Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy v EU věří ekonomice, Češi jen opatrně

  13:50aktualizováno  13:50
Většina podnikatelů se domnívá, že Evropa dohání ostatní svět. Na starém kontinentu panuje optimistická nálada a podniky očekávají pozitivní vývoj i v příštím roce. Nejoptimističtějšími podnikateli jsou Dánové, nejskeptičtějšími naopak Maďaři. Češi se v rámci EU jeví jako znační pesimisté.
Ekonomika, HDP (c) profimedia.cz/corbis

Ekonomika, HDP (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vyplývá to z Evropského hospodářského průzkumu 2007, který zjišťoval ekonomická očekávání firem v roce 2006 a prognózu pro rok 2007.

Nálada je nejlepší od roku 2000
Evropské ekonomice se daří především díky oživení v Německu, které si v posledních letech nevedlo příliš dobře. Letošní výsledky průzkumu ukazují, že důvěra podnikatelů v pozitivní vývoj jejich firem je nejvyšší od roku 2000.

I české firmy považují vývoj podnikatelského klimatu za příznivý. "Ale je velmi výrazný rozdíl mezi malými a velkými podniky," dodává prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. Podnikatelské prostředí je totiž podle něj stále mnohem méně přívětivé k malým podnikům.

Celkový obrat táhne rostoucí domácí poptávka
Evropští podnikatelé spíše očekávají pozitivní vývoj celkového obratu. K optimismu je vede především rostoucí poptávka na domácích trzích, mírný růst inflace, relativně silný růst evropské měny a rostoucí vývoz.

"Čeští podnikatelé obecně přistupují k výhledům méně optimisticky než je průměr Evropy," uvedl Drábek. Zatímco v Evropě činí rozdíl mezi pozitivními a negativními odhady 40,2 procenta, v Česku je to pouze 27,4 procenta.

Prodeje na domácích trzích rostou
Prodeje na domácích trzích dosáhly vyšší hodnoty, než se původně očekávalo. K oživení přispěly investice a rostoucí spotřeba. Zatímco v Británii a Francii táhne ekonomický růst spotřeba domácností živená štědrými sociálními programy, v Itálii způsobuje růst prodejů především investice. Podle tajemníka HK Vladimíra Šišky by se Česká republika měla inspirovat právě Itálií.

Čeští podnikatelé jsou v očekávání domácích prodejů vyrovnaní. Zatímco třetina jich počítá s nárůstem, dvacet procent očekává pokles. Poskytovatelé služeb jsou přitom značně pesimističtější než podniky zpracovatelského průmyslu. Podle Drábka je to vinou sílící konkurence v odvětví.

Růst exportu se nezastaví ani v příštím roce
Letos pokračovaly evropské vývozy ve vzestupném trendu a předpokládané exporty v příštím roce jsou nejvyšší od roku 2001. Jedním z důvodů je mimo jiné rostoucí poptávka po evropském zboží ve státech, jako je Čína a Indie.

Čeští podnikatelé jsou v očekávání vývozu také značně pod průměrem EU. Způsobily to především podniky ze sektoru služeb, ve kterém na rozdíl od zpracovatelského průmyslu vládne spíše pesimismus.

Firmy počítají s přijímáním dalších zaměstnanců
V očekávání růstu zaměstnanosti zaznamenal výzkum největší skok směrem k optimistickým vyhlídkám. Velký podíl na tom mají němečtí podnikatelé, kteří již výrazně ubrali na svém pesimismu. I další významné ekonomiky (Velká Británie, Itálie, Francie, Španělsko) očekávají pozitivní vývoj zaměstnanosti.

V otázce zaměstnanosti jsou čeští podnikatelé nejpesimističtější ze všech sledovaných kategorií. "Nedávné změny v pracovním právu a v regulaci stimulaci trhu práce nenaplnily očekávání podnikatelů. Podnikatelé považují pracovní trh za nedostatečně pružný," vysvětluje Jaromír Drábek.

Růst úrokových sazeb brzdí investice
Evropské podniky jsou ve svých odhadech objemu investic pro rok 2007 spíše opatrné. Příčinou mohou být rostoucí úrokové sazby v tomto roce, které budou pravděpodobně růst i v roce 2007.

Podle Jaromíra Drábka očekávaná úroveň investic v Česku na velmi dobré úrovni, přestože je pod úrovní průměru EU. Zatímco v Česku je o 5,3 procenta více firem, které očekávají růst investic, v zemích EU to je 16,4 procenta.

Srovnání výsledků ČR a EU
Kategoie bilance ČR (%)  bilance EU (%)
Podnikatelská důvěra  22,0  23,6
 Celkový obrat  27,4   40,2
 Domácí prodej  8,3  34,4
 Vývoz  9,8  35,0
 Zaměstnanost  2,8  15,7
 Investice  5,3  16,4

Autoři:


Nejčtenější

Zoot řeší množství vráceného zboží, čeká ho boj se Zalandem

Prodejna e-shoopu Zoot v Praze.

Nakupovat oblečení a boty po internetu není zatím pro většinu Čechů obvyklé. Na tomto poli se přitom právě rozhořel boj...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Kozel by se mohl vařit i v Japonsku, zvažuje Prazdroj

Plnící linka plzeňského Prazdroje

Plzeňský Prazdroj uvažuje o tom, že by se část objemu Velkopopovického Kozla, určená pro asijský trh, vařila pod...

Benzina otevřela svůj první autobankomat, umí i posílat platby

Drive-up bankomat společnosti Benzina.

Na čerpací stanici Benziny v Argentinské ulici v pražských Holešovicích lze nově vybrat peníze z bankomatu Komerční...

Dropbox vydělal zakladatelům miliardy dolarů, nápad vznikl v autobuse

Aplikace Dropbox

Drew Houston je jeden ze zakladatelů společnosti Dropbox. Ta již přes deset let slouží lidem jako internetové úložiště...

Najdete na iDNES.cz