Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy vztahy na pracovišti tolerují, sex v zaměstnání ne

  8:25aktualizováno  8:25
Jiskřivé pohledy při poradách, letmé doteky u kopírky, flirtovné poznámky u firemního kávovaru. Právě takto většinou začínají intimní vztahy na pracovišti. Podle odborníků jsou věcí v současném firemní prostředí naprosto běžnou a do značné míry i tolerovanou.

Vztahy na pracovišti jsou přirozené. Nesmí ale překročit určitou hranici. - Vztahy v práci. | foto: Profimedia.cz

"Je přirozené, že si lidé najdou partnera v prostředí, kde se často pohybují. Navíc navázat kontakt s kolegyní v práci je snazší než někoho oslovit na ulici," říká k tomu psycholog Tomáš Vašák. Navíc podle něj hraje roli, že o dotyčné osobě máme dost informací – je-li zadaná nebo co má ráda.

Pokud takové vztahy vzniknou, bývají do poslední chvíle skrývané. Problémem často bývá, že jde o vzplanutí ženatých či vdaných zaměstnanců, nebo se dotyční v druhém sledu bojí, že jim takový vztah "neposvětí" firma.

Přitom z pohledu práva do takového vztahu firma prakticky nemá co mluvit.

Právník

Z pohledu pracovního práva intimní vztah s kolegyní není problém, pokud nemá negativní dopad na plnění pracovních úkolů

"Z pohledu pracovního práva intimní vztah s kolegyní není problém, pokud nemá negativní dopad na plnění pracovních úkolů," vysvětluje advokát Jan Kozubek z Becker & Poliakoff. I firmy se dušují, že se takové vztahy nesnaží ve svých pracovních týmech prvoplánově vymýtit.

"Ano, takové věci se stávají i u nás ve firmě. Firma ale z pozice zaměstnavatele nemůže mít na tento aspekt života vliv," říká k tomu personální šéfka společnosti Henkel Irena Muchová. Podle ní však má samotný pár často zájem, aby nepůsobil na jednom pracovišti či oddělení. V Henkelu prý tak evidují několik manželství, která se zrodila právě na pracovišti.

Podle mnohých může být samotný dobře fungující vztah pro kolektiv a firmu přínosem. Citové pnutí mezi dvěma partnery je může vybičovat i k vyšším pracovním výkonům, jeden před druhým se chce pochopitelně ukázat v nejlepším světle. Navzájem se pracovně motivují.

Naopak pohromou pro atmosféru v pracovním týmu pak může být případný rozchod. "To bývá problém. Většinou se jeden z partnerů cítí ukřivděný a zraněný. Zraněný člověk většinou začne ubližovat a kopat kolem sebe," myslí si Tomáš Gřešek, odborník na řízení lidí.

Ještě ošidnější však je, když se podobný vztah vytvoří mezi šéfem a jeho podřízenými. Před tím varují nezávislí odborníci, stejně jako samotní personalisté z firem. V takovém případě rozhodně doporučují změnit místo jednoho z partnerů. "Na nevědomé úrovni má každý člověk tendenci protežovat své blízké. Je to součást vztahu. Často jde o velmi drobné projevy, ale pro ostatní v týmu jsou čitelné a nepříjemné," říká psycholog Vašák.

Někdy však hrozí i opačné riziko, tedy že nadřízený bude svého partnera paradoxně znevýhodňovat. "Každý jsme jiný a může se stát, že partner v roli nadřízeného může na situaci zareagovat tak, že je vůči svému partnerovi v roli podřízeného tvrdší a vyžaduje vyšší výkon, aby nezavdal příčinu ke spekulacím o své objektivitě," dodává k tomu personální šéfka obchodů Marks & Spencer v Česku, Slovensku a Pobaltí Dagmar Suissa.

Firmy: O sexu na pracovišti jen slýcháme

Tradičním folklorem mezi lidmi jsou také historky o samotném sexuálním styku v práci. Příběhy o "výkonech" v kanceláři, na firemní toaletě či ve výtahu snad někdy slyšel každý. Co je na nich pravdy?

"Určitě nechci tvrdit, že se to nestává, člověk zaslechne ledacos, ale osobně jsem při aktu nikoho nenachytala," říká personální šéfka Marks & Spencer Suissa. "V realitě si nic podobného neumím představit, nicméně připouštím, že to možné je," říká k tomu také Irena Muchová z Henkelu.

Lektoři, kteří při své práci učí manažery zvládat všemožné situace, vědí, že je to téma v mnoha firmách živé. Lidé prý většinou dělají, že o tom nevědí, a nechtějí to nijak kázeňsky řešit. A pak jen rozšiřují pikantní historky v hospodě.

"Jistěže se takové věci dějí a dít budou. Dokud bude sex přinášet uspokojení, budou ho lidé vyhledávat. Ovšem technologie jsou neúprosné. V zaměstnání už je dnes jen málo míst bez kamerového dohledu, a tak pokud vás neláká herecká dráha, dostaveníčka v práci nedoporučuji," říká kouč a psycholog Tomáš Vašák.

Hodně prý záleží na druhu firmy a prostředí. "Odlišná situace je na výrobní lince, ve skladě, v kanceláři, na služební cestě nebo na firemní akci," říká k tomu Gřešek.

Firmy to ale vidí nerady, především pokud k sexuálním excesům dochází v pracovní době. Takové počínání totiž může být i důvodem k výpovědi. "V pracovní době je zaměstnanec povinen vykonávat práci podle pracovní smlouvy. Jiné aktivity mohou být brány jako porušení smlouvy," říká advokát Kozubek.

Může mít sex v práci i nějaký přínos pro firmu?

Mnoho pozitiv na něm personalisté nevidí. Na jedno z mála si v nadsázce vzpomíná Tomáš Gřešek. "Měl jsem obchodního partnera – Němce. Mluvil skvěle česky. Když jsem se ho ptal, jak se naučil tak dobře česky, odpověděl pro mě dost překvapivě. Říkal, že má českou milenku a že při sexu se čeština dobře učí. S úsměvem dodal, že se tak naučil už několik jazyků," uzavírá historku Gřešek.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Společné jízdné by měl spravovat stát, ne dopravci, tvrdí šéf Českých drah

Největší železniční dopravci v Česku. České dráhy, RegioJet a Leo Express.

Pravidla a systém společných jízdenek v železniční dopravě by měl podle generálního ředitele Českých drah Pavla Krtka...

Skončila šéfka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem...

Najdete na iDNES.cz