Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Firmy v cizině zpřísnily. Češi by měli vybrousit jazyky

  • 30
Hledáte brigádu v zahraničí? Připravte se na to, že firmy jsou náročnější a nabídek kvůli krizi ubylo. Kromě toho je práce v cizině kvůli silné koruně finančně méně zajímavá než dřív.

Oblíbené trávení léta prací v cizině se letos zkomplikovalo. Restaurace, hotely, fastfoody a jiná místa, kam vždycky mířilo za výdělkem hodně Čechů, šetří. A některé podniky tolik, že přestaly posílat do České republiky nabídky prací.

"Je o něco méně pozic, například v Řecku, zájem ze strany lidí ale je," říká Nina Turzáková z Cool Agent a dodává, že letos mají o deset až patnáct procent méně nabídek. "Irsko vůbec nemáme, kvůli krizi tam žádné pozice neotvírají," uvádí Turzáková. Práci v Irsku dříve agentura nabízela prostřednictvím takzvaného asistenčního programu, který ale zrušila.

Podobně Student Agency omezila svůj letní au pair program. Rodin, které by si mohly dovolit platit péči o děti, kvůli krizi ubylo.

Student Agency nabízí oproti loňsku v Evropě asi o pětinu pozic méně, agentura AAA zaměřená na au pair pobyty ve Velké Británii až o třetinu. Nabídka práce se ale příliš nezměnila - nejčastěji hledají hotely, restaurace, sklady nebo fastfoody. Kvůli finanční krizi si ale firmy více vybírají, koho přijmou.

Firmy ořezávají pracovní dobu

"Vzniká tlak na flexibilitu. Stejně rostou nároky na znalost angličtiny, popřípadě jiných dovedností," říká Leona Ryšavá ze Students Agency. Zaměstnavatelé hledají univerzální pracovníky, se kterými by bylo v případě potřeby možné "šoupat" na jiné pozice.

"Hotely změnily požadavky na angličtinu, minulý rok akceptovali takovou komunikativní angličtinu, teď chtějí na vyšší úrovni," doplňuje Turzáková.

Rostou nároky na znalost angličtiny a jiných dovedností

Vzácnější je také možnost přivydělat si na přesčasech, někde dokonce firmy zaměstnávají na méně než obvyklých čtyřicet hodin týdně. "Jestliže dřív (brigádníci) běžně pracovali 40 hodin a mohli mít přesčasy, tak dnes budou pracovat jen 30 až 35 hodin," popsala Ryšavá. Hýbat s odměnami často nejde, protože jsou na hranici minimální mzdy, a tak firmy pracovníky alespoň méně vytěžují.

Větší šanci má ten, kdo chce dlouhodobou práci. Právě takové lidi totiž zahraniční firmy stále vyhledávají. Zájem o ně se podle agentur sice také snížil, ale ne tak výrazně. Je to logické, podniky díky tomu ušetří administrativní náklady.

To platí i u au pair programů. "Dříve bylo běžné odjet i na pět nebo šest měsíců, dnes tyto pobyty už nejsou skoro vůbec. Je méně rodin, které jsou ochotné zaměstnat někoho na méně než rok," vypráví Kateřina Svozilová z agentury AAA.

Zahraničí neláká i kvůli silné koruně 

Navzdory krizi je o některé profese stále velký zájem. Student Agency například marně shání kuchaře. "Není vůbec poptávka po takové práci, asi proto, že kuchaři nejsou jazykově vybaveni," domnívá se Leona Ryšavá. Manpower zase hledá řezníky do Norska za měsíční odměnu 70 tisíc korun.

Zájem Čechů o práci v cizině ale dlouhodobě klesá. "Je tu méně práce než v minulých letech a také pro nás není tak výhodné pracovat, protože dolar je oproti koruně slabý," shrnula důvody studentka Bára, která zrovna pracuje na Floridě v surfovém klubu. Za jeden vydělaný dolar dostanou Češi letos v létě o čtyři koruny méně než v roce 2006.

Marek Strieborný z personální agentury Axial například loni spočítal, že sbírat ovoce v Anglii se nevyplatí. "Student v Česku si dokáže vydělat až sto korun na hodinu, v zahraničí si vydělá dvojnásobek, ale s tím, že odečte náklady spojené s pobytem a nula od nuly pojde," říká.

S ještě menším výdělkem musí počítat zájemci o práci v hotelech a restauracích. Méně lidí totiž znamená i menší spropitné.