Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy věří, že krize zeslábne a neprodělají

  1:00aktualizováno  1:00
Krize nekrize, čeští podnikatelé letos nebudou prodělávat. Alespoň tomu věří. Podle průzkumu, ve kterém MF DNES odpovědělo sto českých podnikatelů a manažerů z celé země, totiž většina firem skončí přinejhorším na nule.
Firmy čekají, že tržby začnou růst znovu v druhém pololetí. Skeptičtí jsou ale stavaři. Ilustrační foto.

Firmy čekají, že tržby začnou růst znovu v druhém pololetí. Skeptičtí jsou ale stavaři. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jen v necelé desetině ze sta vyplněných dotazníků totiž podnikatelé zaškrtli možnost, že letos jejich firma skončí ve ztrátě. Zbývajících jednadevadesát z nich věří, že se minusové účetní závěrce vyhnou.

Bez ohledu na to, že očekávají výrazně nižší tržby. Třetina podnikatelů je přesvědčena, že letos přes firemní pokladnu proteče o více než desetinu méně peněz než za minulý rok. Naopak víc než desetiprocentní růst očekává jen každý dvacátý z nich.

Řada z oslovených šéfů firem navíc v anonymních dotaznících připustila, že optimistický výhled celkového hospodaření zakládají spíš na očekávaných tržbách v druhém pololetí. To první, které se právě chýlí k závěru, pro ně totiž bylo velmi chudé.

"Podle výsledků prvního čtvrtletí letošního roku by měl být celkový hospodářský výsledek roku 2009 hluboce ztrátový. Doufáme ale, že tomu tak nebude," konstatoval například ředitel jedné z oslovených firem na Plzeňsku.

Stavbaři to vidí nejhůř

Někteří podnikatelé připustili, že sice také doufají v brzký konec krize, ale příliš s dobrými výsledky a brzkým obratem nepočítají. Například stavbaři odsouvají konec krize až na začátek roku 2011. Podle šéfa svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše je totiž velká část oboru závislá na státním rozpočtu a s tlakem na snižování výdajů to pro stavebnictví nevypadá nejlépe.

"Když se pragmaticky podíváme na pravděpodobné možnosti rozpočtu na příští rok, tak to nemůže být o ničem jiném než o pesimismu. Obrat nemůže nikdo soudný očekávat," konstatoval Matyáš.

Naplněním optimistických předpovědí je podmíněn i slib zastavení propouštění. S rušením pracovních míst počítá jen necelá čtvrtina oslovených firem, z toho jen desetina opakovaně. Ale za předpokladu, že se jim podaří dosáhnout naplánovaných výsledků a krize opravdu odezní, tak jak čekají. Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila by měl počet lidí bez práce růst i po termínech optimistických výhledů na zlom v krizi.

"Podniky tak budou ještě propouštět. Mezi vývojem ekonomiky a vývojem nezaměstnanosti existuje zhruba půlroční zpoždění. Takže i když už se ekonomika začíná obracet k lepšímu, nezaměstnanost má tendenci ještě půl roku poté narůstat," vysvětlil.

Podle jeho odhadů by měl počet lidí bez práce klesat ještě v druhé polovině příštího roku. Bez práce v tu dobu bude až devět procent práceschopných lidí.

Šetří se i v soukromí

Nejisté vyhlídky na letošní rok přiměly podnikatele šetřit i u sebe. Většina z nich například nepočítá s nákupem nových aut. Nepřesvědčí je ani nová možnost odpočtu DPH. Někteří šetří i v soukromí.

"Chystali jsme investici do nového bydlení, kterou jsme odložili přibližně o dva roky," uvedl například jeden z oslovených manažerů z Ostravska.

Právě velké investice patří mezi nejčastěji odložené nákupy. Majitelé menších firem však v několika případech připustili, že si letos budou muset odpustit i dovolenou.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

CzechTrade a CzechInvest by se měly sloučit, stát by ušetřil, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš a ministr kultury Ilja Šmíd se zúčastnili kontrolního dne...

Státní agentury CzechTrade a CzechInvest by se měly podle premiéra v demisi Andreje Babiše sloučit. Paralelní fungování...

Stavební spořitelny přetahují bankám klienty, nabízejí levnější úvěry

Darovací smlouva má své nesporné výhody, neplatí se daň z nabytí nemovitých...

Poptávka po úvěrech na bydlení nejen kvůli růstu cen nemovitostí stagnuje. Hypoteční banky mohou navíc přijít o část...

Najdete na iDNES.cz