Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stát problém školek nevyřešil, „dětské skupiny“ od ledna nebudou

  • 79
Dětské skupiny, které měly pomoci řešit nedostatek míst ve školkách, od příštího roku nebudou. Alternativa mateřinek spadla kvůli rozpuštění Sněmovny pod stůl. Zřizování firemních školek je drahé a pouští se do nich jen odvážné společnosti.

Zákon o dětských skupinách měl díky snadnějšímu zřizování a méně přísným podmínkám nahradit nedostatek mateřských škol. Od příštího roku však nebude. Současně s tím padá i „školkovné“, díky kterému mohli rodiče získat slevu na dani až osm tisíc korun za každé dítě, jemuž hradí předškolní zařízení.

"Letos končí statut jeslí, uzákonění dětské skupiny mohlo chybějící pravidla u zařízení pro velmi malé děti nahradit," říká bývalá poslankyně ODS Lenka Kohoutová. Dětské skupiny bude strana podle ní zřejmě v chystaném programu opět podporovat. Jak daleko se v legislativním procesu dostane, není jasné.

Velké téma o firemních školkáchČtěte ve čtvrtek, 5. 9.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Dětské skupiny nepodporujeme, je to spíše hlídací služba, není to instituce, která by dětem poskytla předškolní vzdělávání, které je důležité pro nástup do základní školy," uvedl stínový ministr práce a sociálních věcí ČSSD Roman Sklenák.

Receptem na nedostatek míst v mateřských školách bude podle něj dotace na budování a rozšiřování mateřských škol. O ně by žádaly obce, musely by také uvést, jak jinak by prostory využily, pokud by klesl zájem o místa ve školkách.
Lidé z branže přitom viděli v dětské skupině velký posun. Na rozdíl od klasické mateřinky totiž nemusela splňovat přísná hygienická, provozní a bezpečnostní pravidla.

"Přitom je tam definovaná odbornost, kvalifikační pravidla pro pečovatele, kteří na to nemusí mít živnost. Zařízení také muselo mít nějaký vzdělávací program," popisuje Terezie Pémová z Národního institutu pro děti a rodinu, který firmám radí, jak řešit předškolní péči pro děti zaměstnanců.

"Vídeň vyřešila nedostatek školek tím, že snížila standardy," ukazuje inspiraci ze zahraničí předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Strana svůj volební program staví výrazně na podpoře rodin s dětmi, podporuje dětské skupiny, mobilní školky a rozšíření podnikání o profese jako au-pair nebo chůva. S těmi připravovaný zákon o dětských skupinách také počítal, teď se může začít znovu.

Dětské skupiny byly navržené jako neziskové, úhrada od firmy nebo rodičů směla pokrývat nanejvýš zřizovací a provozní náklady a firma si vše mohla dát do daňově uznatelných nákladů.

Šlo přitom už o několikátý návrh, jak řešit nedostatek míst ve školkách, za posledních nejméně osm let. "Mezitím generace babyboomových dětí vyrostla a alternativy tady pořád nejsou," konstatuje Pémová.