Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát problém školek nevyřešil, „dětské skupiny“ od ledna nebudou

  1:01aktualizováno  1:01
Dětské skupiny, které měly pomoci řešit nedostatek míst ve školkách, od příštího roku nebudou. Alternativa mateřinek spadla kvůli rozpuštění Sněmovny pod stůl. Zřizování firemních školek je drahé a pouští se do nich jen odvážné společnosti.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zákon o dětských skupinách měl díky snadnějšímu zřizování a méně přísným podmínkám nahradit nedostatek mateřských škol. Od příštího roku však nebude. Současně s tím padá i „školkovné“, díky kterému mohli rodiče získat slevu na dani až osm tisíc korun za každé dítě, jemuž hradí předškolní zařízení.

"Letos končí statut jeslí, uzákonění dětské skupiny mohlo chybějící pravidla u zařízení pro velmi malé děti nahradit," říká bývalá poslankyně ODS Lenka Kohoutová. Dětské skupiny bude strana podle ní zřejmě v chystaném programu opět podporovat. Jak daleko se v legislativním procesu dostane, není jasné.

Velké téma o firemních školkách Čtěte ve čtvrtek, 5. 9.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Dětské skupiny nepodporujeme, je to spíše hlídací služba, není to instituce, která by dětem poskytla předškolní vzdělávání, které je důležité pro nástup do základní školy," uvedl stínový ministr práce a sociálních věcí ČSSD Roman Sklenák.

Receptem na nedostatek míst v mateřských školách bude podle něj dotace na budování a rozšiřování mateřských škol. O ně by žádaly obce, musely by také uvést, jak jinak by prostory využily, pokud by klesl zájem o místa ve školkách.
Lidé z branže přitom viděli v dětské skupině velký posun. Na rozdíl od klasické mateřinky totiž nemusela splňovat přísná hygienická, provozní a bezpečnostní pravidla.

"Přitom je tam definovaná odbornost, kvalifikační pravidla pro pečovatele, kteří na to nemusí mít živnost. Zařízení také muselo mít nějaký vzdělávací program," popisuje Terezie Pémová z Národního institutu pro děti a rodinu, který firmám radí, jak řešit předškolní péči pro děti zaměstnanců.

"Vídeň vyřešila nedostatek školek tím, že snížila standardy," ukazuje inspiraci ze zahraničí předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Strana svůj volební program staví výrazně na podpoře rodin s dětmi, podporuje dětské skupiny, mobilní školky a rozšíření podnikání o profese jako au-pair nebo chůva. S těmi připravovaný zákon o dětských skupinách také počítal, teď se může začít znovu.

Dětské skupiny byly navržené jako neziskové, úhrada od firmy nebo rodičů směla pokrývat nanejvýš zřizovací a provozní náklady a firma si vše mohla dát do daňově uznatelných nákladů.

Šlo přitom už o několikátý návrh, jak řešit nedostatek míst ve školkách, za posledních nejméně osm let. "Mezitím generace babyboomových dětí vyrostla a alternativy tady pořád nejsou," konstatuje Pémová.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Leo Express vs. ČD: účetnictví drah musí pod hledáček městského soudu

Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři

Vrchní soud v Praze v úterý zrušil rozhodnutí pražského Městského soudu z prosince 2015 ve sporu ohledně predátorských...

Číňané z CEFC couvají z navýšení podílu v bance J&T, Slavii si ponechají

Logo společnosti CEFC

Čínská skupina CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance....

CzechTrade a CzechInvest by se měly sloučit, stát by ušetřil, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš a ministr kultury Ilja Šmíd se zúčastnili kontrolního dne...

Státní agentury CzechTrade a CzechInvest by se měly podle premiéra v demisi Andreje Babiše sloučit. Paralelní fungování...

Najdete na iDNES.cz