Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy věří, že krize zeslábne a neprodělají

  1:00aktualizováno  1:00
Krize nekrize, čeští podnikatelé letos nebudou prodělávat. Alespoň tomu věří. Podle průzkumu, ve kterém MF DNES odpovědělo sto českých podnikatelů a manažerů z celé země, totiž většina firem skončí přinejhorším na nule.
Firmy čekají, že tržby začnou růst znovu v druhém pololetí. Skeptičtí jsou ale stavaři. Ilustrační foto.

Firmy čekají, že tržby začnou růst znovu v druhém pololetí. Skeptičtí jsou ale stavaři. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jen v necelé desetině ze sta vyplněných dotazníků totiž podnikatelé zaškrtli možnost, že letos jejich firma skončí ve ztrátě. Zbývajících jednadevadesát z nich věří, že se minusové účetní závěrce vyhnou.

Bez ohledu na to, že očekávají výrazně nižší tržby. Třetina podnikatelů je přesvědčena, že letos přes firemní pokladnu proteče o více než desetinu méně peněz než za minulý rok. Naopak víc než desetiprocentní růst očekává jen každý dvacátý z nich.

Řada z oslovených šéfů firem navíc v anonymních dotaznících připustila, že optimistický výhled celkového hospodaření zakládají spíš na očekávaných tržbách v druhém pololetí. To první, které se právě chýlí k závěru, pro ně totiž bylo velmi chudé.

"Podle výsledků prvního čtvrtletí letošního roku by měl být celkový hospodářský výsledek roku 2009 hluboce ztrátový. Doufáme ale, že tomu tak nebude," konstatoval například ředitel jedné z oslovených firem na Plzeňsku.

Stavbaři to vidí nejhůř

Někteří podnikatelé připustili, že sice také doufají v brzký konec krize, ale příliš s dobrými výsledky a brzkým obratem nepočítají. Například stavbaři odsouvají konec krize až na začátek roku 2011. Podle šéfa svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše je totiž velká část oboru závislá na státním rozpočtu a s tlakem na snižování výdajů to pro stavebnictví nevypadá nejlépe.

"Když se pragmaticky podíváme na pravděpodobné možnosti rozpočtu na příští rok, tak to nemůže být o ničem jiném než o pesimismu. Obrat nemůže nikdo soudný očekávat," konstatoval Matyáš.

Naplněním optimistických předpovědí je podmíněn i slib zastavení propouštění. S rušením pracovních míst počítá jen necelá čtvrtina oslovených firem, z toho jen desetina opakovaně. Ale za předpokladu, že se jim podaří dosáhnout naplánovaných výsledků a krize opravdu odezní, tak jak čekají. Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila by měl počet lidí bez práce růst i po termínech optimistických výhledů na zlom v krizi.

"Podniky tak budou ještě propouštět. Mezi vývojem ekonomiky a vývojem nezaměstnanosti existuje zhruba půlroční zpoždění. Takže i když už se ekonomika začíná obracet k lepšímu, nezaměstnanost má tendenci ještě půl roku poté narůstat," vysvětlil.

Podle jeho odhadů by měl počet lidí bez práce klesat ještě v druhé polovině příštího roku. Bez práce v tu dobu bude až devět procent práceschopných lidí.

Šetří se i v soukromí

Nejisté vyhlídky na letošní rok přiměly podnikatele šetřit i u sebe. Většina z nich například nepočítá s nákupem nových aut. Nepřesvědčí je ani nová možnost odpočtu DPH. Někteří šetří i v soukromí.

"Chystali jsme investici do nového bydlení, kterou jsme odložili přibližně o dva roky," uvedl například jeden z oslovených manažerů z Ostravska.

Právě velké investice patří mezi nejčastěji odložené nákupy. Majitelé menších firem však v několika případech připustili, že si letos budou muset odpustit i dovolenou.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Před suchem nás ochrání nové nádrže a propojení vodovodů, míní hydrolog

Vlivem sucha a snižování hladiny řeky Labe vystoupily hladové kameny.

Nepopulární budování nových nádrží na malých řekách bude muset začít do několika let, jinak bude ještě hůř. „Vodní...

Stavba dálnic stagnuje, Česko může mít problém s evropskými dotacemi

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Stát opět může mít problémy s čerpáním evropských dotací na dopravní stavby. Podle zástupců průmyslu váznou zejména...

Turisty v Praze trápí hluk. V lékárnách nejvíce kupují špunty do uší

Hluk (ilustrační foto)

Zahraniční turisté si v lékárnách v centru Prahy kupují z volného sortimentu nejčastěji špunty do uší. Jen v lékárně na...

Najdete na iDNES.cz