Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Firmy v EU věří ekonomice, Češi jen opatrně

  13:50aktualizováno  13:50
Většina podnikatelů se domnívá, že Evropa dohání ostatní svět. Na starém kontinentu panuje optimistická nálada a podniky očekávají pozitivní vývoj i v příštím roce. Nejoptimističtějšími podnikateli jsou Dánové, nejskeptičtějšími naopak Maďaři. Češi se v rámci EU jeví jako znační pesimisté.
Ekonomika, HDP (c) profimedia.cz/corbis

Ekonomika, HDP (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vyplývá to z Evropského hospodářského průzkumu 2007, který zjišťoval ekonomická očekávání firem v roce 2006 a prognózu pro rok 2007.

Nálada je nejlepší od roku 2000
Evropské ekonomice se daří především díky oživení v Německu, které si v posledních letech nevedlo příliš dobře. Letošní výsledky průzkumu ukazují, že důvěra podnikatelů v pozitivní vývoj jejich firem je nejvyšší od roku 2000.

I české firmy považují vývoj podnikatelského klimatu za příznivý. "Ale je velmi výrazný rozdíl mezi malými a velkými podniky," dodává prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. Podnikatelské prostředí je totiž podle něj stále mnohem méně přívětivé k malým podnikům.

Celkový obrat táhne rostoucí domácí poptávka
Evropští podnikatelé spíše očekávají pozitivní vývoj celkového obratu. K optimismu je vede především rostoucí poptávka na domácích trzích, mírný růst inflace, relativně silný růst evropské měny a rostoucí vývoz.

"Čeští podnikatelé obecně přistupují k výhledům méně optimisticky než je průměr Evropy," uvedl Drábek. Zatímco v Evropě činí rozdíl mezi pozitivními a negativními odhady 40,2 procenta, v Česku je to pouze 27,4 procenta.

Prodeje na domácích trzích rostou
Prodeje na domácích trzích dosáhly vyšší hodnoty, než se původně očekávalo. K oživení přispěly investice a rostoucí spotřeba. Zatímco v Británii a Francii táhne ekonomický růst spotřeba domácností živená štědrými sociálními programy, v Itálii způsobuje růst prodejů především investice. Podle tajemníka HK Vladimíra Šišky by se Česká republika měla inspirovat právě Itálií.

Čeští podnikatelé jsou v očekávání domácích prodejů vyrovnaní. Zatímco třetina jich počítá s nárůstem, dvacet procent očekává pokles. Poskytovatelé služeb jsou přitom značně pesimističtější než podniky zpracovatelského průmyslu. Podle Drábka je to vinou sílící konkurence v odvětví.

Růst exportu se nezastaví ani v příštím roce
Letos pokračovaly evropské vývozy ve vzestupném trendu a předpokládané exporty v příštím roce jsou nejvyšší od roku 2001. Jedním z důvodů je mimo jiné rostoucí poptávka po evropském zboží ve státech, jako je Čína a Indie.

Čeští podnikatelé jsou v očekávání vývozu také značně pod průměrem EU. Způsobily to především podniky ze sektoru služeb, ve kterém na rozdíl od zpracovatelského průmyslu vládne spíše pesimismus.

Firmy počítají s přijímáním dalších zaměstnanců
V očekávání růstu zaměstnanosti zaznamenal výzkum největší skok směrem k optimistickým vyhlídkám. Velký podíl na tom mají němečtí podnikatelé, kteří již výrazně ubrali na svém pesimismu. I další významné ekonomiky (Velká Británie, Itálie, Francie, Španělsko) očekávají pozitivní vývoj zaměstnanosti.

V otázce zaměstnanosti jsou čeští podnikatelé nejpesimističtější ze všech sledovaných kategorií. "Nedávné změny v pracovním právu a v regulaci stimulaci trhu práce nenaplnily očekávání podnikatelů. Podnikatelé považují pracovní trh za nedostatečně pružný," vysvětluje Jaromír Drábek.

Růst úrokových sazeb brzdí investice
Evropské podniky jsou ve svých odhadech objemu investic pro rok 2007 spíše opatrné. Příčinou mohou být rostoucí úrokové sazby v tomto roce, které budou pravděpodobně růst i v roce 2007.

Podle Jaromíra Drábka očekávaná úroveň investic v Česku na velmi dobré úrovni, přestože je pod úrovní průměru EU. Zatímco v Česku je o 5,3 procenta více firem, které očekávají růst investic, v zemích EU to je 16,4 procenta.

Srovnání výsledků ČR a EU
Kategoie bilance ČR (%)  bilance EU (%)
Podnikatelská důvěra  22,0  23,6
 Celkový obrat  27,4   40,2
 Domácí prodej  8,3  34,4
 Vývoz  9,8  35,0
 Zaměstnanost  2,8  15,7
 Investice  5,3  16,4

Autoři:Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Pro pojistku a zároveň do kavárny. Pojišťovna Direct má nový koncept

Pojištění u kávy. Direct otevřel nový koncept, který kombinuje pojišťovnu s...

Kavárna s dětským koutkem a zároveň pojišťovna. Společnost Direct přišla s novým konceptem, který chce zákazníky zlákat...

Kellnerova PPF kupuje bulharskou televizi Nova. Cenu transakce neuvedla

Bulharská televizní stanice NOVA

Česká investiční skupina PPF se dohodla s mezinárodní skupinou Modern Times Group (MTG), že od ní koupí 95 procent...

Fortuna stáhne akcie z pražské a varšavské burzy, rozhodla valná hromada

Fortuna

Mimořádná valná hromada sázkové společnosti Fortuna Entertainment Group rozhodla o stažení akcií firmy z burzy v Praze...

Najdete na iDNES.cz