodloužení agonie již poněkolikáté usilují zástupci pohraničních duty-free shopů. Tyto obchody měly zmizet už v roce 2001 kvůli vstupu do EU a proto, že stát na nich tratil při výběru daní. Pak si obchody vymohly přežití až do letošního prosince.

Poslanec ČSSD Michal Kraus nyní k nelibosti vlády navrhuje odklad o další tři měsíce. Zástupce obchodů Luděk Fiala uvedl, že totéž navrhoval rozpočtovému výboru sněmovny, kde je Kraus místopředseda.

"Zákon jasně neupravuje, jak naložit se zbožím, které nám na konci prosince zbude v prodejnách," řekl Fiala. Poslanec Kraus volání vyslyšel a stejnými argumenty hájí doprodej bez daně do března.

Opatrně s naftou a cigaretami
Ústupky se projednávají také u nafty a cigaret. U nafty se do hry vložil ministr dopravy Milan Šimonovský, který kvůli dopadům na autodopravce navrhl snížení růstu daně z 2,10 na 1,80 Kč za litr. Výpadek se zaplatí vyšší daní z benzinu.  Dopravcům to však nestačí. "Pro naše odvětví je to stále moc, obrátíme se na Senát," řekl Martin Špryňar z firmy Česmad.

Podobné je to s cigaretami, kde rozpočtový výbor odhlasoval pomalejší růst daně, a tedy zdražení běžné krabičky o šest místo osmi korun. Úterní jednání sněmovny osobně sledovali zástupci tabákových koncernů, ale ani oni spokojeni nebyli. "Zvýšení daně vidím jako zbytečně vysoké, způsobí to leda nárůst pašování," uvedl vlivný zástupce odvětví, Richard Vavřík z tabákové firmy Reemtsma.