Premiér úřednické vlády Jan Fischer.

Premiér úřednické vlády Jan Fischer. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Fischer: Ministerstva by měla šetřit na drahých autech i budovách

  • 34
Premiér Jan Fischer považuje za jeden ze zdrojů úspor ztenčení majetku ve vlastnictví státních úřadů. Představit si dokáže třeba prodej budovy ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí v Praze. Řekl to v diskusním pořadu Partie v televizi Prima.

"Na tripartitě byla shoda na jednom - pokusit se najít, kde zcela zbytečně odtékají veřejné peníze. Jak jsou organizovány jednotlivé veřejné zakázky," řekl v televizi Fischer a připomněl například nákup drahých aut pro jednotlivá ministerstva.

"Nemá to obdobu, já to raději nezkoumám, ale dají se tím ušetřit velké peníze," dodal.

Podle premiéra by se neměla pozornost upínat jen na to, kolik proteče jednotlivými resorty peněz, ale také na jakém majetku sedí, například kolik mají budov. "Majetek státu má být mimochodem velmi štíhlý," myslí si Fischer.

Premiér naznačil, že by se stát mohl některých budov zbavit, například ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí. "To si dovedu velmi dobře představit, ale není to zas tak triviální. Státní budovy se prodávají velice obtížně, je to strašně složitá procedura," dodal.

Zeman by zdanil bohaté

Po pátečním přijetí balíčku úsporných opatření je šance, že Fischerova vláda povede Česko až do předčasných voleb. Premiér chápal hlasování o úsporách jako test důvěry svému kabinetu. Poslanci se dohodli na sadě opatření, která by měla srazit deficit rozpočtu na příští rok na 162,8 miliardy. - více čtěte Poslanci schválili úsporný balíček

Analytici považují balíček za maximum možného v dané chvílí, na druhou stranu mu ale vytýkají, že málo škrtá ve výdajích.

"Máme-li se dostat z hospodářské krize, nestačí škrtat, je ale zapotřebí přenést základní obrat z výdajů provozních na výdaje investiční, protože jedině ty zajišťují hospodářský růst," míní expremiér Miloš Zeman. "Na straně příjmů zastávám názor, že je potřeba se vrátit k osvědčenému systému progresivní daně místo rovné," řekl v televizi Prima.

Vláda začne pracovat na důchodové reformě

Fischerův kabinet bude Sněmovně předkládat seznam svých priorit do řádných voleb v příštím roce. Jako jednu z nich šéf vlády zmínil diskusi o důchodové reformě. Je podle něj zapotřebí posílit odborné a analytické práce na reformě s tím, že její realizace zůstane na vládu s politickým mandátem.

"Nedovedu si představit, že by tato vláda, z časových důvodu ale i z dalších, o té věci rozhodla," řekl premiér. Výsledek nechtěl předjímat. "O výsledném tvaru důchodové reformy, což je naprosto zásadní a kritická věc, by měla rozhodovat skutečně plně politická vláda," zdůraznil.